Nākamgad elektrība sitīs pa mūsu maciņiem
Elektroenerģijas tirgus kļūst dārgāks un sarežģītāks. Vēl tikai dažas nedēļas mums ir laika, lai sagatavotos maksāšanas paradumu maiņai un izburtos cauri piedāvājumiem.
Bizness un ekonomika

Nākamgad elektrība sitīs pa mūsu maciņiem

Jauns.lv

No nākamā gada par elektrību maksāsim citādāk un dārgāk. Tiek atvērts elektroenerģijas tirgus, un mājsaimniecībām līdz 15. decembrim jāizvēlas, no kura tirgotāja pirkt elektrību.

Te nu ikvienam jāpalauza galva, kā izvairīties no pārmēru lieliem rēķiniem. Kasjauns.lv skaidro, kas jādara.

Ja līgumu nepārslēgsiet

Ja izvēle netiks izdarīta, elektroenerģijas piegādi turpinās Latvenergo pēc Universālā piedāvājuma līdz brīdim, kad veiksiet izvēli. Šajā gadījumā cena par kilovatstundu būs 16,9 centi.

Izmaksu kāpums visvairāk skars tās mājsaimniecības, kas patērē līdz 100 kilovatstundām mēnesī. Tām ikmēneša elektrības rēķins nākamgad palielināsies par vismaz 43 procentiem. Ar vismaz 16% sadārdzinājumu jārēķinās mājsaimniecībai, kas vidēji mēnesī patērē 400 kilovatstundu un nevēlas iegādāties elektroenerģiju komplektā ar citiem pakalpojumiem.

Ja mēnesī iztērējat ap 100–200 kilovatstundas, ietaupījums, izvēloties kādu no Latvenergo piedāvājumiem, varētu būt ap pārdesmit centiem. Izdevīgāks tas varētu būt lielajiem elektrības patērētājiem.

Latvenergo piedāvā sešus plānus

Latvenergo piedāvā sešus tarifu plānus: Universālo, Ekonomisko, Klasisko, Dinamisko, kā arī Izdevīgo 200+ un 600+.

Universālais un Klasiskais plāns paredz 16,9 centus par kilovatstundu, Ekonomiskais – 16,7 centus, bet Dinamiskais katru mēnesi mainīsies un būs atkarīgs no tirgus cenas. Ja patlaban Dinamiskais nav izdevīgākais, nav zināms, vai tas tāds būs pēc mēneša. Savukārt plāni 200+ un 600+ izdevīgāki ir tiem, kas patērē vairāk nekā 200 vai 600 kilovatstundu mēnesī.

Interneta lapā e-latvenergo.lv iespējams aprēķināt, cik par patērēto elektrību jāmaksā pēc katra konkrētā tarifa. Norēķinoties par 160 kilovatstundām pēc Universālā vai Klasiskā tarifa, būtu jāizdod 27,04 eiro, pēc Dinamiskā – 27,89 eiro. Turklāt vienu mēnesi var maksāt pēc Klasiskā, citu – pēc Dinamiskā. Tomēr jārēķinās, ka vajadzēs patērēt nelielu laiku, lai internetā pārreģistrētos no viena tarifu plāna uz citu.

Ja gribēsiet izmantot Ekonomisko tarifu, jums jābūt “aktīvam interneta lietotājam”, kā teikts Latvenergo reklāmas materiālos. Šis tarifs piedāvāts tikai tiem, kas paši internetā spēj apkalpot savu norēķinu sistēmu. Piemēram, 160 kilovatstundas izmaksās 26,72 eiro. Par atteikšanos no šī tarifa ātrāk nekā pēc gada tiks piemērots līgumsods – 16 eiro.

Bez līgumsoda katru mēnesi var izvēlēties Universālo, Klasisko vai Dinamisko. Tikai ar Klasisko vai Ekonomisko jūs pats varēsiet aprēķināt maksājumu pēc reālā skaitītāja rādījuma, pārējos gadījumos jāpaļaujas uz Latvenergo aritmētiku.

Vēl viena svarīga nianse – Latvenergo izsūta klientiem piedāvājumus, kurā kā labākais variants paredzēts Universālais plāns. Patiesībā ieteicams pārrēķināt piedāvāto vidējo patēriņu, kas parasti ir nedaudz par labu Latvenergo.

Baltcom izdevīgs komplektā

Baltcom komplektā ar citu savu pakalpojumu paketi (internets, televīzija, telefons) piedāvā arī elektrības paketi, atkarībā no tā, cik daudz mēnesī prātojat patērēt – 75, 100, 150 vai 200 kilovatstundas.

Cena par elektrību ir izdevīgākā kopā ar citiem Baltcom pakalpojumiem – no 21,5 eiro līdz 37,51 eiro mēnesī, tas atkarīgs no tā, kādu TV paketi izmantojat, vai ir internets vai telefons.

Atrēķinot pārējos pakalpojumus, par kilovatstundu būs jāmaksā ap 11 centiem līdz izvēlētajam slieksnim, piemēram, 100 kilovatstundām. Ja pārtērēsiet, par katru nākamo kilovatstundu būs jāmaksā 16,6 centi. Te jāpiebilst – ja noslēgsiet līgumu par 100 kilovatstundām, par tām būs jāmaksā arī tādā gadījumā, ja iztērēsiet, divtik mazāk.

Līgums par elektrību kopā ar Baltcom pakalpojumu paketi jāslēdz uz diviem gadiem. Ja pārdomāsiet un gribēsiet līgumu lauzt, jārēķinās ar pamatīgu soda naudu – pašā sākumā 142 eiro, kas vēlāk pakāpeniski samazinās, piemēram, pēc gada līdz 71 eiro. Baltcom elektrībai var pieteikties tikai pilsētās, kur pieeajms Baltcom kabeļtīkls - Jūrmalā, Rīgā, Jelgavā, Jēkabpilī un citviet, pārsvarā valsts vidienē.

Baltcom piedāvā elektrību pirkt arī ārpus savu pakalpojumu paketēm. Elektrību no Baltcom var pirkt visā Latvijā. Šajā gadījumā tarifs ir dārgāks – 16,65 centi ar patēriņu līdz 199 kilovatstundām mēnesī. Līgumsods par līguma pirmstermiņa laušanu būs 10 eiro gadā, ik ceturkšņa samazinājums –  2,50 eiro.

Piedāvājumi komplektos ir spēkā līdz 31. decembrim, no 1.janvāra ikviens visur Latvijā varēs pirkt elektrību no Baltcom, neatkarīgi no tā, ir vai nav abonēti vai pieejami citi pakalpojumi (televīzija, internets, telefons). Pieteikšanās līdz 10.decembrim, lai saņemtu no 1.janvāra.

No 1.janvāra Baltcom būs viens elektroenerģijas piedāvājums. Mājsaimniecība maksās pēc reālā patēriņa – jo vairāk patērēs, jo zemāka būs vienas kilovatstundas cena. Turklāt klients varēs apvienot vairāku īpašumu elektroenerģijas patēriņu un saņemt izdevīgāku tarifu. Zemākā iespējamā cena par 1 kilovatstundu  ir 0,162 eiro.

Win Baltic divi plāni

Latvijas tirgū nesen ienākusī kompānija Win Baltic izstrādājusi divus tarifu plānus. Pirmais ir universālais ar minimālo garantēto cenu – 16,5 centi par kilovatstundu. Otrs plāns paredz tirgot elektrību pēc biržas cenas, kurā tā veidojas no biržas Nord Pool Spot mēneša vidējās svērtās elektroenerģijas cenas Latvijā.

Te jāpiebilst, ka patērētājam nāksies arī maksāt ikmēneša abonenta maksu – 3,03 eiro (ar PVN). Klientiem, kuriem patēriņš būs līdz 200 kilovatstundām mēnesī, vēloties pārtraukt līgumu, būs jāmaksā atkāpšanas maksa – 15 eiro.

Piedāvājumu vēl neatklāj

Lai arī Latvijas elektroenerģijas tirgū vēlēšanos piedalīties izteikušas sešas kompānijas, puse no tām – BCG Riga, 220 Enerģija un Starfit Energy – savus piedāvājumus vēl nav izteikušas.

Tomēr diez vai iespējamo citu elektroenerģijas tirgotāju cena par kilovatstundu būs zemāka nekā pašreiz, kad par kilovatstundu maksājam 11 vai 15 centus (atkarībā no Starta vai Pamata tarifa).

Elmārs Barkāns / Foto: Ieva Lūka/LETA