Lietuva atradusi alternatīvu dārgajai Krievijas gāzei
Lietuva atradusi alternatīvu dārgajai Krievijas gāzei, paziņojis Lietuvas enerģētikas ministrs Arvīds Sekmoks. Lietuvas valsts pārvaldītā kompānija "Klaipedos nafta" parakstījusi nodomu protokolu ar ASV energokompāniju "Cheniere Energy" par dabasgāzes pirkšanas un piegādes noteikumiem.
Kā norāda Krievijas izdevums "Gazeta.ru", analītiķi brīdina, ka Krievijai tas varētu kļūt par bīstamu precedentu.
"Cheniere" nākotnē varētu piegādāt dabasgāzi Klaipēdas sašķidrinātās gāzes terminālim, ko paredzēts sākt būvēt jau šogad un pabeigt līdz 2014.gadam. Termināļa plānotā sākotnējā importa jauda sasniegs 1,5 līdz 2,2 miljonus tonnu dabasgāzes gadā un gandrīz pilnībā apmierinās Lietuvas vajadzības.
ASV kompānijas piedāvātā gāze būtu par trešdaļu lētāka nekā tā, ko Lietuva šobrīd pērk no Krievijas koncerna "Gazprom", ministrs sacījis laikrakstam "Lietuvos rytas".
"Amerikas Savienotajās Valstīs šobrīd intensīvi un lielos apjomos tiek iegūta slānekļa gāze, kuras cenas ir ļoti konkurētspējīgas. Tādēļ jau tuvā nākotnē ASV var kļūt par nozīmīgu sašķidrinātās dabasgāzes eksportētāju, tai skaitā uz Lietuvu, tādējādi palīdzot garantēt mūsu valsts enerģētisko drošību un konkurētspējīgas cenas Lietuvas gāzes tirgū," uzsvēris "Klaipedos nafta" ģenerāldirektors Roks Masjulis.
Saskaņā ar panākto vienošanos "Cheniere" un "Klaipedos nafta" sarunās izvērtēs dažādas sašķidrinātās dabasgāzes piegādes iespējas un piegāžu struktūru.
Kā uzskata kompānijas UBS analītiķis Konstantīns Čerepanovs, Krieviju šis Lietuvas solis var ietekmēt negatīvi. ""Gazprom" ir pieradis, ka kontrahenti ir tam piesaistīti, jo gāze tiek piegādāta pa cauruļvadu, kas izbūvēts "vienreiz un uz visiem laikiem", tikmēr sašķidrinātā gāze ir mobilāka un var samazināt šo atkarību no Krievijas koncerna," viņa teikto citē "Gazeta.ru".
Savukārt kompānijas "Rye, Man & Gor Securities" analītiķi par to nav tik droši. Viņi norāda, ka nevar prognozēt, kāda būs tirgus konjunktūra pēc vairākiem gadiem. Lai gan ASV šobrīd slānekļa gāzi iegūst ļoti aktīvi, bet, piemēram, Francija jau paziņojusi, ka varētu aizliegt slānekļa gāzes ieguvi ekoloģisku apsvērumu dēļ, viņi norāda.
LETA Gazeta.ru