Sašutusi tūriste izraisa mulsinošu situāciju mazā veikaliņā, jo tur nav tīģergarneļu
foto: LETA
Vairums tūristu izturas jauki, taču regulāri gadās piedzīvot arī augstprātīgu un nelaipnu attieksmi.
Tūrisms

Sašutusi tūriste izraisa mulsinošu situāciju mazā veikaliņā, jo tur nav tīģergarneļu

Jauns.lv

Tūristiem, kas dodas uz Latvijas laukiem, vajadzētu atcerēties arī par pieklājīgu un draudzīgu attieksmi pret vietējiem iedzīvotājiem. Pāvilostas laivu nomas vadītājs Rolfs Jansons intervijā portālam Jauns.lv pastāstīja, ka vairums tūristu izturas jauki, taču regulāri gadās piedzīvot arī augstprātīgu un nelaipnu attieksmi.

“Šis ir sāpīgs un plašāks stāsts. Lai cik jocīgi tas neliktos, Pāvilostu varētu salīdzināt ar Venēciju. Tur tūristu attiecība pret vietējiem iedzīvotājiem ir 500:1, un vietējie iedzīvotāji mazliet ir panikā. Pāvilostā, protams šī attiecība nav 500:1, bet vismaz 50:1 ir, īpaši vasarā.

Ja tu aizbrauc uz svešu vietu, tu centies būt pieklājīgs, iejūtīgs. Ja nav tīģergarneļu Pāvilostas veikalā, tas jau nedod tev iemeslu kļūt par riebīgas uzvedības cilvēku! To mēs te, Pāvilostā, izjūtam.”

Arī bākas uzraudzei ir vajadzīga brīvdiena

Rolfs nesen skatījās video, kurā trīs kungi ar veciem automobiļiem brauc pa Latviju. Viņi bija iebraukuši Akmeņraga bākā un ļoti izbrīnījušies, kad bākas saimniece teikusi, ka viņai todien bijusi brīvdiena, tāpēc lūgusi viņu likt mierā. Pēc tam kungi apsprieduši, ka vietējiem iedzīvotājiem nevajag naudu.

“Īstenībā ir tā, ka vietējiem iedzīvotājiem vajag arī brīvo laiku! Arī man ir bieži jautāts: “Kāpēc jums ir tikai 25 laivas? Kāpēc jums nav 50 laivu?” Es saku: “Ja man būtu 50 laivas, es būtu pārstrādājies. Man pilnīgi pietiek ar 25 laivām.

Kundziņiem no Rīgas jābrauc darba dienās

Bākas uzraudzei arī vajag brīvdienu. Tas ir jāsaprot. Nav tā, ka mēs, kundziņi no Rīgas, atbraucam ar veciem automobiļiem, bet viņai ir jāskrien un viss jādara, sevišķi tad, ja kungi to ir izdarījuši viņas brīvajā dienā, kas ir pirmdiena. Aicinu mazliet vairāk domāt arī par vietējiem cilvēkiem.”

Mēs esam saprotoši, ka bankas vai muzeja darbiniekiem ir noteikts darba laiks un vairākas dienas nedēļā iestādes ir slēgtas, taču mums grūtāk pieņemt, ka bākas uzraudze un citi lauku tūrisma jomā strādājošie arī grib kādu dienu atpūsties. “Muzeji pirmdienās arī ir ciet,” Rolfs atgādināja.

Lauku ļaudis nav nabadzīgi un neizglītoti

“Vēl kļūdaini iedomāties, ka laukos cilvēki būtu kaut kā īpaši nabadzīgi vai naudu griboši. Nav tā! Visi strādā, visiem viss ir. Cilvēki vērtē arī savu brīvo laiku.”

Daļa pilsētnieku domā, ka laukos dzīvojošie ir salīdzinoši neizglītotāki un neko daudz nav redzējuši. “Protams, uzreiz jāsaka, ka visi rīdzinieki nav tādi. Bet melnās avis ļoti izceļas, izlec.”

Episkais stāsts par tīģergarnelēm

Rolfs pastāstīja kādu īpašu gadījumu, kas iespiedies viņa atmiņā: “Kāda ārkārtīgi sašutusi jauna, eleganta sieviete (noteikti tūriste, jo viņa nebija vietējā) skaļi runā ar savu draugu pa telefonu. Viņiem ir video zvans. Viņa klaiņo pa Pāvilostas pārtikas veikalu un atjēdzas ar savu groziņu pie kases.

Aiz viņas rindā stāv 15-20 cilvēki, kā jau vasarā ierasts. Kasiere uz viņu skatās, bet viņa skatās savā ekrāniņā uz savu mīļoto. Teksts ir aptuveni tāds: “Iedomājies, viņiem nav tīģergarneļu! Es nopirku kaut ko citu.” Rinda jau sāk mazliet pukstēt. Situācija ir neērta. Tā ir neērta visiem, izņemot to jauno sievieti. Beigās viņa samaksā un aiziet.

Diemžēl šāda augstprātība ir regulāra

Es biju sajūsmā, pats redzot, cik cilvēks var būt egoistisks, pašpietiekams un pilns ar paštīksmināšanos. Diemžēl tādi gadījumi te gadās. Vasarās tādi gadījumi ir regulāri, sevišķi, kad pulkstenis nāk 22 un veikali taisās ciet. Tad ir [tūristu] bari, kas metas nopirkt to, bez kā nevarēs nakti izdzīvot.

Gribētos, lai cilvēku attieksme ir laipnāka. Pāvilostā dzīvo arī vietējie iedzīvotāji. Bieži ir jūtams, ka vasarniekiem tas aizmirstas.”

Kaitinošās tūristu domas, ka viņi ir atveduši naudu

Runājot par sasveicināšanos, Rolfs norādīja, ka visi vietējie bērni ir iemācīti sasveicināties pat tad, ja viņi īsti nezina, kas tas ir par cilvēku. “Viņi ieiet veikalā un saka labdien.” Bet dažkārt tūristi nesveicinās ar vietējiem iedzīvotājiem.

“Tas jau ir mazākais, bet augstprātība un domas: “Mēs esam atbraukuši un atveduši jums naudu!” mazliet kaitina.” Vai augstprātīgi un snobiski izturas tikai jaunās dāmas vai arī vīrieši? “Es negribu kļūt par seksistu, bet pārsvarā tas ir jūtams no dāmām, jo vairumā gadījumu viņas iet uz veikalu.

Jaunie vīrieši ir vairāk čomiski. Viņi vairāk sērfo, papļāpā ar vietējiem, cenšas sarunāt kādus galus, piemēram, kur dabūt kūpinātas zivtiņas.” Vīrieši ir vairāk atvērtāki, vienkāršāki un pieejamāki.

Neaudzināto kļūst arvien vairāk

Sarunas noslēgumā Rolfs akcentēja, ka ļoti daudz tūristu izturas pieklājīgi un patīkami. “Bet ir jūtama tendence, ka neaudzināto ar katru gadu paliek arvien vairāk un vairāk. Un arī to, kas neko nesaprot, kļūst arvien vairāk un vairāk,” viņš stāstīja par saviem novērojumiem.