"Latvenergo" redz iespēju samazināt "Rīgas siltuma" tarifu ar atlikumsiltuma palīdzību
foto: Shutterstock
Satraukumu radījuši jaunie "Rīgas siltums" tarifi.

"Latvenergo" redz iespēju samazināt "Rīgas siltuma" tarifu ar atlikumsiltuma palīdzību

Biznesa nodaļa

Jauns.lv/LETA

AS "Rīgas siltums" apkures izmaksu samazināšana ir iespējama, plašāk izmantojot atlikumsiltumu, norādīja "Latvenergo" pārstāvji, komentējot jautājumu par plānoto siltuma tarifa pieaugumu Rīgā.

"Latvenergo" norāda, ka kompānija siltumenerģiju pārdod "Rīgas siltumam", ievērojot "Rīgas siltuma" noteikto iepirkumu procedūru, kas ir vienāda visiem siltumenerģijas ražotājiem Rīgas labā krasta centralizētajā siltumapgādes zonā. Vienlaikus Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir noteikusi "Latvenergo" saražotās siltumenerģijas augstāko robežu - tarifus, kuru apmērs ir atkarīgs no dabasgāzes cenas un kura mainās katru mēnesi.

Šobrīd "Latvenergo" siltumenerģijas ražošanas tarifi ir noteikti tādā līmenī, kādi tie bija iepriekšējās - 2024./2025.gada - apkures sezonas sākumā, kā arī zemāki, nekā tie bija gada aukstākajos mēnešos, min "Latvenergo" pārstāvji.

Tāpat kompānijā atzīmē, lai mazinātu siltumenerģijas cenu līmeni, "Latvenergo" aktīvi piedalās "Rīgas siltuma" izveidotajās siltumenerģijas izsolēs, realizējot tajās pieejamo atlikuma siltumu, kas kļuva iespējams pēc grozījumiem Enerģētikas likumā, kurā tika noteikta atlikumsiltuma prioritāte.

"Latvenergo" norāda, ka tās aktīvā dalība siltumenerģijas tirgū ir ļāvusi "Rīgas siltumam" samazināt siltumenerģijas iegādes izmaksas iepriekšējā apkures sezonā par vismaz 10 miljoniem eiro, un turpmāka apkures izmaksu samazināšana ir meklējama vēl plašākā atlikumsiltuma izmantošanā arī nākamajā apkures sezonā.

Kompānijā arī uzsver, ka "Rīgas siltuma" iesniegtais siltumenerģijas tarifu projekts, tajā iekļautie aprēķini un pieņēmumi ir SPRK kompetencē.

"Rīgas siltums" ir iesniedzis SPRK siltumenerģijas tarifa projektu, kas paredz, ka no 2025.gada 1.septembra tarifs pieaugs par 21,5% - no 74,17 eiro par megavatstundu (MWh) bez pievienotās vērtības nodokļa līdz 90,15 eiro par MWh.

Tostarp siltumenerģijas ražošanas tarifa pieaugums paredzēts par 16,6% - līdz 62,99 eiro par MWh, siltumenerģijas pārvades un sadales tarifa pieaugums paredzēts par 5,6% - līdz 22,88 eiro par MWh, bet siltumenerģijas tirdzniecības tarifs saglabāsies 1,83 eiro apmērā par MWh. Vienlaikus akcīzes nodokļa komponente pieaugs par 53,8%, sasniedzot 0,4 eiro par MWh, bet neparedzētie izdevumi veidos 2,05 eiro par MWh.

Pirmdien, 30.jūnijā, notika Ekonomikas ministrijas (EM), "Rīgas siltuma" un "Latvenergo" vadības tikšanās, kuras laikā ministrija pauda nostāju pret iecerēto tarifa kāpumu un pieprasīja iesaistītajiem partneriem meklēt reālus, ekonomiski pamatotus risinājumus, lai novērstu tik strauju tarifa pieaugumu.

Savukārt otrdien plkst.10 Rīgas domes priekšsēdētājs Viesturs Kleinbergs (P) tiksies ar "Rīgas siltuma" vadību, lai pārrunātu uzņēmuma iecerēto siltumenerģijas tarifu palielinājumu.

"Rīgas siltumā" iepriekš aģentūrai LETA skaidroja, ka Rīgas siltumapgādes sistēmu veido divas, pagaidām nesavienotas daļas - siltumtīkli Daugavas kreisajā un labajā krastā. Kreisajā krastā un Vecmīlgrāvī siltumenerģiju ražo "Rīgas siltums". Tikmēr labajam krastam nepieciešamo siltumenerģiju, kas ir divas trešdaļas no Rīgas patēriņa, "Rīgas siltums" pērk no citiem siltumenerģijas ražotājiem, galvenokārt no "Latvenergo". Tāpēc, aprēķinot tarifu, siltumenerģijas ražošanas un iepirkuma izmaksas tiek vērtētas atsevišķi.

"Rīgas siltuma" koncerna apgrozījums finanšu gada pirmajā pusgadā, kas ilga no 2024.gada 1.oktobra līdz 2025.gada 31.martam, bija 189,28 miljoni eiro, kas ir par 12% mazāk nekā attiecīgajā periodā gadu iepriekš, savukārt koncerna peļņa pieauga par 31,7% un sasniedza 33,38 miljonus eiro, liecina kompānijas publiskotā informācija.

Mātessabiedrības "Rīgas siltums" apgrozījums attiecīgajā periodā bija 189,25 miljoni eiro, kas ir samazinājums par 21,8%, bet uzņēmuma peļņa kritās par 12% - līdz 22,465 miljoniem eiro.

"Rīgas siltums" ir viens no galvenajiem siltumenerģijas piegādātājiem Rīgā. Kompānijas kapitālā 49% pieder Rīgas domei, 48,99% - Latvijas valstij, 2% - SIA "Enerģijas risinājumi. RIX", bet "Latvenergo" pieder 0,005% akciju.

"Latvenergo" koncerna apgrozījums pagājušajā gadā bija 1,704 miljardi eiro, bet koncerna peļņa bija 273,65 miljoni eiro. Koncerna māteskompānijas apgrozījums 2024.gadā bija 1,057 miljardi eiro, bet kompānijas peļņa bija 265,575 miljoni eiro.

"Latvenergo" nodarbojas ar elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu un tirdzniecību, kā arī ar dabasgāzes tirdzniecību un elektroenerģijas sadales pakalpojumu nodrošināšanu. "Latvenergo" obligācijas kotē biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā.