
Daļa jauno Latvijas uzņēmumu neiztur pat vienu darbības gadu. Kāpēc tos slēdz?

Saskaņā ar Lursoft datiem 2024. gadā tika dibināts vairāk jaunu uzņēmumu nekā vēl gadu iepriekš, taču vienlaikus pieaudzis arī likvidēto uzņēmumu skaits.
Ievērības cienīgi, ka tieši starp jaunajiem uzņēmumiem, kas reģistrēti tikai pagājušajā gadā, 1 % (gandrīz 100) nepārsniedza viena gada operatīvās darbības slieksni – un šāda dinamika saglabājas jau vairākus gadus. "Tādu pašu tendenci novērojām arī 2023. gadā," norāda Venipak Latvija vadītāja Sanita Bērziņa.
Pētījumi rāda, ka galvenie iemesli, kādēļ uzņēmumi bankrotē jau pirmajā darbības gadā, ir:
- Finansiālās grūtības - nepietiekami naudas līdzekļi ikmēneša izdevumu segšanai, īpaši pirmajos mēnešos.
- Vāja uzņēmējdarbības plānošana - nav skaidras stratēģijas, finanšu un/vai mārketinga plāna.
- Nepietiekamas zināšanas un pieredze - jaunajiem uzņēmējiem bieži trūkst zināšanu finanšu vadībā, pārdošanā, klientu apkalpošanā vai komandas vadībā.
- Pārmērīgi izdevumi vai pārāk lieli ieguldījumi darbības sākumā.
- Trūkst elastības pielāgoties reālajiem tirgus apstākļiem.
- Slikta komandas dinamika vai konflikti.
- Neefektīva komunikācija un mārketings - potenciālie klienti vienkārši nezina par uzņēmuma eksistenci.
Gadu no gada vislielākais likvidēto uzņēmumu īpatsvars ir tieši mazumtirdzniecības un vairumtirdzniecības sektorā. "Pēc pandēmijas šajā nozarē būtiski pieaugusi piegādes kvalitātes nozīme. Pat ja veikals darbojas fiziskā lokācijā, iespēja pasūtīt preces ar piegādi kļuvusi gandrīz par obligātu pakalpojumu," skaidro Bērziņa. "Telpu īre, darbinieku algas, mārketinga izmaksas - šie izdevumi mēdz būt liels slogs jaunajiem uzņēmējiem. Mūsu atbalsta programma ir veidota, lai palīdzētu uzņēmumiem pārvarēt izaicinājumu pilno pirmo darbības gadu."