Deputāte: bīstami ir pierast nestrādāt un iztikt ar pabalstiem
Pabalstu izmaksas sistēmu būtu nepieciešams koriģēt, taču samazināt valsts noteikto pabalstu apmēru nebūtu korekti, "Rietumu Radio" sacīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.
Viņa uzsvēra, ka cilvēku nevēlēšanās strādāt un pārtikt tikai no pabalstiem ir aktuāla problēma. Lai šo situāciju mainītu, Labklājības ministrija pašlaik gatavojot plašus grozījumus sociālās palīdzības likumā.
"Ir Latvijā ļaudis, kuri izskaitļo, ka viņiem ir izdevīgāk saņemt pabalstus nekā strādāt. Es domāju, ka tas ir bīstami ne tikai pašreizējām ģimenēm, kuras audzina bērnus, bet arī nākamajām paaudzēm," sacīja Barča (ZZS), norādot, ka nav pieļaujams, ka daļa Latvijas iedzīvotāju pierod iztikt tikai no pabalstiem, bet nevēlas strādāt.
Deputāte informēja, ka pabalstu izmaksas kārtība tiks koriģēta, taču uzsvēra, ka "valsts noteiktos pabalstus samazināt nebūtu korekti, tas nebūtu godīgi pret tiem, kuri maksā nodokļus".
Kā norādīja Barča, ZZS iestājas ne tikai par pensiju indeksāciju, bet arī visu veidu pabalstu saglabāšanu. Viņa uzsvēra, ka slimības un bezdarbnieku pabalsti ir saglabāti un tiek aprēķināti atbilstoši darba stāžam un sociālajām iemaksām.
Barča ir neizpratnē par Finanšu ministrijas apgalvojumiem, ka ģimenes valsts pabalsta nodrošināšanai nepieciešamā nauda palielina valsts budžeta deficītu. "Šī gada budžetā 76 miljoni latu ieplānoti bezdarbnieku pabalstu izmaksai, un maija sākumā bija iztērēti 20 miljoni. No šīs summas ir paņemta nauda - vairāk nekā 11 miljoni latu, lai nodrošinātu ģimenes valsts pabalsta izmaksu un tas valsts budžeta deficītu nepalielina," norāda Barča.
Viņa uzskata, ka ģimenes valsts pabalsts ir valsts pamatbudžeta jautājums.
Rietumu Radio LETA/ Foto: Ieva Čīka/ LETA