Ekskluzīva intervija ar „Deep Forest” dibinātāju Ēriku Mukē
Dažas dienas pirms 9. decembrī Ventspilī gaidāmās „Deep Forest” uzstāšanās, kasjauns.lv sazinājās ar muzikālās apvienības dibinātāju Ēriku Mukē (Eric Mouquet). Sarunas brīdī komponists bija savā dzimtenē Francijā.
Populāros skaņdarbus „Sweet Lullaby” un „Marta’s Song” savulaik radīja Ēriks Mukē un Mišels Sančess. Jau vairākus gadus „Deep Forest” dibinātājs Mukē darbojas viens un solo darbību nodēvējis kā „Deep Projects”. Ar jaunāko veikumu „Deep Africa” viņš uzstāsies arī mūsu zemē.
Apvienība „Deep Forest” ir saņēmusi „Grammy” balvu un pārdevusi vairāk nekā 10 miljonus albumu kopiju visā pasaulē. Tomēr tā ir populārāka ārzemēs, nekā jūsu paša dzimtenē Francijā. Vai šī situācija aizvien nav mainījusies?
Situācija aizvien ir tāda pati. Man šķiet cilvēki Francijā atpazīst manu mūziku un to labi zina, taču viņiem lielākoties nav ne jausmas no kurienes ir pati apvienība „Deep Forest” – no Francijas vai kādas citas valsts. Vairums cilvēku domā, ka tā ir blice no Štatiem.
Kas jūs iedvesmoja pievērsties tieši etno mūzikas radīšanai?
Es sāku komponēt 16 gadu vecumā un jau kopš šī brīža vienmēr esmu meklējis „eksotisku” skanējumu savai mūzikai. Man kā īsta atklāsme bija afrikāņu tautas mūzika, kad pirmo reizi to izdzirdēju. Tad arī sākās mana interese atklāt un iepazīt mūziķus no visdažādākajām pasaules valstīm. Mana mūzika nav tikai etniska, mans galvenais mērķis ir atspoguļot ļoti dažādu kultūru ietekmes.
Kāda ir lielākā atšķirība starp daudziem labi pazīstamajiem „Deep Forest” skaņdarbiem un jūsu jaunāko solo veikumu „Deep Africa”?
Galvenā atšķirība ir tā, ka šobrīd darbojos viens. Pirms dažiem gadiem mēs ar [dueta „Deep Forest” otru mūziķi] Mišelu Sančesu nolēmām šķirties un katrs veidot savu solo karjeru. 9. decembra koncertā es atskaņošu populārākās dziesmas no visiem „Deep Forest” albumiem: sākot ar pašu pirmo līdz pat manam jaunākajam solo veikumam, kas izdots albumā ar nosaukumu „Deep Africa”.
„Deep Africa” skanējums ir ļoti līdzīgs „Deep Forest” mūzikai. Cik man zināms, cilvēkiem, kas klausās šāda žanra mūziku, patīk „Deep Africa”. Viņi visi to vērtē kā izteiktu „Deep Forest” tradīcijās ieturētu albumu, gan skanējuma, gan muzikālo kompozīciju ziņā.
Grūti atbildēt uz šo jautājumu. Esmu apceļojis daudzas pasaules valstis un man ir jaukas atmiņas no visiem ceļojumiem. Kā vienu no pārsteidzošākajiem varētu nosaukt pirmo ceļojumu uz Japānu. Tas bija īsts kultūršoks. Taču raugoties no muzikālās ietekmes viedokļa, man joprojām ļoti īpaša ir Āfrika.
Jāatzīst, ka paši pirmie ceļojumi bija izteikti „tūristiski”, es vēlējos apskatīt skaistas vietas. Tagad mani vairāk interesē citu zemju cilvēki. Protams, aizvien ir daudz brīnišķīgu vietu, kur gribētos pabūt, taču esmu gatavs doties ceļā arī, lai satiktu vienu vienīgu mūziķi un ierakstītu viņa veikumu mazā tumšā studijā kādā tālā zemes nostūrī.
Viens no maniem galvenajiem iedvesmotājiem ir taustiņinstrumentālists Džo Zavinuls. Viņš bija izcils mūziķis un komponists. Man bija izdevība viņu satikt un kopīgi strādāt pie viena skaņdarba tapšanas. Nesen ar mani sazinājās viņa menedžmenta cilvēki un uzaicināja piedalīties piemiņas albuma tapšanā nākamgad. Kopā ar Džo pēdējo grupu „Syndicate” mums visticamāk taps jauni skaņdarbi. Es par šo piedāvājumu jūtos ļoti pagodināts.
Kāpēc gan ne?! Kā jau teicu, mani vienmēr interesē iepazīt jaunus cilvēkus un viņu kultūras. Ar nepacietību gaidu, kad varēšu noklausīties latviešu mūziku!
08.gadā realizētajam projektam „Deep Brazil”, kurā Ēriks Mukē, izmantojot „chillout” ritmu un skaņu sintēzi, ļāva saklausīt Brazīlijas lietus meža smalkās noskaņu nianses. Projekts „Deep Africa” aizsākās pirms pāris gadiem, kad Ēriks Mukē sastapa dziedātāju Blick Bassy no Kamerūnas. Iedvesmojoties no šī dziedātāja muzicēšanas un burvīgās afrikāņu ģitāras spēles, radās projekts, kurā Ēriks Mukē savu daiļradi apvienojis ar Blick Bassy izpildījuma spilgtākajām iezīmēm. „Deep Africa” atklāj šim kontinentam raksturīgo reliģisko rituālu un dziedāšanas iezīmes, uzbur bezgalīgas vējā plūstošu smilšu ainavas un mūžīgus plašumus.
„Deep Forest” – „Marta’s Song”
„Deep Forest” un Pīters Geibriels – „While The Earth Sleeps”