Pārsteidzoši! Mopēds pieķēza gaisu vairāk par kravas automobili!
Velosipēdus liksim mierā. Uz tiem Rīga pārsēsties ir gatava tikai publiskos pasākumos. Ikdienā priekšroka tiek dota motorizētam transportam.
Daudz un dikti ir runāts par mazo motorizēto transporta līdzekļu izmantošanu ikdienas satiksmē. Kā piemērs bieži vien tiek minēta Parīze, kur ļoti liels satiksmes dalībnieku skaits pārvietojas ar motorolleriem jeb tautā sauktiem arī par skūteriem, mopēdiem un pat pļerdakiem.
Izrādās, ka tieši pēdējais apzīmējums ir tas precīzākais. Atsaucoties uz The Telegraph sniegto informāciju, grupa Šveices un britu zinātnieku nonākuši pie secinājuma, ka motorolleris daudz vairāk kaitē apkārtējai videi, kā vidusmēra kravas automobilis vai autobuss.
Pēc sarežģītiem pētījumiem atklājies, ka divtaktu dzinējs, kāds parasti tiek izmantots mopēdiem un motorolleriem, videi ir daudz kaitīgāks par jebkuru citu iekšdedzes dzinēju. Degvielas sadegšana šādā dzinējā ir nepietiekama un izplūdes sistēma ir primitīva. Tieši tāpēc motorolleris piesārņo gaisu ar vielām, kas nopietni spēj kaitēt sirds un plaušu darbībai.
Savukārt smagā tehnika aprīkota ar mūsdienīgiem kaitīgo izmešu neitralizatoriem un gaisā nonāk daudz mazāk kaitīgo vielu. Tāpēc zinātnieki vērsušies pie Eiropas savienības ar priekšlikumu krietni ierobežot tā dēvēto pļerdaku izmantošanu lielajās Eiropas pilsētās, kā to pamanījušies izdarīt jau vairāki Ķīnas pilsētu varas tēvi. Labākais risinājums būtu šo transporta veidu lielpilsētās aizliegt vispār.
Kasjauns.lv/Foto: Lita Krone/LETA