Jūnijā cenas joprojām turpināja kāpt
Šā gada jūnijā vidējais cenu līmenis Latvijā turpināja kāpt un, salīdzinot ar maiju, cenas varētu būt augušas par 0,2% līdz 0,4%, prognozēja biznesa portāla "Nozare.lv" aptaujātie ekonomisti.
Cenu kāpums gada laikā, salīdzinot šā gada jūniju ar 2010.gada jūniju, pēc ekonomistu aplēsēm, būs 4,7% līdz 5% līmenī.
"SEB bankas" makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis, kurš prognozē, ka jūnijā mēneša laikā cenas būs kāpušas par 0,2% un gada inflācija varētu būt 4,7%, skaidro, ka krasas cenu izmaiņas jūnijā nevienā no grupām nav gaidāmas, bet ietekmi uz inflāciju saglabāja kārtējais nodokļa palielinājums - paaugstinātais akcīzes nodoklis alkoholam un degvielai.
Gašpuitis pieļāva, ka nelielu sadārdzinājumu varētu uzrādīt arī pārtika, jo šo grupu turpināja ietekmēt notikumi pasaulē. Piemēram, baktērijas epidēmijas ietekmē ir vērojama cenu krišanās dārzeņiem; faktors, kas ietekmē kopējo pārtikas cenu līmeni, ir tirgotāju rīkotās atlaides un akcijas, kuru ietekmi ir grūti prognozēt.
Patēriņa cenu kāpumu jūnijā pret maiju par 0,4% un gada laikā par 5% lēš "Citadele Asset Management" Tirgus analīzes nodaļas ekonomiste Simona Striževska. Galvenie inflācijas dzinēji, līdzīgi kā maijā, ir bijušas pārtikas un siltumenerģijas cenas. Naftas cenu kritums resursu tirgos jūnija otrajā pusē daļēji kompensēja akcīzes nodokļa pieaugumu degvielai jūnijā, tādējādi degvielas cenu ietekme uz patēriņa cenām jūnijā bijusi salīdzinoši minimāla.
"Swedbank" vecākā ekonomiste Lija Strašuna savukārt domā, ka jūnijā patēriņa cenas būs palielinājušās par aptuveni 0,4%, kas nozīmēs 4,9% gada pieaugumu.
"Sagaidāms, ka jūnijā pārtikas cenu kāpums būs nedaudz piebremzējies, degvielas cenas būs nedaudz kāpušās saistībā ar nodokļu izmaiņām benzīnam. Arī alkoholam tika paceltas akcīzes nodokļu likmes, kas, visticamāk, atspoguļojās arī augstākās cenās. Tika palielināti arī apkures tarifi Rīgā, bet to iedzīvotāji savā maciņā vēl nejutīs līdz nākamai apkures sezonai. Sezonālo svārstību dēļ, visticamāk, būs nedaudz samazinājušās apģērba un apavu cenas," galvenās tendences iezīmēja Strašuna.
Ekonomisti prognozē, ka cenu gada izaugsme 5% līmenī varētu saglabāties arī turpmākajos mēnešos.
Pēc Striževskas domām, lielāko ietekmi uz jūlija patēriņa cenu izmaiņām atstās dabasgāzes nodokļu pieaugums (gan samazinātās pievienotās vērtības nodokļa likmes atcelšana, gan akcīzes nodokļa piemērošana) un, neskatoties uz to, ka augustā vēsturiski pieredzēta deflācija, varot gaidīt, ka gada inflācija savu augstāko punktu - ap 5,5% - sasniegs tieši gada astotajā mēnesī. Pēc tam "Citadele Asset Management" sagaida cenu paaugstinājuma tempu sabremzējumu, gada beigās inflācijai nostabilizējoties 4,5%-4,7% apgabalā.
Centrālā statistikas pārvalde jaunākos datus par patēriņa cenu pārmaiņām šā gada jūnijā paziņos piektdien, 8.jūlijā.
Kā ziņots, šā gada maijā vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējā gada maiju, bija par 5% augstāks.
Precēm cenas gada laikā pieaugušas par 6,7%, bet pakalpojumiem - par 0,4%.
Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, palielinājies par 2,1%.
Savukārt mēneša laikā, maiju salīdzinot ar aprīli, cenas augušas par 0,4%, tostarp precēm cenas pieauga par 0,5%, bet pakalpojumiem - par 0,1%.
Kasjauns.lv/LETA/Foto: Evija Trifanova/LETA