Aktieri spiesti iet bezalgas atvaļinājumā
Latvijas teātru aktieri šovasar būs spiesti doties bezalgas atvaļinājumā – vismaz divas līdz trīs nedēļas. Izņēmums ir teātris ar vismazāko budžetu Daugavpilī.
Latvijas teātru budžetos nav naudas, tāpēc aktieri gatavojas šovasar savilkt ciešāk jostas, vismaz uz pāris nedēļām dodoties bezalgas atvaļinājumā. Ka bez algas būs jāiztiek trīs nedēļas, ceturtdien, 13. maijā iestādes darbiniekus sapulcē informēja Dailes teātra direktors Andris Vītols. „Lai sabalansētu iestādes budžetu un pienācīgi sagaidītu nākamo – teātra jubilejas – sezonu, ir nepieciešams trīs nedēļu ilgs bezalgas atvaļinājums,” pēc „galu savilkšanas” secina Vītols. Šāda situācija Dailes teātrī bijusi arī pagājušajā gadā.
Savukārt pirmo reizi bezalgas atvaļinājums draud Latvijas Nacionālā teātra darbiniekiem. Teātra sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Vasiļjeva atzīst, ka patlaban tiek apsvērta iespēja par divu nedēļu ilgu bezalgas atvaļinājumu, bet galīgais lēmums būs zināms 1. jūnijā, kad iestādē paredzēta sapulce. Vasiļjeva pieļauj, ka bezalgas atvaļinājumā, iespējams, dosies arī Latvijas Nacionālās operas kolektīvs, taču ne vasarā, bet gan – kādā laika posmā līdz gada beigām. „Pagājušā gada vasarā bezalgas atvaļinājumā gāja opera, bet negāja Nacionālais teātris. Šogad tas skars abas iestādes, tikai atšķirīgā laikā. Operai augustā paredzētas izrādes, tāpēc vasarā atvaļinājumi māksliniekiem nebūs gari,” skaidro Vasiļjeva, piebilstot, ka katra iestāde atvaļinājumus plāno, ņemot vērā sava budžeta iespējas.
Varētu domāt, ka glābti ir tie teātri, kuriem šosezon bijušas skatītāju pilnas zāles un labi ieņēmumi par izrādēm. Tomēr tā nav. Bezalgas atvaļinājums draud arī Jaunajam Rīgas teātrim, kas par skatītājiem sūdzēties nevar. Teātra sabiedrisko attiecību speciāliste Andra Rutkēviča pieļauj, ka bezalgas atvaļinājums teātra darbiniekiem varētu ilgt līdz pat trim nedēļām. „Strādājam līdz Jāņiem, bet darbā atgriežamies 16. augustā. Tas nozīmē, ka vismaz trīs nedēļas varētu būt arī bezalgas atvaļinājums,” secina Rutkēviča. Ar trim nedēļām šobrīd rēķinās arī Valmieras Drāmas teātra (VDT) direktore Evita Sniedze. „Šādu situāciju piedzīvosim pirmo reizi. Protams, ka nevienu tā neiepriecina, taču citas izejas nav, īpaši ņemot vērā miglā tīto nākamā gada budžetu,” atzīst iestādes vadītāja, piebilstot, ka ar šādu iznākumu jau rēķinājušies agrā pavasarī, kad ieņēmumi par izrādēm samazinājušies par 20 procentiem. VDT darbā atgriežas augusta sākumā, lai dotos viesizrādēs uz Rīgu.
Tomēr ir teātri, kas uz vasaru raugās optimistiski daļēji pašvaldības piešķirtā līdzfinansējuma dēļ. Daugavpils teātra direktors Miervaldis Brodovs, trīs reizes spļaudams pār plecu, prognozē, ka teātra darbinieki šogad atpūtīsies „kā cilvēki”, ja vien problēmas nesagādās atsevišķi parādi. Teātris, kurš saņēmis niecīgāko valsts atbalstu, spēju izgrozīties sarežģītajā finansiālajā situācijā skaidro ar maksimālu darba optimizēšanu, piemēram, izrāžu apvienošanu, lai nebūtu jāstrādā zālē, kas piepildīta zem 70 procentiem. „Aktieru vidējā alga uz „papīra” teātrī ir 365 lati. Kā lai cilvēki izdzīvo, ja jāiet bezalgas atvaļinājumā?’ retorisks ir Brodovs. Līdzīgi cer arī Liepājas teātra darbinieki, kuri pagājušajā gadā „vecās uzdzīves” parādu dēļ bez algas „atpūtušies” veselu mēnesi. Taču cilvēcīgai atpūtai šovasar ir viens nosacījums – ja teātra viesizrādes jūnijā vairākās Latvijas pilsētās būs labi apmeklētas, norāda Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins.
Skatītāji visu izšķirs arī Latvijas Leļļu teātrī. Teātra direktors norāda: „Ja skatītāji jūnijā vairāk mīlēs skaisto laiku un mazdārziņu, nevis Leļļu teātri, tad arī mums nāksies iet bezalgas atvaļinājumā,” atkarību no skatītāja pauž Leļļu teātra direktors Vilnis Beķeris.
Ieva Valtere / Foto: no izdevniecības „Rīgas Viļņi” arhīva