Čupačups no kazas siera un vienkārši pasniegta dažādība restorānā "Hercogs"
Ko cilvēki, restorāna šefpavāram pasūtinot banketa uzkodas, grib redzēt svētku galdā? „Mūsdienu cilvēks nav gatavs daudz tērēties, viņš nekāro dārgos briežus, jūras ķemmītes un sniega krabjus, bet vēlas vienkāršus, pazīstamus produktus, kas būtu interesanti pasniegti, proti, atšķirtos no ierastā. Jā, par oriģinalitāti gan pasūtītājs ir gatavs piemaksāt,” raksturojot banketu uzkodu tendences, teic Jelgavas un Mārupes ģimenes restorānu Hercogs līdzīpašnieks, pieredzējis pavārs, Latvijas Pavāru kluba valdes loceklis Andris Rūmītis.
Vienkārši, bet stilīgi
Pazīstamā ģimenes restorāna Hercogs pavāru komanda ir populāra banketu un citu svinību rīkotāju vidū, jo iecienītos produktus un pierastos ēdienus prot pagatavot ar svētku garšu un pievilcīgā izskatā. Par to pārliecinājās arī izdevniecības Rīgas Viļņi lielais kolektīvs Ziemassvētku pasākumā koncertzālē Palladium, kur pirms tradicionālā Cabaret uzveduma baudīja nelielas uzkodas, bet pēc tam – gardu silto maltīti, kurā netrūka pat lēni gatavinātu teļa vaigu, smalkāko restorānu topēdiena. Gan svinību viesi, gan mājas māte un tēvs, proti, Cabaret rīkotāji producentu grupa Virus Art, bija vienisprātis, ka ēdiens un serviss bija visaugstākajā līmenī.
„Pēc pieredzes varu teikt, ka šāds pasākums, kur daudz dažādu cilvēku pulcējas vienuviet, lai baudītu vakaru, skatoties arī kādu priekšnesumu, ir vislabākais. Sākumā glāze dzēriena un nelielas uzkodas, jo mēs visi taču esam šodienas steidzīgie ļaudis, kuri svinību vietā nereti ierodas teju pēdējā brīdī un nedaudz izsalkuši. Apsēžoties pie galdiņa, uzkožot, lēni malkojot, ļaujamies skatuvei ievilkt sevi citā pasaulē un pamazām aizmirstam par dienas gaitām, un, kad laiks doties pie banketa galda, bez steigas varam izraudzīties sev vistīkamāko,” Andris Rūmītis dalās pieredzē.
Ja nepieciešams, Andris ar komandu var saklāt svinību galdu kaut uz deviņu stāvu mājas jumta, ziedu pļavā vai siltumnīcā. Galu galā viņš lauksaimniecības tehnikas izstādē dienas vidus saulē visiem par prieku traktora kausā ar šķidro slāpekli ir gatavojis saldējumu! Taču pašu svinību rīkotāju sirdsmiera dēļ iesaka kārtīgi izdomāt, kas īsti visiem sagādās prieku: „Vienmēr paturu prātā Mārupes Hercoga direktora Oskara Evaltoviča vārdus, ka skaisti noformēts šķīvis ir jauks, taču svarīgākais, lai viesim būtu ērti – lai cik gards būs ēdiens, ja visu vakaru viņš nezinās, kur likt galda piederumus, jo tie slīdēs iekšā šķīvī, ar kuru roku turēt glāzi, ja vienā jau ir jātur šķīvis, bet ēdiens ir jāgriež kumosos, un kur noslaucīt rokas, ja uzkodas ir jāņem pirkstiem, prieks būs sabojāts! Tāpēc mēs, veidojot banketa ēdienkarti, domājam, kā maltīti pasniegt ērti un interesanti.
Nesen piedalījāmies Kāzu izstādē, kurā prezentēju mūsu šefpavāra Naura Nummura gatavotos kazas siera čupačupus, kurus pasniedzām, sakārtotus puķpodā. „Tas tiešām ir ēdams?!” mums izbrīnīti jautāja. Ievērību izpelnījās arī pastēte tomātu želejā. Visi zina, ka tartaru pasniedz uz grauzdiņa vai maizītes, mēs to ielikām mazā vafeles turziņā. Un, lai arī par to nerunā, reti ir banketi, kuros cilvēki nevēlētos arī tradicionālos salātus – rasolu, siera vai tunča. Patiesībā neatceros tādu reizi, kad pasūtītājs beigās nepiebilstu – un noteikti jūsu kraukšķīgos cepeša salātus arī! Lai nebūtu jāliek galdā lielā bļoda, kas pavisam drīz izskatās tāda nedaudz apkaltusi, mēs tos pasniedzam mazos plastikāta porciju trauciņos. Tagad ir pieejami dažnedažādi vienreizējās lietošanas trauki – bļodiņas, glāzītes, bundžiņas, burciņas, bambusa lapu laiviņas un milzīgs skaits visvisādu kociņu. Atliek tikai izdomāt, kā pagatavot ierastu ēdienu tā, lai tas pārvērstos īpašā – garšā, formā, tekstūrā, krāsās, idejā,” skaidro Andris Rūmītis.
Kas garšo mūsdienu cilvēkam?
„Cilvēkus visvairāk interesē tas pats avokado, laša un liellopa tartars, kazas siers ar bieti, zupiņa ar garnelēm. Ziemā sātīgāks, vasarā – vieglāks ēdiens, taču kartupelis vienmēr būs vajadzīgs, tāpat kā jau minētie kraukšķīgie cepeša salāti. Interesanti, ka idejā tik līdzīgi ēdieni kā tartars un karpačo, jo abi tiek gatavoti no termiski neapstrādātiem produktiem, ir popularitātes dažādos galos: tartars tīk daudziem, karpačo – retajam.
Mūsu restorānu koncepts ir modernā mājas virtuve – pie mums viesis nāk baudīt saprotamu ēdienu par saprotamu cenu, mēs nepiedāvājam izkāpinātas gastronomiskas izvirtības kā fine dining restorāni. Mani kā pavāru vienmēr vairāk ir interesējis, kā pazīstamu un vienkāršu produktu pagatavot tā, lai tas ir gards, taču nemaksā dārgi. Piemēram, vai esi ēdusi jēra mēli, kas ir vismaz divas reizes lētāka par jēra karbonādi? No sava Igaunijas kolēģa Dmitrija Haljukova, kas ir viesojies arī Mārupes Hercogā un visus pārsteidzis ar gardēža vakariņām, esmu aizguvis ideju par kūpinātu jēra mēli. Visi, kurus cienāju, slavē, taču retais var pateikt, kas tas ir.
Ir vēl viens veids, kā saprast, kas garšo cilvēkam, – brančs. Hercogā brīvdienu rīti ir ļoti iecienīti, un pēc tā mēs varam spriest par tendencēm. Piemēram, topā ir pīles terīne, salāti mazās glāzītēs, arī pankūkas. Jā, cilvēkiem patīk, ja var paņemt mazu gabaliņu, pat kumosu siera vai šokolādes kūkas, nevis visu lielo gabalu vai porciju panakotas,” turpina Andris Rūmītis. „Latvietis ir budžeta klases cilvēks. Taču mums, profesionāļiem, vienmēr ir jāzina, ka robeža starp reklāmu un antireklāmu ir pavisam šaura, tāpēc tik ļoti svarīga ir savlaicīga un skrupuloza banketa plānošana. Lai viss notiktu augstākajā līmenī, esam sadalījuši darbus: šefpavārs Nauris Nummurs ir ēdienu autors, bet es tos pārdodu. Bet, ja es tik labi šo virtuvi nepārzinātu, diezin vai ko pārdotu, jo produktu, kuru nepazīsti, nepārdosi!”
Svarīgs arī mazais viesis
„Jelgavā esmu uzsācis bērnu atradināšanu no frī kartupeļiem. Pilsētā pazīstamajai dejotāju grupai Benefice pagatavoju īpašo Benefices kuskerzupu. Ar Benefices vadītāju Anniku Andersoni esam vienisprātis, ka bērnus varētu ieinteresēt ar traku nosaukumu un vienkāršu sastāvu. Šo ideju atkal smēlos Igaunijā: kartupelis, burkāns, jaunlopa gaļas frikadeles, buljons un kausētais siers ar sēnēm, vārām tādu pabiezāku. Bērniem frikadeļu zupa patīk, tad tajā bija jādabū iekšā sāts,” Andris ir izrāvies, jo arī viņam ir divi mazi bērni, un kurš gan labāk par viņu zina, cik grūti ir veidot jauno pilsoņu veselīgu ēdienkarti. Tāpēc Rūmīša restorānos mazos viesus gaida tikpat ļoti cik lielos: ar rotaļu stūrīti, īpašu ēdienkarti ikdienai un pavisam īpašu – bērnu ballītei. Turklāt bērnu ballīti Andris un komanda iesaka rīkot kā tematisku pasākumu, piemēram, visus pārvēršot mazajos pavāros, kuri meistarklasē (tas skan pavisam nopietni, vai ne?) mācās gatavot konfektes un saldējumu.
„Bet nu esam jauna izaicinājuma priekšā – izlēmām pieteikt sevi kā lieliskākos brīvdabas kāzu mielasta gādātājus! Iedomājies, cik tā ir specifiska banketu joma, tāpēc mums būs interesanti krāt pieredzi un atkal izdomāt jaunus ēdienus,” interesentiem ziņo Andris Rūmītis.
Ģimenes ballīte restorānā Hercogs
Kur meklēt: Mārupē, Vītiņu ielā, līdzās vidusskolai. Otrs ģimenes restorāns Hercogs jau vairāk nekā sešus gadus darbojas Jelgavā, pašā pilsētas centrā (vairāk informācijas:
).
Atvērts: darbdienās no plkst. 11 līdz 22, nedēļas nogalēs no plkst. 11 līdz 23. Prātīgi iepriekš rezervēt galdiņu pa tālruni 29106538 vai 67304187.
Bērniem patiks: Mārupes restorānā Hercogs ir plaša rotaļu istaba un īpaša ēdienkarte. Arī Jelgavas Hercogā bērniem nav jāgarlaikojas.
Iepriekš vari izpētīt: Mārupes Hercoga ēdienu karti un dzērienu karti, kā arī īpašos piedāvājumus meklē –
.
Korporatīvie klienti var pasūtīt bezmaksas banketa prezentāciju
un Andris Rūmītis personīgi Jums to piegādās.