Pasažieri īpaši pielāgotā lidmašīnā var piedzīvot bezsvara stāvokli un palīdzēt zinātnei
Šai lidmašīnai ir ļoti īpaša misija. Tā ļauj saviem pasažieriem piedzīvo nulles gravitāciju jeb bezsvara stāvokli, ar kuru var saskarties Starptautiskajā kosmosa stacijā.
"Zero-G" lidmašīnas "Airbus A310" pasažieri var piedzīvot nulles gravitāciju vairāk nekā 20 sekundes. Tas notiek brīdī, kad lidmašīna paceļas debesīs.
Kompānija "Novaspace" sadarbībā ar Francijas kosmosa aģentūru "CNES" ļauj zinātniekiem pētīt mikrogravitācijas ietekmi uz cilvēka ķermeni, augiem un dažādām vielām, cerībā, ka kādu dienu būs iespējams dzīvot uz Marsa.
Pasažieri, kuri saskaras ar nulles gravitāciju, izjūt, kā paceļas viņa orgāni. Bezsvara stāvoklī atrodas viss cilvēka ķermenis, kā arī apkārt esošie objekti.
Lidojums, kas notiek Meriņakas lidostā Francijas dienvidos, ir pieejams ikvienam interesentam, taču izmaksā 6000 eiro.
Uzņēmums daļu no gūtās peļņas novirza zinātniskajiem pētījumiem.
Nulles gravitācijas lidojumu pacelšanās notiek 50 grādu leņķī, sasniedzot zināmu augstumu, lidmašīna veic nelielu brīvu kritienu.
Šīs fāzes laikā lidmašīna atrodas uz virszemes orbitālās līknes, kuru nevar pagarināt, jo tā atrodas visapkārt planētai, taču tobrīd iekšējais bezsvara stāvoklis ir tieši tāds pats, ar kādu kosmosa kuģī sastopas astronauti, kas atrodas bezgalīgā brīvā kritiena periodā.
Lai arī lidmašīna var sasniegt pat 157 tonnu smagumu, kvalificēti piloti paceļoties spēj saglabāt tās purnu 50 grādu leņķī, tādējādi radot īsus bezsvara laika brīžus.
Pasažieris, kurš uz zemes sver 80 kilogramus, lidojuma laikā uz 20 sekundēm sajutīsies tā, it kā svērtu 160 kilogramus.
Lielākā daļa no sēdvietām ir noņemtas, lai iegūtu pēc iespējas vairāk brīvas vietas, bet salons izklāts ar polsterētām sienām, nodrošinot mīkstu piezemēšanos pasažieriem, kuriem grūti izturēt gravitācijas maiņas.
Francijas kompānija "Novaspace" šādus paraboliskos lidojumus veica jau vairāk nekā 25 gadus.
Šāda tipa lidojumi arvien vairāk tiek izmantoti, lai izpētītu un sagatavotu aprīkojumu Starptautiskajai kosmosa stacijai.
"Novaspace", kas ir daļa no CNES kosmosa aģentūras un 17 nāciju Eiropas kosmosa aģentūras, apgalvo, ka ir vadošā zinātniskās izpētes jomā ar pārveidoto Airbus A310.
Lidojošā laboratorija ļauj zinātniekiem izpētīt nulles gravitācijas apstākļus neatrodoties kosmosā.