Pērnā gada lielākie megapelnītāji un zaudētāji
Kā jau ierasts, katru gadu septembra numurā modes un stila žurnāls „Pastaiga” apkopo iepriekšējā gada miljonāru bilanci. Šoreiz uzmanība tika pievērsta vislabāko peļņu guvušajiem un vislielākos zaudējumus cietušajiem privātuzņēmējiem, izveidojot divus unikālus datu apkopojumus, kas, iespējams, vislabāk spēj raksturot Latvijas uzņēmējdarbības vides stāvokli un virzību.
Pilnu 100 Latvijas lielāko pelnītāju un 100 zaudētāju sarakstu meklējiet žurnāla „Pastaiga” septembra numurā!
Jaunais Latvijas 100 visvairāk nopelnījušo uzņēmēju saraksts izveidots, balstoties uz „Lursoft” datu bāzē apkopotajiem Uzņēmumu reģistrā iesniegtajiem kompāniju gada pārskatiem, bet bankām – uz pašu kredītiestāžu publiskotajiem gada pārskatiem. Sarakstā ir ņemtas vērā tikai tās kapitāldaļas, kas uzņēmējiem Latvijā reģistrētās kompānijās pieder tieši, kā fiziskām personām, pieņēmumi par ārzonas kompānijām, aiz kurām varētu “stāvēt” konkrētas personas, šajā sarakstā nav ņemti vērā. Līdzīgi veidots arī jaunais 100 Latvijas vislielākos zaudējumus cietušo uzņēmēju saraksts.
Megapelnītāju pirmais trijnieks
1. Vadims Telica – 7,06 miljoni latu
Ekonomikas analītiķi farmāciju dēvē par vienu no noslēpumainākajām Latvijas tautsaimniecības nozarēm – galvenokārt tāpēc, ka tās darbības rezultātu vērtējums būtiski atšķiras oficiālo statistiķu un pašu nozares pārstāvju skatījumā. Taču šajā nozarē ir arī īpaši noslēpumaini uzņēmumi, kuru vidū godpilno pirmo vietu neapšaubāmi ieņem savus īpašniekus ilgus gadus maskējušais Sentor Farm aptieku tīkls un milzīgais medikamentu vairumtirgotājs Recipe Plus. Nu neskaidrības vismaz formāli likvidētas – saskaņā ar oficiālajiem paziņojumiem, izveidots abu uzņēmumu holdings Repharm, kura puse un vēl arī visas Sentor Farm aptiekas saskaņā ar Lursoft datiem pieder mazpazīstamajam pagājušā gada peļņas rekordistam. Viņa peļņas daļa krīzes laikos bijusi gandrīz divreiz lielāka nekā pirms gada, kad tā sasniedza 3,56 miljonus latu.
Tā nu tas gadījies, ka megapelnītāju saraksta galvgalī šogad atrodas uzņēmēji, kuri nekad nav uzskatījuši par nepieciešamu pozēt dzeltenajai presei vai sniegt apjomīgas intervijas darījumu izdevumiem, tā vietā vienkārši domājot par biznesu, biznesu, biznesu. Josifs Apts saskaņā ar Lursoft datiem ir otru 50% akciju īpašnieks Repharm holdingā, kas tad viņam arī nodrošinājušas iespaidīgo peļņas daļu. Jāpiebilst, ka lielo pelnītāju sarakstā Josifs Apts parādījās tikai pirms gada – un uzreiz ar 6,22 miljonu latu peļņas daļu.
3. Mihails Gaņevs – 3,8 miljoni latu
Arī uz goda pjedestāla trešā pakāpiena stāv uzņēmējs, par kuru pašu zināms faktiski vien tas, ka viņš jau ilgus gadus saimnieko Rīgas brīvostas stividorkompānijā Strek, kura viņam pirms diviem gadiem nodrošināja 2,19 miljonus latu, bet pirms gada – 1,74 miljonus latu lielu peļņas daļu. Salīdzinoši vairāk pasakāms par viņa lolojumu: Strek nodarbojas ar stividorpakalpojumu sniegšanu, kravu pieņemšanu, glabāšanu un pārkraušanu, ogļu smalcināšanu, šķirošanu un magnētisko attīrīšanu, ekspeditorpakalpojumiem, muitas deklarēšanu un kuģu aģentēšanu. Ar vārdu sakot, virkni neinteresantu lietu, kuras krīzes laikos izrādījušās izcili labi pelnošas.
Pagājušā gada trīs lielākie zaudētāji
Zaudējumu rekordists ir nekustamo īpašumu burbuļa sprādziena upuris – viņam vienpersoniski piederēja SIA Dzimtā sēta, kuras Mežciemā sabūvētie simti dzīvokļu un autostāvvietu šogad nonāca Swedbank rīkotajā izsolē.
2. Normunds Nebojs – 18,32 miljoni latu
Mazpazīstamais uzņēmējs uzņēmies tos 18 miljonus zaudējumu, ko pērn cietis nekustamo īpašumu projekts Tērbatas 20 – daļa no bēdīgi slavenā advokāta Jāņa Lozes gigantiskajiem trekno gadu plāniem.
Plašākai publikai pilnīgi nepazīstama uzņēmēja, kurai iespaidīgos zaudējumus nodrošinājusi viņai vienpersoniski piederošā būvkompānija SIA DS būve.
Plašāku sarakstu lasiet septembra žurnālā „Pastaiga”.
Kasjauns.lv/Foto:Izdevniecības „Rīgas viļņi” arhīvs, LETA