Kāda ir nākotnes uzpildes stacija?
Bizness un ekonomika

Kāda ir nākotnes uzpildes stacija?

Reklāmas projekts

Degvielas uzpildes stacijas gadu desmitiem ir bijušas daļa no lauku un pilsētas vides ainavas. 20. gadsimtā, kad automobiļi kļuva par ikdienas sastāvdaļu, degvielas uzpildes staciju arhitektūra ieguva universālu virzienu, kuru pamatelementus atpazīstam arī mūsdienu benzīntankos.

Uzpildes staciju skaits pasaulē pārsniedz vairākus simtus tūkstošu. Kā vēsta statista.com dati, ap 140 tūkstošiem benzīntanku atrodas Eiropā, 130 tūkstoši – Amerikā. Tie visi ir dažādi gan konceptuāli, gan piedāvājuma ziņā. Tā kā cilvēki aizvien vairāk pārvietojas uz blīvi apdzīvotajām teritorijām, kur ir arvien labāka sabiedriskā transporta sistēma, tiek piedāvātas dažādas atlaides, tiek ražotas automašīnas ar elektriskajiem dzinējiem utt., degvielas uzpildes stacijām ir jāattīstās un jāpielāgojas, lai sekotu mainīgajām tendencēm. Papētot datus par degvielas uzpildes stacijām, var secināt, ka dažos reģionos to skaits sarūk. Piemēram, Lielbritānijā, kopš 1970. gada degvielas uzpildes staciju skaits ir samazinājies par 80 procentiem, lai gan degvielas patēriņš pieaudzis par 75 procentiem.

Strauji pieaug arī elektromobiļu uzlādes staciju skaits. Elektroauto nobraucamā distance lielā mērā ir atkarīga no uzlādes staciju izvietojuma, bet jaunāko tehnoloģiju inženieri tiecas uz tādu nākotnes scenāriju, kurā auto enerģijas resursu pietiktu visai dienai un uzlāde notiktu tikai nakts laikā mājvietā.

Nākotnes vīzijā auto izmantošana pilsētvidē plānota koplietošanas formā, kas paredz, ka astoņus no desmit spēkratiem vairs nevajadzēs. Tas nozīmē mazāku piesārņojumu, ātrāku pārvietošanos un klusāku vidi. Ņemot vērā, ka 90 procentus no dienas laika automašīnas netiek darbinātas, atbrīvotos autostāvvietas un šī teritorija būtu pieejama attīstībai.

Jaunas tendences uzpildes staciju konceptā

Ir skaidrs, ka pilsētu plānošana nav iespējama bez benzīntankiem, bet ir arī vērojamas ļoti kardinālas izmaiņas cilvēku transporta lietošanas paradumos.  Tas nozīmē, ka ir jāmainās konceptam par to, kas ir degvielas uzpildes stacija. Lētākā degviela ir tikai viens no izvēles parametriem, kas nosaka klienta prioritātes.

Viena no galvenajām tendencēm pasaulē, ko ir realizējušas arī degvielas uzpildes stacijas Latvijā, piemēram, Virši, ir benzīntanku pielāgošana elektromobiļu laikmetam – iespēja uzlādēt spēkratu ar elektrību. Šis pakalpojums ir pieejams 12 uzpildes stacijās Virši. Uzlādes laikā klientiem ir iespēja baudīt veikala vai kafejnīcas pakalpojumus, tādējādi lietderīgo apvienojot ar patīkamo. Mūsdienās, ņemot vērā klimata riskus, benzīntankiem jāpiedāvā ne tikai lētākā degviela, bet arī iespējas iegādāties alternatīvās degvielas.

Nākamais virziens ir pakalpojumu un produktu klāsta paplašināšana, veidojot uzpildes stacijas kā atpūtas, pakalpojumu, loģistikas un vienkārši satikšanās centrus, kuru pamatā ir ilgtspēja kā mūsu laikmeta nozīmīgākā vērtība. Šajā segmentā ļoti būtiska ir sortimenta atlase, jo piedāvājums ir plašs – pārtikas preces, saimniecības preces, kafejnīcas, aptiekas u. c., bet ir svarīgi atrast savam biznesam un klientiem atbilstošāko risinājumu atkarībā no pieprasījuma. Tāpat arī var veidot sadarbību ar citiem zīmoliem vai radīt savu produktu līniju.

Trešais, bet ne mazāk būtiskais elements ir maksimāli laba servisa un pakalpojumu pieredze, uzmanību pārceļot no transportlīdzekļa uz klientu, piemēram, izstrādājot dažādas lojalitātes programmas. Lai gan vienmēr būtiskas ir degvielas cenas, tomēr ar to ir par maz. Vērtību skalā ierindojas tādas lietas kā ēdiena kvalitāte, telpu interjers, vietas noskaņa un citi rādītāji.

Ja skatāmies uz degvielas stacijām, kas vēl tikai tiek plānotas, tajās idejas autori atsakās no klasiskās uzbūves, piedāvājot jaunus un modernus risinājumus – ekscentrisku vizuālo tēlu, pakalpojumu klāstu, kas sniedzas līdz pat viesnīcām un izklaides iespējām. Inovāciju risinājumi ir estētiski un tiek veidoti saskaņā ar dabu.

Jaunās paaudzes uzpildes staciju piemēri

Helios House atrodas ASV, Losandželosā, tai ir LEED zaļās ēkas sertifikāts, un tā ir pirmā zaļā degvielas uzpildes stacija. Tā ir būvēta no pārstrādājama nerūsējoša tērauda. Visas iekārtas ir otrreizējās pārstrādes, ir 90 saules baterijas paneļi, kas kompensē enerģijas patēriņu, un savāktā lietusūdens krājumi tiek izmantot auto mazgāšanai.

Niemenharju atpūtas komplekss Somijā ir benzīna uzpildes stacija ar tādiem papildu pakalpojumiem kā naktsmājas gan viesnīcā, gan kempingā un restorāns. Komplekss bāzēts kalnu grēdas pakājē pie skaistas ūdenstilpes. Izmantojot ilgtspējīgas koka arhitektūras inovācijas un risinājumus, ēka ir kā dabisks blakus esošā meža papildinājums.

Tēmas