"Agrāk viņš rotaļlietu vadīja, kad bija blakus. Tagad - no frontes." Kā Ukrainā kara laikā mainās attieksme pret seksu
Seksa preču industrija Ukrainā augusi visus pēdējos gadus, taču, sākoties pilna mēroga karam, ievērojami sarukusi, raksta laikraksts "Babel". Pēc Ukrainas veikala "Lovespace", kas nodarbojas ar seksuālo izglītību un pēta seksa rotaļlietu pārdošanas statistiku, aplēsēm, pirms Krievijas iebrukuma valstī funkcionējuši vairāk nekā 250 tiešsaistes seksa veikali, pašlaik to palikuši aptuveni 30.
2022. gada pavasarī pieprasījums pēc līdzīgām precēm faktiski pazuda, taču jau vasarā atkal sāka pieaugt. Piemēram, aizvadītā gada laikā par 65% pieaugusi seksa rotaļlietu pārdošana internetā, ko izmanto šķirtie pāri, raksta "Meduza".
Par šādu pieredzi žurnālistiem pastāstīja seksa rotaļlietām veltītā "Telegram" kanāla "Cі bļadsjki istoriji" autore. Sākoties karam, viņa (materiālā viņu dēvē vienkārši par M.) vairākas reizes kanāla vadīšanu meta pie malas, taču drīz vien saprata, ka tas ir veids, kā atbalstīt sevi un savas lasītājas, kas turpināja vērsties pēc konsultācijām.
Augusta beigās viņas dzīvesbiedrs iestājās kā brīvprātīgais Ukrainas bruņotajos spēkos. Kādā no ierakstiem viņa pastāstīja, ka saņēmusi orgasmu no rotaļlietas, kuru caur speciālu aplikāciju vadījis viņas vīrs frontē.
Pēc publikācijas lasītājas izpirka visas šī modeļa rotaļlietas seksšopā. "Man bija tāds šoks, kad sapratu, ka esmu šeit, Kijivā, bet viņš ir frontē. Agrāk viņš rotaļlietu vadīja, kad bija blakus, bet toreiz starp mums bija liels attālums. Tā ir ļoti intīma pieredze. Rotaļlieta neaizstās mīļoto cilvēku, bet ļauj virtuāli būt blakus," stāstīja M.
Tīkla "Lovespace" līdzdibinātājs Tarass Krupa atzīst, ka pēc 24. februāra apturējis seksšopu darbību, apšaubot, vai tas šobrīd cilvēkiem ir vajadzīgs. Tomēr gandrīz uzreiz "Instagram" sāka pienākt klientu pieprasījumi. Marta beigās darbu atsāka.
Šobrīd "Lovespace" atvēl 10% no savas peļņas Ukrainas bruņoto spēku vajadzībām.
"Lovespace" menedžere Marina stāsta, ka tad, kad pieprasījums pēc seksa precēm sāka pieaugt, daudzi cilvēki bieži nāca ar vainas apziņu: "Lido raķetes, bet es vibratoru pērku." Marina sāka klientiem skaidrot, ka sekss kara laikā ir normāli. "Tāpēc, ka tu nemasturbēsi vai nedabūsi orgasmu, krieviem sliktāk nekļūs," viņa skaidro.
Vēl viena tendence, ko viņa novērojusi no klientiem, cilvēki sākuši biežāk interesēties par kaut ko jaunu. "Kāds jau sen ir gribējis kaut ko pamēģināt, bet tagad saprot, ka raķete var ietriekties katru dienu, tad ko vēl gaidīt?” stāsta Marina. "Jāpaspēj izmēģināt to, ko gribas."
Seksoloģe Tasja Osadčaja sarunā ar izdevuma "Babel" žurnālistiem apraksta divas pretējas ukraiņu stratēģijas attiecībā pret seksu kara laikā: vieni vienkārši no tā atsakās, citi turpretī visur to meklē.
"Pavasarī visiem bija baigā dezaptācija. Nebija līdz seksam. Kad jau bijām pielāgojušies notiekošajam, vajadzība pēc seksa atgriezās. Tad atlidoja droni un sākās elektrības pārrāvumi — atkal bija jāadaptējas. Taču arī pavasarī daudziem bija praktiski dzīvnieciska vēlme pēc seksa tiešas dzīvības bīstamības dēļ. Vienkārši par to nestāsta kautrības dēļ," saka Osadčaja.
Abas stratēģijas briesmu gadījumā ir normālas, skaidro seksoloģe. Pirmā rodas no tā, ka cilvēks cenšas nejust sāpes, bet vienlaikus piebremzē arī citas sajūtas, piemēram, uzbudinājumu. Vai arī kādam šķiet, ka sekss cilvēku nelaimēs ir nevietā. Otra pamatā ir bioloģiskā vēlme vairoties. Kritiskos brīžos cilvēkiem gribas tuvību, bet uz to kara laikā ne vienmēr ir resurss, tāpēc tuvums emocionālo aizstāj ar fizisko, viņa skaidro.
Vēl viena iezīme ir militārpersonu heroizācija un seksualizācija, kas kļūst par kultūras sastāvdaļu. Taču pašiem karavīriem, kas atgriežas no frontes vai ir guvuši ievainojumus, tā var izrādīties problēma. Viņi var sākt kautrēties no sava ķermeņa vai izjust sarežģījumus ar seksuālo attiecību atjaunošanu ar partneri.
Osadčaja aicina neapspiest seksuālo dzīvi stresa situāciju dēļ, jo tas var izraisīt slimību saasināšanos vai izplūst agresijā un vardarbībā. Šobrīd Ukrainā parādās atziņa, ka zaudēto laiku neviens neatgūs, viņa uzskata, cilvēki karu sāk uztvert kā dzīves sastāvdaļu.
"Vienīgie kritēriji tam, kādam jābūt seksam, ir piekrišana, drošība un cieņa. Tam vajadzētu sagādāt prieku un nekaitēt ne jums, ne citiem. Un karš tiešām ievieš korekcijas: kad tad, ja ne tagad?" saka seksoloģe.