Kā pareizi sākt tiesiskās aizsardzības procesu
foto: Shutterstock
Tiesiskās aizsardzības process netiek pasludināts visbiežāk tāpēc, ka kreditoriem ir radušās šaubas par parādnieka godaprātu.
Bizness un ekonomika

Kā pareizi sākt tiesiskās aizsardzības procesu

Kārlis Seržants

"Likums un Taisnība"

Nav šaubu, ka ārkārtējās situācijas laikā dažādās grūtībās nonāks daudzi uzņēmēji, un tiesiskās aizsardzības process ir viens no veidiem, kā godprātīgam komersantam mēģināt atjaunot savu darbību un norēķināties ar kreditoriem.

2019. gadā Maksātnespējas kontroles dienests ierosināja 128 šādus procesus, taču atbalstīti ir tikai 28, no kuriem sekmīgi pabeigti desmit. Tiesiskās aizsardzības process netiek pasludināts visbiežāk tāpēc, ka kreditoriem ir radušās šaubas par parādnieka godaprātu. Arī pēc tiesiskās aizsardzības procesa izsludināšanas tas netiek veiksmīgi pabeigts tieši situācijās, kad parādnieks nepilda plānā noteiktos maksājumus un saistības. Diemžēl ļoti bieži uzņēmēji ar tiesiskās aizsardzības procesu cenšas atrisināt valstij nesamaksāto nodokļu parādus.

Lēmums parādnieka ziņā

Lēmums izvēlēties tiesiskās aizsardzības procesu vai maksātnespējas procesu ir jāpieņem pašam parādniekam, ar iesniegumu vēršoties tiesā. Ja tiesas lēmums ir labvēlīgs, tiek doti divi mēneši, lai izstrādātu tiesiskās aizsardzības procesa pasākuma plānu. Par galveno mērķi tiek izvirzīta nevis iespējami ātrāka parādu atmaksa, bet gan uzņēmuma darbības atjaunošana.

Procesa uzraugošo personu pēc brīvā tirgus principiem gan izvēlēsies kreditoru vairākums – ja viņu viedokļi būs atšķirīgi, tiesai var piedāvāt arī vairākus kandidātus, un tiesa tad izvēlēsies vienu no viņiem. Kreditori saglabā tiesības jebkurā brīdi uzraugošo personu nomainīt, ja viņus neapmierina darba kvalitāte.

Pēc procesa sākšanas pirmajos divos mēnešos aptur jebkādu spriedumu izpildi pret parādnieku, nodrošinātie kreditori nedrīkst prasīt ieķīlāto īpašumu un mantas izpārdošanu. Tāpat kreditoriem aizliegts iesniegt prasību par maksātnespējas procesa sākšanu pret parādnieku, tiek apturēts līgumsodu, nokavējumu naudas, procentu, nesamaksāto nodokļu soda procentu pieaugums.

Tiesiskās aizsardzības procesu var izmantot situācijā, kad parādi ir reāli atdodami, saņemot laiku darbības reorganizēšanai, vai, piemēram, situācijās, kad konkrētajam parādniekam ir cerības uz kādu savu aizdevumu atgūšanu.

Kāds ir plāns

Par šā procesa sākšanu ir jāsamaksā valsts nodeva 142,29 eiro. Pēc tiesas pirmā lēmuma par tiesiskās aizsardzības procesa sākšanu parādniekam divu mēnešu laikā kopā ar uzraudzības personu ir jāizstrādā detalizēts pasākumu plāns, kurā norādīta uzņēmuma darbības atjaunošanas stratēģija.

Tas ietver visus plānotos pasākumus – sākot no darbinieku skaita samazināšanas, lētāku izejvielu iegādes un beidzot ar jaunu realizācijas iespēju atrašanas. Var iekļaut arī lūgumu kreditoriem par maksājumu termiņu atlikšanu vai kredītu pārfinansēšanu.

Kad šis plāns ir saskaņots ar visiem kreditoriem, to iesniedz apstiprināšanai tiesā. Kaut arī galvenais mērķis ir parādnieka un viņa uzņēmuma interešu aizsardzība, tajā jāiekļauj arī kreditoru ilgtermiņa intereses. Ja kreditori negūs pārliecību par savu līdzekļu atgūšanu kaut vai tālā nākotnē, visticamāk, viņi šādu plānu nepieņems.

Plānā jābūt norādītiem arī termiņiem, kādos jāveic konkrētas darbības vai līdzekļu atmaksa, šo termiņu pārkāpšana var būt par iemeslu, lai pārtrauktu tiesiskās aizsardzības procesu un nonāktu maksātnespējas procesā.

Ko iegūst parādnieks

Parādnieks tiesiskās aizsardzības procesā iegūst laiku sakārtot attiecības ar kreditoriem un atjaunot uzņēmuma darbību. Kad šādas iespējas nebija, daudzi uzņēmumi faktiski tika negodprātīgi sagrābti, izmantojot izdomātas vai viltotas kredītsaistības vai īslaicīgas grūtības.

Bijušas situācijas, kad maksātnespējas procesu pret lielu firmu ir sākuši pat sīki kreditori, un, nespējot dažu dienu laikā atrast vajadzīgo summu, uzņēmumi izputināti.

Sekmīgā tiesiskās aizsardzības procesā var arī pilnībā atjaunot uzņēmuma saimniecisko darbību. Spilgts piemērs ir Lido izietais tiesiskās aizsardzības process, uzņēmumu ir izdevies pilnībā atjaunot un pasargāt no izpārdošanas pa daļām, kā būtu noticis maksātnespējas procesā. Protams, vislielākā nozīme ir parādnieka un kreditoru savstarpējai, godprātīgai sadarbībai un uzraugošās personas profesionalitātei.