Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Autostāvvieta (Foto: LETA)

Autostāvvietu apsaimniekotājas SIA "Cityparks" īstenotā komercprakse atzīta par negodīgu; uzņēmums lēmumu pārsūdzēs 23

Auto un tehnoloģijas
9. janvārī 12:33 2019. gada 9. janvārī 12:33 | Papildināts, 9. janvārī 13:36
Jauns.lv
Laika posmā no 2017.gada 1.janvāra līdz 2018.gada 28.novembrim saistībā ar SIA „Cityparks Latvijaˮ rīcību, patērētājiem piemērojot līgumsodus par neatbilstošu autostāvvietas pakalpojumu izmantošanu, Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) ir vērsušies 428 patērētāji, ziņo PTAC.

PTAC 2018.gada 28.decembrī pieņēma lēmumu, ar kuru atzina šādu SIA "Cityparks Latvija" īstenoto komercpraksi par negodīgu:

  • patērētājiem tiek piedāvāti un piemēroti netaisnīgi līguma noteikumi par nesamērīgu un netaisnīgu līgumsodu, proti, tādu līgumsodu, kura apmērs neatbilst likumā noteiktajiem ierobežojumiem;
  • netiek nodrošināta patērētāju interesēm atbilstoša sūdzību izskatīšana pēc būtības;
  • netiek nodrošināts pietiekošs laiks iepazīties ar līguma noteikumiem un izpildīt tajos paredzētās darbības.

Vienlaikus ir uzlikta soda nauda 50 000 EUR apmērā. PTAC lēmums saskaņā ar Paziņošanas likuma 8.panta trešo daļu stājās spēkā 2019.gada 4.janvārī un tā pārsūdzēšana neaptur ar lēmumu uzliktā tiesiskā pienākuma izpildi.

PTAC skaidro situāciju: Novietojot automašīnu SIA "Cityparks Latvija" īstermiņa autostāvvietās, kas visbiežāk ir izvietotas pie tirdzniecības centriem un citām publiski pieejamām ēkām, tiek noslēgts līgums par autostāvvietas izmantošanu. Izmantojot autostāvvietu, ir jāievēro līguma noteikumi, piemēram, jānovieto informācija par automašīnas novietošanas laiku, jāreģistrē automašīna, vai jāveic citas norādītās darbības.  

Ar lēmumu PTAC atzinis par netaisnīgiem vairākus līguma noteikumus, tai skaitā līgumsodu 35 EUR apmērā atzinis par neproporcionāli lielu. Netaisnīgie līguma noteikumi nav spēkā no līguma noslēgšanas brīža, bet līgums ir spēkā tiktāl, ciktāl tas var pastāvēt, kad izslēgti netaisnīgie līguma noteikumi.

Līgumā ietvertais līgumsods 35 EUR apmērā, piemēram, gadījumā, ja nav veikta automašīnas reģistrēšana, novietota norāde par autostāvvietas izmantošanas uzsākšanas laiku, ir neproporcionāli liels un SIA "Cityparks Latvija" to nevar pamatot ar attiecīgā pārkāpuma rezultātā radītiem zaudējumiem vai citiem objektīvi izvērtējamiem un būtiskiem apstākļiem. Praksē līgumsods maksimālajā apmērā piemērots par nebūtiskiem un nenozīmīgiem pārkāpumiem – aizmirsta automašīnas reģistrācija vai apstāšanās laika norāde. Līgumsods piemērots arī tik drīz pēc apstāšanās, ka patērētājam netiek dots pietiekams laiks iepazīties ar līguma noteikumiem.

Ja sākotnēji ir veikta samaksa par pakalpojumu vai veikta reģistrācija pakalpojuma bezmaksas izmantošanai, bet vēlāk ir kavēta vai nav veikta apmaksa par turpmāku autostāvvietas izmantošanu, tad līgumsods nedrīkst pārsniegt 10% no patērētāja neapmaksātās pakalpojuma maksas, bet šādās situācijās papildus līgumsodam SIA "Cityparks Latvija" ir tiesīgs pieprasīt veikt samaksu par izmantoto, bet neapmaksāto pakalpojumu.

Ja SIA "Cityparks Latvija" turpina piemērot netaisnīgo līgumsodu, patērētājam jāvēršas pie SIA "Cityparks Latvija" strīda risināšanai, PTAC lēmumu izmantojot kā pierādījumu, savukārt SIA "Cityparks Latvija" ir jānodrošina objektīva un patērētāju tiesiskajām interesēm atbilstoša sūdzību izskatīšana pēc būtības. Ja parāda piedziņa jau nodota ārpustiesas parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzējam, tam jāņem vērā PTAC pieņemtais lēmums.

Komentāru par PTAC pieņemto lēmumu sniedzis arī SIA "Cityparks Latvija" komunikācijas kosultants Jānis Andžāns: "Reaģējot uz Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pieņemto lēmumu sodīt autostāvvietu operatoru “Cityparks Latvija” SIA ar nesamērīgi bargu naudas sodu, uzņēmuma vadītājs Māris Priednieks uzsver, ka lēmumam nepiekrīt. Tas neatbilst godprātīgo autovadītāju interesēm un tiks pārsūdzēts tiesā.

M. Priednieks vērš uzmanību, ka autostāvvietu operatoru piemērotie līgumsodi ir vērtēti arī iepriekš. 2010. un 2011. gadā līdzīga apmēra līgumsodus PTAC ir atzinis par ekonomiski pamatotiem, atbilstošiem un samērīgiem. Savukārt šobrīd, neskatoties uz inflāciju un dažādu citu izmaksu pieaugumu (degviela, cilvēkresursi u. c.), iestādes nostāja nezināmu iemeslu dēļ ir mainījusies, lai gan citi tirgus dalībnieki šo gadu laikā autostāvvietu tarifus ir palielinājuši pat par 70%, turklāt nemainot līgumsoda apmēru."

Uzņēmuma pārstāvis norāda, ka sods par neatbilstošu autostāvvietas izmantošanu ir galējais līdzeklis, lai motivētu autovadītājus ievērot autostāvvietas noteikumus un aizsargātu godprātīgos autovadītājus, piedāvājot viņiem samērīgas pakalpojuma cenas.

Lai izvairītos no līgumsodu piemērošanas, “Cityparks” aicina autovadītājus ievērot autostāvvietās izvietotās ceļa zīmes, norādes un lietošanas noteikumus.

“Ja šobrīd PTAC pieņemtais lēmums tiks atstāts negrozīts, tas nevis aizsargās patērētājus, bet, gluži pretēji, radīs situāciju, ka godīgajiem autostāvvietu lietotājiem būs jāmaksā vairāk, lai segtu autostāvvietu uzturēšanas izmaksas nemaksātāju vietā. Savā darbībā vienmēr esam fokusējušies uz maksimālu sadarbību starp visām iesaistītajām pusēm – gan saviem klientiem, gan nozares uzraugiem, tomēr pašlaik būsim spiesti aizstāvēties tiesā,” uzsver Māris Priednieks.

Savukārt PTAC informē, ka, ja tiek konstatēta lēmuma nepildīšana, PTAC aicina viņus informēt, nosūtot informāciju pa pastu vai ierodoties klātienē, kā arī elektroniski, izmantojot drošu elektronisko parakstu  vai www.latvija.lv iespējas. Saziņas iespējas un informāciju skatāma mājaslapā.

Citi šobrīd lasa

Žoržs Siksna nāk klajā ar satriecošu vēsti 8
Kā sagatavot sapni. Uģis Mitrevics par Siguldas olimpiskajām cerībām
Divu nevakcinētu zīdaiņu nāve, kas šokēja Latvijas sabiedrību – Veselības inspekcija sīki analizē notikušo, atbildot uz vēl neatbildēto 40
Skatīt visus komentārus

«Никто не женится на актрисах»: дедушка принц Филипп отговаривал Гарри от брака с Меган 1

"Какой-то цирк с насилием": Филипп Киркоров, заставляющий плачущую дочь есть мидии, разгневал подписчиков