5 noderīgi padomi, kā izvēlēties guļammaisu
Klasiski tiek uzskatīts, ka tūrisma sezona sākas ar pavasara, vasaras iestāšanos. Kad ārā paliek siltāks, ir daudz patīkamāk doties pārgājienos, nakšņot teltīs un sēdēt pie iekurta ugunskura līdz agram rītam. Bet šī sezona ir nevis laiks, kad dodamies ekskursijās un ceļojumos uz ārzemēm, nakšņojot viesnīcās un apskatot dažādus kultūrvēsturiskus objektus, bet gan laiks, kad varam uzvilkt ērtākus un izturīgākus apavus, paņemt mugursomu, telti un guļammaisu dodoties dabā, piemēram, pārgājienā uz nedēļas nogali vai pat ilgāku laiku.
Un, lūk, šādam tūristam, kurš apkrāvies ar tik pamatīgu un pārdomātu ekipējumu un dodas apceļot gan citas valstis, gan labāk iepazīt dabu Latvijas robežās, nepieciešams labs, uzticams un kvalitatīvs ekipējums!
Pats, pats galvenais (protams, bez laba naža un šķiltavām neiztikt) ir labs, kvalitatīvs guļammaiss. Kārtīgs ceļotājs arī bez telts var iztikt. Jau šobrīd vietām arī Latvijā redzamas speciāli veidotas nojumītes atpūtas punktos, kurās var lieliski pārnakšņot – ar jumtu virs galvas.
Bet ikviens dabas tūrisma cienītājs zina, ka guļammaisi gan šādam pasākumam noteikti nepieciešami. Un tad nu nepieciešams iegādāties to labāko – kvalitatīvāko un ērtāko. Bet kā?
Sāksim ar to, ka nevajadzīgus kilogramus staipīt līdzi nepatīk nevienam, tāpēc guļammaisam jābūt kompaktam arī svara ziņā. Kā savienot siltu, ērtu, labu un svarā ne pārāk smagu? Protams, ka ražotāji par to ir padomājuši un radījuši pietiekami daudz dažādus guļammaisus, kas nav pārlieku smagi ceļotājam ar kājām (arī tiem, kas ceļo ar velo nebūs īpaši patīkami “apkarināt” velosipēdu ar lieliem smagumiem). Un kas sastāda lielāko daļu guļammaisa svara un arī kvalitātes? Pildījums!
Tie ir dažādi. Arvien vairāk sastopami sintētiskie pildījumi, bet arī dabiskie nekur nav zuduši. Tad nu vien jāsaprot, kas ir labāks, izdevīgāks un praktiskāks.
Jāsaprot tas, ka, ja plānojam kārtīgus pārgājienus, nopietnu dabas tūrismu, nav vērts ekonomēt uz guļammaisa, jo tikai paši no tā būsim nelaimīgāki. Arī labs un kvalitatīvs guļammaiss ir ilgtermiņa ieguldījums, kas atmaksāsies kādā vesākā naktī, guļot uz nelīdzenas virsmas.
Kas tad ir sintētiskais guļammaisa pildījums? Tā šobrīd jau saucās vecā paaudze – sintapons. Tiesa, tas mazāk uzsūc mitrumu, kas guļammaisam ir pluss. Turklāt to ir viegli žāvēt un tas aizņēma mazāk vietas, kā arī atjauno savu formu. Bet šis ir “lētā gala” guļammaiss, kas pēc pāris gadu intensīvas lietošanas ir metams ārā.
Jaunākās paaudzes sintētiskie pildījumi savās īpašībās jau tuvojas dūnām, kas ir patīkami. Šādā guļammaisā iespējams gulēt (un nenosalt) arī jau krietnos mīnus grādos (līdz -25, atkarībā no konkrētā guļammaisa). Labi žūst, nelaiž mitrumu iekšā, elpo, neļauj ķermenim zaudēt siltumu un ir lētāki, nekā dūnu guļammaisi. Lietošanas ilgums – aptuveni 5 gadi. Izklausās labi, vai ne?
Jā, ne obligāti ir jāpērk tikai paši dārgākie un dabīgo pildījumu guļammaisi, arī šādi būs ērti un patīkami. Turklāt tieši šie guļammaisi ir vieglāki svarā, kas ir ļoti būtiski. Lielo mīnus grādu izturība arī ir laba lieta, jo kļūdāmies, ja uzskatām, ka tūrisma sezona ir tikai gada siltais laiks. Kārtīgi pārgājienu un dabas tūrisma cienītāji dodas dabā arī vēlos rudeņos un agros pavasaros.
Lieliem sniegiem un ziemas spelgonim, tiesa, būs nepieciešamāks daudz ekstrēmākiem apstākļiem paredzēts, specifiskāks guļammaiss, bet tā ir cita kategorija.
Dabisko pildījumu guļammaisi – kokvilnas un dūnu – arī ir lieliska izvēle. Tomēr tie ir smagāki. Un te, īpaši dūnām, svarīga ir to kvalitāte – jo zemākas kvalitātes dūnas, jo siltāks un arī smagāks būs guļammaiss. Savukārt, jo augstākas kvalitātes dūnas, jo guļammaiss būs vieglāks, un tajā pašā laikā arī krietni dārgāks savā cenā.
Ne tikai tas, kas “lācītim vēderā” ir būtiski. Arī ārējais pārklājums ir tas, kam jāpievērš uzmanība. Dabīgos materiālus ārējā pārklājumā izmanto reti – tie vieglāk samirkst un ātri nolietojas, tāpēc ir radīti speciāli sintētiskie pārklājumi šim mērķim. Tie ir ar augstu mitruma izturību un vēja necaurlaidību, kas ir labs ieguvums vēsākā laikā.
Kvalitatīvam un labam guļammaisam ir daži parametri, pēc kuriem var spriest par to, ka tas patiešām ir labs. Pirmkārt, sīkums, bet tomēr - pie rāvējslēdža iekšpusē iešūta īpaša lente, kura neļauj ieraut audumu rāvējslēdzī. Otrkārt, speciāla poga vai āķītis pie kapuces, kas neļauj guļammaisam pašam atvērties (guļot). Treškārt, nav redzamas šķības šuves, neprecizitātes, kā arī nav auksto šuvju, kas iet cauri visam guļammaisam. Ceturtkārt, pildījums ir vienmērīgs un nekur nav kunkuļu, gabalu vai sablīvējumu.
Vai esi apjautis, kurš no guļammaisiem varētu būt piemērotāks tieši Tev? Ienāc interneta veikalā 220.lv un izvēlies no plašā piedāvājuma!
Raksts tapis sadarbībā ar 220.lv