Eksperts atbild, vai vadu putekļsūcēji ir novecojuši: tie ir pazuduši līdzīgi kā videokasetes
foto: Publicitātes
Auto un tehnoloģijas

Eksperts atbild, vai vadu putekļsūcēji ir novecojuši: tie ir pazuduši līdzīgi kā videokasetes

Reklāmas projekts

Jauns.lv

Mūsdienu tehnoloģiju laikmetā esam pieraduši pie straujas ikdienā lietojamo ierīču – viedtālruņu, datoru, automašīnu attīstības; pat mūsu mājokļos ienāk viedās tehnoloģijas un inovācijas. "Pēdējos gados priekšstats par to, kas ir putekļsūcēji un ko tie spēj, ir mainījies straujāk nekā jebkad agrāk," saka Dyson putekļsūcēju eksperts Niklāvs Josts. Vienkāršie vadu putekļsūcēji ar tik ierasto putekļu maisiņu tehnoloģiju dzīvo savas pēdējās dienas: "Tie pazūd no vidusmēra Latvijas iedzīvotāju mājsaimniecībām, lai līdzīgi videokasetēm un faksa aparātiem dotos uz tehnoloģiju kapsētu.”

Kā izvēlēties?

Ja plānojat iegādāties jaunu putekļsūcēju, pirms iedziļināšanās tehniskajos parametros vajadzētu apsvērt divus galvenos kritērijus – jūsu mājokļa platību un grīdas seguma veidu. Piemēram, Latvijā izplatītākās ir grīdas ar cietu segumu, kurām eksperts ieteiktu putekļsūcēju ar mīkstāku rullīti, kas neskrāpē grīdu un ir daudz klusāks par cieto uzgali ar sariem.

"Rullītim ir augstāka priekšējā mala, kas ļauj efektīvāk savākt lielākus gružus, tos nestumdot pa grīdu, kā to dara putekļsūcējs ar parastu uzgali. Pašlaik varam izvēlēties starp trim galvenajām kategorijām – standarta vadu putekļsūcējiem, bezvadu putekļsūcējiem un robotizētiem putekļsūcējiem," atzīmē N. Josts. Viņš piebilst, ka galvenais vadu putekļsūcēja trūkums ir tas, ka šāds putekļsūcējs ir jāpievieno elektrības kontaktligzdai. Turklāt tie ir arī diezgan lieli un neveikli, un ir jāvelk pa telpām, kas padara tos grūtāk manevrējamus un mazāk ērtus. "Šī nav mobila ierīce – bez elektriskā pieslēguma to nekur nevar izmantot. Patiesībā tā ir novecojusi tehnoloģija. Apmēram pirms pieciem gadiem šāda veida putekļsūcējiem bija viena vienīga priekšrocība — tie vienkārši bija jaudīgāki par bezvadu putekļsūcējiem. Bet, pateicoties inovatīviem risinājumiem, bezvadu putekļsūcēji tagad var sūkt tikpat jaudīgi un pat efektīvāk nekā vadu ierīces.”

foto: Publicitātes

Kas attiecas uz robotizētajiem putekļsūcējiem, tas jau ir automatizēts process, kad lietotājam darbs nav jādara pašam. Vienīgais, kas, pēc eksperta domām, jāņem vērā – šāda veida putekļsūcēju netīrumu savākšanas jauda ir ārkārtīgi niecīga un tādēļ neizbēgami nepieciešama ikdienas apkope, taču tādā gadījumā to darbību vairs nevar uzskatīt par pilnībā automatizētu.

"Vēl viens šādu ierīču trūkums ir tāds, ka robota racionālai kustībai ir nepieciešams atvērts telpu plānojums un ceļam jābūt brīvam no priekšmetiem, jo pretējā gadījumā darbs tiks veikts tikai virspusēji. Visbeidzot, iespējams, vissvarīgākais ir tas, ka sūkšanas jauda ir diezgan zema, tās pietiek vien lielākajiem gružiem. Šajā gadījumā ir skaidrs, ka mājsaimniecībā joprojām būs nepieciešamas divas ierīces, lai veiktu būtībā vienu un to pašu darbu," saka N. Josts.

foto: Publicitātes

Sasniegumi bezvadu putekļsūcēju tehnoloģiskajos risinājumos

Pēc N. Josta teiktā, bezvadu putekļsūcēji ir pilnveidoti tiktāl, ka ir gan viegli, gan jaudīgi, gan viedi, turklāt demonstrē izcilu akumulatora darbības laiku.

"Tāpat der paturēt prātā, ka līdz ar izmaiņām Eiropas Savienības normatīvajos aktos par enerģijas ierobežojumiem ražotāji ir bijuši spiesti samazināt motora jaudu, kas, protams, ir vājinājis sūkšanas jaudu. Taču daži bezvadu putekļsūcēji sasniedz 240 gaisa vatu lielu sūkšanas jaudu, tādējādi sasniedzot un efektīvi izmantojot maksimālo atļauto robežu. Tas ir risinājums, no kura grūti atteikties," skaidro Dyson eksperts.

foto: Publicitātes

Papildu funkcijas – ne tikai patīkamas ekstras

Mūsdienu bezvadu putekļsūcējiem ir sensori, kas mēra uzsūkto netīrumu daudzumu un veidu, atgādinot lietotājam, piemēram, kad ir pienācis laiks tīrīt filtru. Tie var arī parādīt atlikušo sūkšanas laiku vai netīrumu līmeni uz kopjamās virsmas, padarot to par viedierīci, kas palīdz padarīt mājokli ievērojami tīrāku.

"Vēl viena priekšrocība ir tā, ka šādu putekļsūcēju ir viegli transportēt, ņemt līdzi uz lauku māju vai jebkur citur, neatkarīgi no tā, vai galamērķī būs pieejama elektrība. Tāpat der atcerēties par filtriem, kas ir būtiska sistēmas sastāvdaļa, – tiklīdz putekļi un netīrumi ir uzsūkti, tiem jāpaliek putekļu savākšanas tvertnē. Pieņemsim, ka filtrēšanas sistēma nav kvalitatīva. Tādā gadījumā filtri nevar efektīvi aizturēt putekļus un drīz vien tie atgriežas gaisā, ko elpojam." Izvēloties ierīci, šo aspektu speciālists ieteiktu izsvērt īpaši rūpīgi.

"Es ieteiktu uzmanīgi izpētīt putekļsūcēja filtru un tā efektivitāti, lai noskaidrotu, vai tas patiešām aizturēs putekļus. Tas ir īpaši svarīgi cilvēkiem ar elpošanas problēmām, piemēram, astmu vai alerģiju. Jaunās paaudzes HEPA filtri aiztur kaitīgas daļiņas, ziedputekšņus, baktērijas, alergēnus un pelējuma sporas. Šāda veida filtri parasti ir mazgājami un nav jāmaina katru reizi, vien regulāri jātīra. Turklāt viedie bezvadu putekļsūcēji ekrānā norāda, kad filtrs ir netīrs un pienācis laiks to izmazgāt, tāpēc nav jābaidās, ka aizmirsīsiet to izdarīt,” stāsta N. Josts.

Vēl viena būtiska nianse ir viedās funkcijas. Papildus iepriekšminētajai gaisa filtra stāvokļa identifikācijas funkcijai mūsdienu putekļsūcēji spēj atšķirt dažādus grīdas virsmu veidus un atbilstoši izvēlēties sūkšanas jaudu. Piemēram, tie paklāju sūc ar lielāku jaudu, bet parketu – ar mazāku, tādējādi optimizējot akumulatora darbības laiku.

"Īpaši svarīgi tas ir lielākos mājokļus, lai visu varētu uzkopt bez papildu uzlādes. Taču, ja nepieciešams, izlādējušos akumulatoru var viegli nomainīt pret uzlādētu, lieki netērējot laiku. Turklāt esam novērojuši, ka Latvijas iedzīvotāji arvien vairāk interesējas par kvalitatīviem putekļsūcējiem, kļūst zinošāki šajā ziņā un ar lielāku izpratni rūpējas par tīrību mājās. Kopumā varu teikt, ka klientu prasīgums arvien pieaug – ne vien putekļsūcēju efektivitātes, to jaudas un sūkšanas kvalitātes, bet arī pēcpārdošanas servisa un dizaina ziņā," stāsta Dyson eksperts.

Reklāmas raksts sadarbībā ar Dyson