Izrādās, ne visur var sēņot un ogot, jo īpašnieks var aizliegt ieiet mežā
Valsts un pašvaldības mežos jebkurš drīkst sēņot un ogot, protams, ja nav noteikts īpašs režīms, kā, piemēram, Slīteres rezervātā vai Ādažu militārajā poligonā. Kā ir privātmežos? Vai īpašnieks drīkst uzlikt aizlieguma zīmi?
Zemkopības ministrijas Meža departamentā skaidro: “Savvaļas ogas, augļus, riekstus, sēnes un ārstniecības augus persona var iegūt pēc sava ieskata, ja meža īpašnieks vai tiesiskais valdītājs nav noteicis ierobežojumus (Meža likuma 16. pants).
Meža īpašnieks var ierobežot personu uzturēšanos un brīvu pārvietošanos savā mežā, taču šāds ierobežojums ir spēkā tikai tad, ja attiecīgā teritorija būs norobežota ar pārskatāmiem brīdinājuma uzrakstiem (Meža likuma 5. panta otrā, ceturtā un sestā daļa). Meža īpašniekam nav juridisku tiesību uzlikt soda naudu, bet ir tiesības vērsties policijā savu tiesību aizskāruma gadījumā.”
Uzturoties mežā, ir pienākums ievērot ugunsdrošības noteikumus, nebojāt augsni un infrastruktūru, nepiesārņot mežu ar atkritumiem, nepostīt putnu ligzdas un skudru pūžņus un citādi kaitēt augiem un dzīvniekiem.
Pie privātiem mežiem mēdz būt izlikti ne tikai brīdinājuma uzraksti, bet arī ceļa zīmes, kas aizliedz tajos ieiet vai iebraukt. Likuma Par autoceļiem 5. panta 4. daļa nosaka, ka par komersantu un māju ceļu lietošanas aizliegumu, ierobežojumu vai to atcelšanu lemj autoceļa īpašnieks, saskaņojot ar attiecīgo pašvaldību.
Ceļa zīmes jāuzstāda atbilstoši valsts standartam. 301. zīmi (Iebraukt aizliegts) atļauts uzstādīt kopā ar 849. papildzīmi, lai reglamentētu iebraukšanas kārtību koplietošanas satiksmei neparedzētās (piemēram, privātās) teritorijās.