Iereibušo vadītāju aizbildinājumiem beigas: grozījumi likumos stājas spēkā
foto: LETA
Automašīnas uz Vanšu tilta.

Iereibušo vadītāju aizbildinājumiem beigas: grozījumi likumos stājas spēkā

Ieva Ozoliņa

Jauns.lv

2025. gada 1. janvārī stājās spēkā būtiski grozījumi Ceļu satiksmes likumā, Administratīvās atbildības likumā un Krimināllikumā, lai efektīvāk novērstu transportlīdzekļu vadīšanu alkohola reibumā.

Lai uzlabotu drošību ceļu satiksmē un atturētu personas no transportlīdzekļu vadīšanas alkohola reibumā, 2025. gada 1. janvārī spēkā stājās grozījumi vairākos tiesību aktos, kas precizē esošās nepilnības un ievieš stingrākus sodus un jaunas procedūras.

Jauni noteikumi alkohola koncentrācijas pārbaudēm

Turpmāk atteikšanās no alkohola koncentrācijas pārbaudes izelpā tiks uzskatīta par pietiekamu pamatu nekavējoties uzsākt administratīvo vai kriminālprocesu. Tādējādi tiek izslēgta nepieciešamība vienmēr nogādāt personu ārstniecības iestādē medicīniskās pārbaudes veikšanai, ja tā nepiekrīt izelpas pārbaudes rezultātiem vai neļauj amatpersonai veikt pārbaudi.

Šīs izmaiņas ievieš precizējumus Ceļu satiksmes likuma (CSL) 62. panta regulējumā, aizstājot terminus “medicīniskās pārbaudes” ar “izelpotā gaisa vai asins pārbaudi”. Tas nozīmē, ka administratīvā atbildība stājas spēkā jau par atteikšanos no Valsts policijas veiktās izelpas pārbaudes uz vietas.

Atbildība velosipēdu, elektroskrejriteņu un mopēdu vadītājiem

Jaunās normas paredz stingrākus nosacījumus attiecībā uz vieglo transportlīdzekļu vadītājiem:

  • Velosipēdu un elektroskrejriteņu vadītājiem par atteikšanos no alkohola pārbaudes būs piemērojams administratīvais sods 170 eiro apmērā.
  • Mopēdu vadītājiem par šādu pārkāpumu būs piemērojams sods no 1200 līdz 2000 eiro, kā arī transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšana uz pieciem gadiem.

Transportlīdzekļa vadītājiem – kriminālatbildība

Grozījumi Krimināllikumā nosaka, ka par atteikšanos veikt izelpotā gaisa vai asins pārbaudi transportlīdzekļa vadītājam var tikt piemērots:

  • Brīvības atņemšana uz laiku līdz vienam gadam,
  • Īslaicīga brīvības atņemšana vai probācijas uzraudzība,
  • Vadīšanas tiesību atņemšana uz pieciem gadiem.

Šie sodi attiecas arī uz pārbaudēm, kas saistītas ar narkotisko, psihotropo vai citu apreibinošo vielu lietošanu. Turpmāk vairs nebūs svarīgi, vai atteikšanās no alkohola koncentrācijas pārbaudes notikusi uz ceļa vai ārstniecības iestādē – rīcība abos gadījumos tiek uzskatīta par vienlīdz kaitīgu un sodāmu.

Nogādāšana ārstniecības iestādē tikai izņēmuma gadījumos

Amatpersonai būs pienākums nogādāt personu ārstniecības iestādē alkohola vai citu apreibinošo vielu pārbaudei tikai tad, ja būs pamatotas aizdomas par reibumu un pārbaudi uz vietas nebūs iespējams veikt.

Iekšlietu ministra komentārs

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis norādījis, ka šie grozījumi ir svarīgs solis ceļu satiksmes drošības uzlabošanai. Viņš uzsvēris, ka transportlīdzekļa vadīšana alkohola reibumā ir īpaši bīstama ne tikai pašam vadītājam, bet arī apkārtējiem:
“Vadot transportlīdzekli alkohola reibumā, vadītājs apdraud ne tikai savu, bet arī citu personu veselību, dzīvību un drošību. Šīs normas ir izstrādātas ar mērķi panākt, lai šādi pārkāpumi samazinātos un sabiedrība justos drošāk.”

Papildu izmaiņas administratīvās atbildības kārtībā

Vienlaikus ar šiem grozījumiem Administratīvās atbildības likumā tiek ieviesta norma, kas paredz, ka lēmumos par naudas sodu piemērošanu turpmāk būs jānorāda informācija par personas tiesībām lūgt soda sadalīšanu daļās vai soda izpildes atlikšanu.