Trakā pasaule

Skati, kas uzdzen šermuļus - pat atklāti toksisks ūdens neattur indiešus no reliģiskiem rituāliem

Jauns.lv

Jau par ierastu skatu Indijā kļuvis atklātais piesārņojums svētajā Jamunas upē. Šogad toksiskās putas paradījušās tieši ap laiku, kad hinduisti svin Čhathu - četru dienu ilgu festivālu, kura laikā tiek pielūgts Saules dievs Surya.

Skati, kas uzdzen šermuļus - pat atklāti toksisks ...

22 kilometrus garajā updes posmā starp Vazirabadu un Okhlu, kas ir mazāk nekā 2% no visas 1370 kilometru garās Jamunas, koncentrējas aptuveni 80% no visa upes piesārņojuma. 

Indieši mērcējas toksiskās putās svētajā Jamunas upē

Jau par ierastu skatu Indijā kļuvis atklātais piesārņojums svētajā Jamunas upē. Šogad toksiskās putas paradījušās tieši ap laiku, kad hinduisti ...

No kā radušās baltās putas?

Fotogrāfijās redzams, ka pat atklāts indīgais piesārņojums neattur vietējos no mērcēšanās svētās upes ūdeņos.

Putas ir parādība, kas novērojama daudzos ezeros un citās ūdenstilpēs. Organiskajām vielām sadaloties, veidojas putu burbuļi. Eksperti uzskata, ka Jamunas upē putas veidojas fosfātu un virsmaktīvo vielu dēļ. Tie upē nokļūst mājsaimniecību neattīrīto notekūdeņu dēļ. Šīs divas sastāvdaļas veido 1% redzamo putu, atlikušie 99% ir gaiss un ūdens. Piesārņojumu izraisa arī rūpnieciskie notekūdeņi.

Vai tās apdraud veselību?

Īslaicīgi mērcējoties šādā piesārņotā ūdenī, var rasties ādas kairinājums vai alerģija. Savukārt, ja šīs ķīmiskās vielas tiek norītas, tās var izraisīt kuņģa-zarnu trakta problēmas un slimības, piemēram, vēdertīfu.

Ilgstoša rūpniecisko piesārņotāju smago metālu iedarbība var izraisīt arī neiroloģiskas problēmas un hormonālo disbalansu.

Vietējie cer, ka atbildīgās amatpersonas pievērsīs uzmanību redzamajam piesārņojumam un darīs ko lietas labā.

Kā ziņo "indianexpress.com", netālu no Okhlas paņemti Jamunas upes ūdens paraugi, lai pārbaudītu fosfātu līmeni. Vietējās amatpersonas norāda, ka ūdens monitorings katru dienu netiek veikts, bet paraugi tiek ņemti pēc vajadzības.