Četri aspekti, kas jāņem vērā, izvēloties ziemas riepas
foto: Pexels.com
Auto un tehnoloģijas

Četri aspekti, kas jāņem vērā, izvēloties ziemas riepas

Reklāmas projekts

Jauns.lv

Iepriekšējās ziemas riepas savu laiku nokalpojušas, un nākamajai sezonai jāmeklē jauns komplekts? Šādā gadījumā ir pienācis pēdējais brīdis rīkoties, un noderīgus padomus par ziemas riepu izvēli atradīsi šajā rakstā!

1. aspekts: zīmols

Protams, riepu iegādē zīmolam nav izšķiroša loma, jo ir virkne ražotāju, kas piedāvā patiešām kvalitatīvas un uzticamas riepas gan ziemas, gan vasaras mēnešiem. Tomēr pilnīgi nezināmiem zīmoliem, par kuriem grūti atrast jebkādu informāciju un kuru klāstā pieejamas riepas par neredzēti zemām cenām, labāk neuzticēties. Savukārt, ja vēlies izjust labāko cenas un veiktspējas attiecību, lūkojies Premium zīmolu meitas uzņēmumu lokā.

2. aspekts: riepu veids

foto: Pixabay.com


Ziemas riepas tiek iedalītas trīs dažādos veidos:

Riepas ar radzēm – riepās ir iestrādāti metāla dzelkšņi jeb radzes, kas nodrošina papildu saķeri un uzrāvienu uz ceļa segumiem, kas klāti ar ledu vai sniegu. Šī iemesla dēļ radžotas riepas ir iecienīta izvēle lauku reģionos, bet uz labi tīrītiem pilsētas ceļiem tās būs skaļas un neizcelsies ar tik labu veiktspēju kā šādiem apstākļiem domātās neradžotās riepas. Riepas ar radzēm Latvijā atļauts izmantot no 1. oktobra līdz 1. maijam;
Skandināvu tipa jeb mīkstā sastāva riepas – tiek dēvētas par zelta vidusceļu, pateicoties mīkstajam gumijas sastāvam, kas nodrošina komfortablu un drošu pārvietošanos arī uz apledojuša vai sniega klāta ceļa, kā arī zemās temperatūrās. Brīdī, kad gaisa temperatūra pārsniedz +7 grādu atzīmi, tās lietot nav ieteicams, jo veiktspēja pie šīs robežas sāk zust, un siltā laikā mīkstā gumija ievērojami ātrāk dilst;
Eiropas tipa jeb cietā sastāva riepas – cietais gumijas sastāvs šīs riepas padara par pieņemamu izvēli gadījumos, kad auto ziemā tiek izmantots, braucot pa labi tīrītām šosejām un ceļiem. Kopumā gan eksperti šīs riepas Latvijas apstākļiem parasti neiesaka.
Vēl viena opcija – vissezonas riepas, taču arī no tām eksperti lielākoties iesaka izvairīties, jo ziemā to veiktspēja ir sliktāka nekā ziemas riepām, bet vasarā tās nevar sacensties ar vasaras riepām (kā arī ātrāk nodilst un izceļas ar lielāku degvielas patēriņu). Līdz ar to kārotais ietaupījums, pērkot vissezonas riepas, parasti ir jūtams vien īstermiņā, savukārt ilgtermiņā cieš gan maciņš, gan drošība un komforts. Atceries – vissezonas riepas ir tikai tās, kurām ir All Season, 4S vai AW marķējums! Burtu salikums M+S ne vienmēr apzīmē vissezonas riepas.

3. aspekts: riepu izmēri

foto: Pixabay.com

Pērkot jaunu riepu komplektu, īpaši svarīgi izvēlēties konkrētajam automobilim piemērotas riepas izmēra ziņā. To, kāda izmēra riepas Tavam auto vajadzīgas, vari noskaidrot, aplūkojot uzlīmi vadītāja durvju ailē vai uz degvielas tvertnes vāciņa tā iekšpusē. Izvēloties neatbilstoša izmēra riepas, var rasties virkne problēmu – sākot ar jūtami sliktāku auto vadāmību un beidzot ar paaugstinātu degvielas patēriņu.

4. aspekts: riepu marķējums

Eiropas Savienības riepu marķējums uzlīmes veidā atrodams uz ikvienas jaunas riepas ES robežās. No 2021. gada maija šis marķējums ir piedzīvojis uzlabojumus, un šobrīd tajā vari atrast šādu informāciju:
●Degvielas patēriņa līmeni;
●Saķeri ar slapju ceļa segumu;
●Trokšņa līmeni;
●QR kodu, kuru noskenējot, varēsi iegūt papildu informāciju par riepu.
Uz uzlīmes var būt attēlots kalns ar sniegpārsliņu, kas nozīmē, ka riepa ir piemērota bargiem laikapstākļiem ar daudz sniega. Savukārt stalagmīta simbols norāda, ka riepai ir īsāks bremzēšanas ceļš uz apledojuša seguma.

Kā zināt, kad pienācis īstais laiks lūkoties ziemas riepu virzienā? Precīzas atbildes uz šo jautājumu atradīsi Ondo.lv bloga rakstā Kad jāliek ziemas riepas? Noderīga informācija, kas lieti noderēs!

Reklāmas raksts tapis sadarbībā ar Ondo.lv