Starptautiskais Valūtas fonds atzinīgi vērtē gaidāmās reformas
foto: LETA
Starptautiskā Valūtas fonda misijas Latvijā vadītājs Bens Kelmansons.
Bizness un ekonomika

Starptautiskais Valūtas fonds atzinīgi vērtē gaidāmās reformas

Finanšu ministrija

Šodien, 31.maijā, pēc divu nedēļu ilgas vizītes Latvijā Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) noslēdz savu misiju. SVF ieskatā Latvijas ekonomikas pamatelementi ir stabili, taču nepieciešams turpināt darbu pie piesardzīgu un līdzsvarotu politisko lēmumu pieņemšanas. Kamēr Latvijas ekonomikai ir dots impulss, nepieciešams veikt ambiciozas reformas, lai risinātu krīzes laika atstātās rētas un turpmākajos gados cīnītos ar demogrāfiskajiem izaicinājumiem.

Starptautiskā valūtas fonda (SVF) misijas Latvijā vadītājs Bens Kelmansons atzina, ka apņēmīga politika varētu paātrināt izaugsmi un konverģenci. To iespējams paveikt, īstenojot strukturālas un institucionālas reformas, tostarp aizstāvot īpašumtiesības, reformējot tieslietu un maksātnespējas jomu un palielinot finanšu pakalpojumu pieejamību, lai veicinātu investīciju piesaisti. Tāpat, pēc Bena Kelmansona domām, Latvijai būtu jānodrošina lielāki publiskie ieguldījumi infrastruktūrā un cilvēkresursos, kā arī būtu jāveic izmaiņas, kas mazinātu strukturālo bezdarbu un demogrāfisko problēmu iespaidu uz tautsaimniecību.

Tāpat Kelmansons atzīst, ka nodokļu politikas pamatnostādnes piedāvā Latvijai nozīmīgas iespējas, taču vienlaikus vērš uzmanību uz pēdējo politikas paketi, kuru nepieciešams precizēt un piesardzīgi īstenot. Tāpat būtu jāprecizē izvirzītie nodokļu reformas mērķi, kā arī jāsamazina nenoteiktība par mājsaimniecībām un uzņēmumiem, jāspēj rūpīgi pārvaldīt makroekonomisko ietekmi. Savukārt, lai nodrošinātu valstij stabilas finanses arī gadījumā, ja Eiropas Savienības fondu līdzekļi samazinājušies, nepieciešams ilgtspējīgi paaugstināt ieņēmumus.

Banku sistēma Latvijā joprojām ir pietiekami ienesīga un Latvijas ilgstošais kreditēšanas stagnācijas periods ir noslēdzies. Kreditēšana ir nozīmīga vidēja termiņa ekonomikas izaugsmes atbalstīšanai, bet saprātīgus standartus nepieciešams saglabāt.

Pozitīvi vērtējams arī vispārējais valsts budžeta deficīts, kas 2016.gadā samazinājās līdz aptuveni par 0,4 procentiem no IKP.

SVF pārstāvji fonda dalībvalsts, tai skaitā Latviju, apmeklē vairākas reizes gadā ierastās sadarbības ietvaros, lai pārrunātu aktuālos tautsaimniecības jautājumus ar valsts iestādēm un nozaru ekspertiem.