Kanādiešu skolēni uzsūta kosmosā "Lego" vīriņu. VIDEO
Divi kanādiešu skolēni mājās apstākļos uzbūvējuši kosmosa kuģi, ar to Zemes atmosfēras ārējos slāņos nogādājot "Lego" vīriņu ar Kanādas karogu, vēsta laikraksts "Daily Telegraph".
17 gadus vecie skolēni Metjū Ho un Asads Muhammads no Toronto uzbūvējuši kosmosa kuģi no internetā iegādāta meteoroloģisko novērojumu balona un putuplasta, nosūtot ar to plastmasas astronautu 24 kilometru augstumā Zemes stratosfērā.
Abi puiši nofilmējuši "Lego" vīriņa brīnumaino ceļojumu un ievietojuši videoierakstu vietnē "YouTube" (http://www.youtube.com/watch?v=MQwLmGR6bPA).
Videoierakstā apkopoti aizraujošākie notikumi no "Lego" vīriņa 97 minūtes ilgā ceļojuma, kurā plastmasas vīriņš ar Kanādas karogu rokā redzams uz Zemes izliekuma un Visuma tumsas fona.
Ideja par paša izgatavotu kosmosa kuģi Metjū radusies pirms diviem gadiem, kad viņš internetā redzēja videoierakstu par Masačūsetsas Tehnoloģiskā institūta studentu eksperimentu ar gaisa balonu, kas uzlidoja līdz Zemes atmosfēras augstākajiem slāņiem.
Metjū aizrāvies ar šo ideju un vērsies ar to pie sava skolas biedra Asada, kurš savu nākotni vēlas saistīt ar aviāciju.
Kopš pagājušā septembra abi puiši savu brīvo laiku veltījuši kosmosa kuģa būvēšanai.
Abi jaunie inženieri meteoroloģisko novērojumu balonam piestiprinājuši no putuplasta veidotu kasti ar četrām kamerām un mobilo telefonu, kas aprīkots ar GPS sistēmu, lai varētu nofilmēt lidojumu un izsekot līdzi kosmosa kuģa atrašanās vietai.
Aparatūra kastē iepakota vairākos cimdu pāros, lai nodrošinātu, ka kameras turpina strādāt arī atmosfēras augšējos slāņos.
Savu kosmosa kuģi viņi aprīkojuši ar paššūtu neilona izpletni, lai nodrošinātu "Lego" vīriņa drošu atgriešanos uz Zemes.
Metjū atzina, ka izpletņa šūšana ar Muhammada mātes šujmašīnu viņiem sagādājusi neiedomājamas grūtības trīs nedēļu garumā. "Mēs pavisam noteikti neesam nekādi šuvēji. Mēs salauzām kādas četras adatas. Tas bija smieklīgi," sacīja Metjū.
Gaisa balonu viņi piepildījuši ar hēliju, kuru iegādājās ballīšu atribūtu veikalā. Kosmosa kuģa korpusam vienas kameras skatu leņķī viņi ar superlīmi pielīmēja trapu un "Lego" vīriņu, kuram rokā iestiprināja Kanādas karogu.
Viss eksperiments Metjū un Asadam izmaksājis nepilnus 400 Kanādas dolārus (aptuveni 200 latus).
Viņi atrada interneta vietni, kurā, ievadot datus par starta vietas koordinātām, tā brīža valdošajiem vējiem un meteoroloģisko novērojumu balona tehniskajiem parametriem, varēja aprēķināt balona aptuveno piezemēšanās vietu.
Kosmosa kuģi puiši kādā svētdienā plkst.14.30 palaida no futbola laukuma Ņūmārketā, Ontārio provincē. Aptuveni septiņu kilometru augstumā viņi pārstāja uztvert kastē ievietotā telefona GPS signālu, jo kosmosa kuģis bija izlidojis ārpus mobilo sakaru raidīšanas zonas.
Tad puiši devās mājās, lai papusdienotu, taču plkst.16.12 Metjū planšetdators "iPad" sāka pīkstēt, apliecinot, ka "Lego" vīriņš bija atgriezies Zemes atmosfērā.
Dažas minūtes vēlāk kosmosa kuģis piezemējās kādā laukā pie Raisleikas, aptuveni 122 kilometrus no starta vietas. Nākamajā nedēļas nogalē puiši devās uz attiecīgo lauku un ātri vien krūmājā atrada savu kosmosa kuģi un balonu.
"Mēs no prieka lēkājām gaisā, jo neviena tur nebija, tāpēc mēs tā varējām darīt," sacīja Asads.
Pēc viņu aprēķiniem, kosmosa kuģis vienas stundas un piecu minūšu laikā uzlidojis līdz aptuveni 24 kilometru augstumam, kad eksplodējis ar hēliju pildītais balons, sākot "Lego" vīriņa 32 minūtes ilgo kritienu lejup.
Kad puiši tikuši mājās un ielādējuši datorā uzņemtos divus videoierakstus un 1500 fotogrāfijas, viņi vienkārši klieguši no sajūsmas.
Ierakstā redzams, kā "Lego" vīriņš uz Visuma tumšā fona virpuļo, līdz balons eksplodē un sāk krist lejā.
"Mēs nedomājām, ka tas izdosies tik labi," sacīja Metjū.
Kā norādīja Toronto Universitātes astrofizikas profesors doktors Maikls Rīds, tāda veida projektus parasti realizē astrofizikas doktorantūras studenti.
"Viņi ir izrādījuši neticamu izdomas bagātību un atjautību. Diviem 17 gadus veciem puišiem šāds veikums divatā ir patiesi iespaidīgs sasniegums," sacīja Rīds.