Kruīza kuģi tualešu saturu gāž Baltijas jūrā
No 21 Baltijas jūras prāmju līnijām tikai 11 operatori apstiprina, ka viņi notekūdeņus nodod ostā atbilstošai apstrādei, bet pārējie ar tualešu saturu piesārņo jūru.
No aptaujātajiem 50 kruīzu operatoriem tikai „Hapag-Lloyd Cruises” piekritis pārtraukt notekūdeņu izgāšanu jūrā. Starp prāmju kompānijām, kas ievēro vides prasības, ir, piemēram, „Tallink Silja”, „Stena Lines”, „Vikings Line”, „Scandilines”, informē Pasaules Dabas fondā.
Lielākā daļa kompāniju ar Kruīza līniju starptautiskās asociācijas starpniecību apgalvo, ka nav gatavas uzņemties saistības pret vidi.
Kuģiem notekūdeņi ir jāatstāj ostās, ja tajās ir atbilstošas notekūdeņu pieņemšanas iekārtas. Visās Baltijas jūras valstīs, izņemot Krieviju, šādas iekārtas ir pieejamas. Kruīzu industrija šo lēmumu kritizē un nepiekrīt, ka jautājums būtu šādi risināms.
Kā skaidro Dabas fondā, asociācijas pretošanās aizliegumam izgāzt notekūdeņus Baltijas jūrā parāda gan vadības, gan korporatīvās atbildības trūkumu kruīza kompānijās.
Baltijas jūrā katru vasaru iebrauc aptuveni 80 kruīza kuģi, kurus apkalpo 40 kompānijas, vairāk nekā 2000 reižu piestājot Baltijas jūras ostās. Liels skaits šo kuģu joprojām legāli izgāž tualešu saturu Baltijas jūrā, lai gan lielākajā daļā jūras ostu ir iekārtotas atbilstošas atkritumu savākšanas iekārtas. Dažiem kuģiem ir iespēja notekūdeņus attīrīt pirms to izmešanas jūrā, taču lielākā daļa šo procesu nav pietiekami efektīvi.
Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītājs Ingus Purgalis norāda, ka kruīza industrija peļņu gūst no tūrisma, vienlaikus piesārņojot jūru, kas negatīvi ietekmē to pašu dabu, kas piesaista viesus.
“Balstoties uz Pasaules Dabas fonda veiktā pārskata datiem, no 200 kruīza pasažieriem, kas apciemoja Helsinkus 10. maijā, 93% atbildēja, ka viņi labprātāk izvēlētos ceļot ar kruīza kompāniju, kas neizgāztu notekūdeņus Baltijas jūrā,” skaidro Pasaules Dabas fonda Baltijas Ekoreģiona programmas direktore Pauli Merrimana. Ar šo sarakstu var iepazīties Dabas fonda mājaslapā www.panda.org.
Kasjauns.lv/LETA/Foto: Shutterstock