Uzņēmēji un VID gandarīti par jauno reitingu sistēmu
foto: Paula Čurkste/LETA
Valsts ieņēmumu dienesta logo.
Bizness un ekonomika

Uzņēmēji un VID gandarīti par jauno reitingu sistēmu

Karlīna Timofejeva

Valsts ieņēmumu dienests (VID) šī gada 20. septembrī prezentēja jaunu un Baltijā unikālu uzņēmumu reitingu sistēmu. Šobrīd jau vairāk nekā nedēļu uzņēmēji Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) var pārliecināties par sava uzņēmuma reitingu.

Reitinga noteikšanā ir izmatoti 12 kritēriji, pēc kuriem VID nosaka reitinga kopējos procentus. Jo augstāks ir VID aprēķinātais procents, jo uzņēmuma reitings ir labāks.
Reitinga ieviešana ir viena no VID aktivitātēm, lai sekmētu uzņēmēju un VID savstarpējo sadarbību. VID un uzņēmēju savstarpējās sadarbības uzlabošana no pirmās dienas ir bijusi arī Finanšu ministres Danas Reiznieces–Ozolas (ZZS) dienaskārtības jautājums. Tieši Reiznieces–Ozolas laikā VID ieviesa jaunu un uz sadarbību vērstu principu “Konsultē vispirms” un arī Reitingu sistēmu uzņēmumiem.

Saskaņā ar VID sniegto informāciju portālam Jauns.lv , jau pirmajā dienā savu reitingu bija apskatījuši ap 5000 tūkstošiem EDS lietotāju un gandrīz 1000 no tiem saņēmuši arī oficiālo izdruku no sistēmas.

VID atzīst, ka interesi par reitingu ir izrādījuši gan lieli, gan mazi uzņēmumi un tā nav noplakusi arī patlaban. Pirmās nedēļas laikā tika saņemti vairāk nekā 250 jautājumi par reitinga sistēmu, kā arī vairāki priekšlikumi tās pilnveidošanai.
Ap 90% jautājumu VID ir saņēmis caur EDS sistēmā iestrādāto saziņas formu un nodokļu maksātājiem vislielākā interese ir bijusi par rādītājiem, kas saistīti ar nodokļu parādiem, deklarāciju/pārskatu iesniegšanas disciplīnu un darba samaksu. Lai arī sistēmas metodoloģija ir publicēta EDS un VID mājaslapā, VID speciālisti labprāt detalizēti atbild uz katru no jautājumiem, norāda VID.

Tāpat VID atzīst, ka aina, kuru redzam, apskatot dažādu uzņēmumu reitingus, norāda, ka labs reitings nekāda mērā nav saistīts ar uzņēmuma lielumu vai darbības sfēru. Gandrīz visi, kas sazinās ar VID, interesējas par sava reitinga uzlabošanas iespējam. Tas liecina par to, ka, pārsvarā, uzņēmēji domā par savu reputāciju un to, kā viņi izskatās VID acīs.

Saskaņā ar Jauns.lv informāciju, lielākā daļa uzņēmēju ir atzinīgi novērtējuši VID realizēto reitingu sistēmu. Viņi norāda, ka VID izstrādātais produkts ļauj iepazīties ar informāciju, kā pašu uzņēmums tiek vērtēts uz kopējo fona, kuriem kritērijiem jāpievērš lielāka uzmanība, lai uzlabotu uzņēmuma reitingu un kurus kritērijus VID ir novērtējis ar visaugstāk.

Juris, kurš ir mikrouzņēmuma īpašnieks norādīja, ka VID reitings viņu ir iepriecinājis, jo uzņēmums saņēmis 82% novērtējumu, atzīstot, ka akurāti vienmēr iesniedzis visas deklarācijas un tūlītēji samaksā arī budžetā maksājamo nodokli, vienlaikus gan sakot, ka ir atsevišķi kritēriji, kuriem turpmāk pievērsīs uzmanību, lai sasniegtu vēl augstāku VID novērtējumu.

Savukārt, Jana, kura ir kāda vidēji liela uzņēmuma vadītāja, atklāj, ka viņas firmu VID novērtējis ar 58%. Rādītājs Janu nav iepriecinājis, jo cerējusi, ka reitings būs augstāks. Viņa atklāj, ka, lai arī nodokļus maksā savlaicīgi un iespējami ātri, tomēr dažreiz kāds klients kavē maksājumu, līdz ar to kavējas arī budžetā maksājamo nodokļu termiņi. Jana atzīst, ka pēc reitinga saņemšanas uzzinājusi, ka grāmatvede ir kavējusi deklarāciju iesniegšanas termiņus, līdz ar to viņas uzņēmums nav saņēmis augstāko novērtējumu un jau pārrunājusi savas darbinieces rīcību. Tāpat firmai esot jāizvērtē darba algu jautājums, jo arī šajā kritērijā uzņēmums nav novērtēts tik augstu kā gribētos.

Savukārt kāda liela uzņēmuma vadītājs Maksims atzīst, ka viņa vadītajai kompānijai VID aprēķinātais reitings esot apmierinošs, neatklājot procentu likmi. Kopumā viņš atzina, ka VID izstrādātais pilotprojekts ir veiksmīgs, lai gan viņa ieskatā esot šis tas vēl jāpilnveido, jo, piemēram, kritērijs attiecībā uz nodokļu nomaksas disciplīnu neesot piemērots lieliem uzņēmumiem. Proti, VID kritērijā ir ielikts 10 tūkstošu kavējuma limits, kas viņa uzņēmumam ir salīdzinoši maza budžetā maksājamā summa un nodokļi tiek maksāti pa daļām, līdz ar to viņa firmai pastāv augsts risks saņemt zemāko reitinga novērtējumu pie proporcionāli maza viņa kompānijas nodokļu nomaksas kavējuma.

Prezentējot jauno uzņēmuma reitinga novērtēšanas rīku, VID sabiedrību informēja, ka tas nepārtraukti tiekot uzlabots, kā arī labprāt gaida ierosinājumus no uzņēmējiem, lai uzlabotu novērtējuma kritērijus.

Arī patlaban, kad reitingu sistēma jau darbojas, VID apliecina, ka ir gandarīti un pateicas par atsaucību, kā arī aicina uzņēmējus arī turpmāk izteikt savu viedokli vai novērtējumu un sniegt ieteikumus par reitingu sistēmu, lai, paplašinot vērtēšanas kritēriju skaitu, padarītu reitinga sistēmu dinamiskāku un maksimāli atbilstošus nodokļu maksātāju vajadzībām.