Džemmai Skulmei jāpārdod dzimtas relikvijas, lai samaksātu nodokli par savu māju Mežaparkā
Pirms dažiem gadiem cienījamā māksliniece saņēma Rīgas domes balvu "Gada rīdzinieks 2015". Nu nekustamā īpašuma nodoklis par savu māju izaudzis tāds, ka Skulmju ģimene to vairs nevar samaksāt.
Bizness un ekonomika

Džemmai Skulmei jāpārdod dzimtas relikvijas, lai samaksātu nodokli par savu māju Mežaparkā

Jauns.lv

Mākslinieces Džemmas Skulmes Mežaparka māja vienlaikus ir arī viņas darbnīca un darbu krātuve, to sāka būvēt vairāk nekā pirms 50 gadiem, bet pēdējos gados nekustamā īpašuma nodoklis auga tik strauji, šobrīd sasniedzot jau gandrīz 3500 eiro gadā, ka nodokļa samaksāšanai nācās pārdot dažas ģimenes relikvijas, vēstī lsm.lv.

Savu māju māksliniece sauc par savu garīgo telpu. Te rodas idejas, iedvesma mākslai. Būtiska loma ir arī piemājas dārzam. Šo māju kopā ar vecākiem viņa sāka būvēt 1958.gadā. Tolaik Mežaparks bija strādnieku rajons ar daudz lielāku iedzīvotāju blīvumu nekā pašlaik. Pēdējo divdesmit gadu laikā situācija ir mainījusies. Pieaugot kaimiņu ēku darījumu vērtībai, būtiski pieauguši arī nodokļi tiem, kas te dzīvo gadu desmitiem un īpašumu negrasās pārdot.

Vienam kvadrātmetram zemes vienā vietā Mežaparkā tirgus vērtība ir 70 līdz 100 eiro, bet vienas apkaimes ietvaros vērtība var ievērojami atšķirties, un pāri ielai zeme ir krietni vērtīgāka – tur viena kvadrātmetrs maksā līdz 180 eiro.

“Mēs esam bijuši spiesti šķirties no dažādām ģimenes relikvijām, lai varētu samaksāt gan zemes nodokli, gan  par māju. Ir bijis porcelāns, ko vecaistēvs bija iegādājies, ko vecamtēvam bija dāvinājuši,” TV “Panorāmai” stāsta mākslinieces dēls Juris Dimiters.

Nemitīgi augot nekustamā īpašuma nodoklim, Džemmas Skulmes ģimenei neatliek līdzekļu nu jau nepieciešamajai ēkas rekonstrukcijai un siltināšanai.

Lsm.lv uzsver, ka ar jautājumu “kāds būs nekustamā īpašuma nodokļa maksājums nākamajam gadam” Rīgas pašvaldības ieņēmumu pārvaldē iedzīvotāji vēršas vismaz reizi dienā. Iedzīvotājiem nav skaidrības par nekustamā īpašuma nodokļa politiku. Vieniem tas nemainās, citiem dažu gadu laikā pieaudzis vairākas reizes. Atbildīgās iestādes nesola  tuvākajos gados stabilu likmi, ar ko rēķināties.