"TikTok" pārpludina platformu ar paškaitējuma saturu, kas parādās bērniem, kas jaunāki par 13 gadiem
"TikTok" algoritms pārņem neaizsargātu bērnu profilus, kas jaunāki par 13 gadiem, ar video par paškaitējumu un ēšanas traucējumiem dažas minūtes pēc pievienošanās platformai, un šķiet, ka uzņēmums neko nedara, lai to apturētu, liecina jauns pētījums, kas publicēts 15. decembrī.
Lielbritānijas bezpeļņas organizācijas "Digitālā naida apkarošanas centra" (DNAC)veiktajā pētījumā teikts, ka "TikTok" jaudīgajam algoritmam nepieciešamas tikai 2,6 minūtes, lai parādītu neaizsargātu pusaudžu meiteņu saturu, kas ietver nepārprotamus tievēšanas atbalstošus videoklipus, ierobežojošus ēšanas plānus un paškaitējuma saturu.
Pētnieki atklāja, ka viņu izveidotajos kontos ar neaizsargātu pusaudžu īpašībām šāda veida videoklipi tika rādīti 12 reizes vairāk nekā standarta kontos.
"Rezultāti ir katra vecāka murgs - jauniešu plūsmas tiek bombardētas ar kaitīgu, mokošu saturu, kas var būtiski kumulatīvi ietekmēt viņu izpratni par apkārtējo pasauli un viņu fizisko un garīgo veselību," rakstīja CCDH izpilddirektors Imrans Ahmeds ziņojumā ar nosaukumu "Deadly by Design".
ASV "TikTok" platforma ir apsteigusi "Instagram" un "Facebook" kā jauniešu iecienītākā sociālo mediju platforma, un divas trešdaļas no visiem pusaudžiem platformu izmanto vidēji 80 minūtes katru dienu.
Uzņēmuma popularitāti lielā mērā ir veicinājis tā spēcīgais ieteikumu algoritms, kas lietotājiem piedāvā saturu un ir galvenais veids, kā lietotāji mijiedarbojas ar lietotni.
"Tas ir tikai skaists iepakojums, bet tajā ir absolūti letāls saturs," sacīja Ahmeds.
Tas ir algoritma ātrums un nežēlība, kas padara to tik bīstamu. Žurnāls "VICE" pārskatīja dažus videomateriālus, ko DNAC pētnieki atklāja, ka tie tiek rādīti viņu izveidoto tīņu meiteņu kontu plūsmās.
Vairākos videoklipos bija redzami skuvekļa asmeņi un diskusijas par paškaitējumu, savukārt vienā video, kas uzņemts no slimnīcas gultas, tika uzdots jautājums: “Tu pat neesi tik resna, kāpēc tu esi tik nedroša?” un lietotāja atbilde: "Es redzu lietas, KO NEVIENS cits neredz."
Ekstrēmākais saturs ietvēra ēšanas traucējumu kopienas locekļu filmētus videoklipus, kuros tiek apspriestas tādas tēmas kā pusaudzis, kurš dodas uz skolu pēc pašnāvības mēģinājuma, vai pusaudžu meitenes, kas apspriež paškaitējuma metodes un "thinspo", kuru mērķis ir motivēt zaudēt svaru.
Vienā gadījumā neaizsargātā pusaudža kontā tika rādīti trīs videoklipi, kuros citi tīņi vienas minūtes laikā apsprieda pašnāvības plānus.
"Tas ir kā iestrēgt izkropļotu spoguļu zālē, kur tev nemitīgi saka, ka tu esi neglīts, tu neesi pietiekami labs, kāpēc nenogalini sevi. Tā ir patiešām pilna pieredze šiem bērniem, jo saturs vienkārši koncentrējas uz viņiem. Un tas ir veids, kā darbojas "TikTok" algoritms," preses brīfingā žurnālistiem sacīja Ahmeds.
"TikTok" apstrīdēja pētījuma rezultātus, apgalvojot, ka metodoloģija "neatspoguļo reālu cilvēku patiesu uzvedību vai skatīšanās pieredzi". Uzņēmuma pārstāvis sacīja, ka tas "regulāri apspriežas ar veselības ekspertiem, novērš platformas politikas pārkāpumus un nodrošina piekļuvi atbalsta resursiem ikvienam, kam tā nepieciešama.
"TikTok" piebilda, ka pašlaik tika noņemts saturs, kas atzīmēts šajā ziņojumā un kas pārkāpa platformas politiku.
DNAC publicējis "TikTok" vecāku rokasgrāmatu, lai palīdzētu pusaudžu vecākiem, kuri cieš no šīm problēmām, uzzināt, kā pamanīt satraucošu uzvedību un sniegt informāciju par lietotnes darbību.
Taču Ahmeds uzskata, ka likumdevējiem vajadzētu uzņemties vadību, un tieši šonedēļ ASV Kongresā tika iesniegts divpusējs likumprojekts, kas, ja tas tiks pieņemts, pilnībā aizliegtu lietotni ASV, jo ir bažas par Ķīnas valdības kontroles ietekmi uz "TikTok".