Valdība atbalsta noteikumus par uzņēmumu iekļaušanu nodokļu maksātāju "baltajā sarakstā" un izslēgšanu no tā
foto: LETA
Dana Reziniece-Ozola.
Bizness un ekonomika

Valdība atbalsta noteikumus par uzņēmumu iekļaušanu nodokļu maksātāju "baltajā sarakstā" un izslēgšanu no tā

Jauns.lv / LETA

Ministru kabinets otrdien atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) izstrādātos Padziļinātās sadarbības programmas darbības noteikumus, kurā ietverti nosacījumi uzņēmumu iekļaušanai nodokļu maksātāju "baltajā sarakstā" un izslēgšanai no tā.

Noteikumi nosaka kārtību, kādā nodokļu maksātāju iekļauj Padziļinātās sadarbības programmā, kritērijus programmas dalībnieka statusa iegūšanai, kārtību, kādā brīdina par neatbilstību programmas kritērijiem un kritērijus izslēgšanai no programmas. Plānots, ka noteikumi tiks piemēroti no 2019.gada 1.janvāra.

FM uzsvēra, ka padziļinātās sadarbības programma sevi ir pierādījusi kā nozīmīgu instrumentu sadarbībai starp nodokļu maksātājiem un valsts iestādēm, pašlaik apvienojot tajā 75 nodokļu maksātājus. Ņemot vērā noteiktos programmas atlases kritērijus, līdz šim par tās dalībniekiem bija iespējams kļūt tikai lielajiem uzņēmumiem.

Ministru kabinets šogad 22.maijā apstiprināja konceptuālo ziņojumu par padziļinātās sadarbības programmas darbību un tās attīstības modeli, kas paredz jaunu pieeju programmas attīstībai, piesaistot plašāku komersantu loku, tostarp vidējos un mazos nodokļu maksātājus. Tāpat ar jauno pieeju tiks vienkāršots un automatizēts programmas dalībnieka statusa piešķiršanas process, tādējādi veicinot godprātīgu komercdarbību.

Ar jauno padziļinātās sadarbības programmas modeli tiks ieviesta nodokļu maksātāju grupēšana pēc to darbības darbības trijos līmeņos - bronza, sudrabs un zelts. Programmas dalībnieku atlase notiks vienu reizi gadā programmā jaunus dalībniekus iekļaujot katru gadu no 1.janvāra pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīcībā esošās informācijas automātiskas atlases un izvērtēšanas.

Katra līmeņa dalībniekam būs piemērojami atvieglojumi un priekšrocības, ko piedāvās VID, Centrālā finanšu un līgumu aģentūra, Ekonomikas ministrija, tostarp Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra un Izglītības un zinātnes ministrija. Prognozēts, ka jaunā modeļa padziļinātās sadarbības programmas kritējiem varētu atbilst aptuveni 2500 nodokļu maksātāju.

Noteikumi nosaka arī kritērijus un kārtību, kādā nodokļu maksātājus brīdina par neatbilstību programmas kritērijiem, izslēdz no programmas. Lai izslēgtu iespēju, ka padziļinātās sadarbības programmas dalībnieki, kuri vairs neatbilst programmas kritērijiem, turpina izmantot programmas attiecīgā līmeņa priekšrocības, programmas dalībnieku atbilstība turpmākai dalībai tiks vērtēta reizi ceturksnī, automatizēta procesa rezultātā atlasot VID rīcībā esošo informāciju par noteikto kritēriju atbilstību programmas prasībām.

Noteikumi nosaka arī kritērijus, kuru atbilstība programmas prasībām tiks vērtēta vienu reizi gadā, piemēram, dalībnieku neto apgrozījums, darba ņēmēju skaits, nodokļu maksātāja valsts budžeta nodokļu ieņēmumu summa.

Padziļinātās sadarbības programma sāka darboties 2012.gadā, lai veicinātu ciešāku un efektīvāku sadarbību starp nodokļu maksātāju un nodokļu administrāciju, mazinot administratīvo slogu. Laika gaitā priekšrocības piedāvāja arī citas valsts pārvaldes iestādes. Arī jaunais modelis paredz plašu valsts pārvaldes iestāžu iesaisti, piedāvājot gan atvieglojumus, gan priekšrocības dažādu procesu norisē.