"Parex" mazākuma akcionārs centīsies panākt kompensāciju
Viens no AS "Parex banka" mazākuma akcionāriem "East Capital Asset Management Aktiebolag", pēc kura sūdzības Satversmes tiesa (ST) šodien atzina kā spēkā neesošu likuma normu par kredītiestādes pamatkapitāla palielināšanu, centīsies panākt kompensāciju.
"Mēs esam ļoti apmierināti ar ST spriedumu, jo ar to ir atzīts, ka mūsu īpašumtiesības tika pārkāptas. Mēs savu klientu vārdā centīsimies panākt kompensāciju," ar sabiedrisko attiecību pārstāvju starpniecību darīja zināmu "East Capital Asset Management Aktiebolag" Korporatīvās pārvaldes vadītāja Luīze Hedberga.
Vēl viens no "Parex bankas" mazākuma akcionāriem un pieteikuma autoriem ST - "Amber Trust" - pauž atvērtību dialogam par kompensāciju.
"Mēs joprojām esam atvērti konstruktīvam dialogam par attiecīgu kompensāciju mūsu tiesību pārkāpšanā," norāda "Amber Trust" pārstāvis Antti Partanens.
Viņa skatījumā, ST spriedums "ir svarīga zīme, ka valstij vajadzētu pārtraukt savu ignorējošo attieksmi un uzsākt konstruktīvu dialogu".
Partanens uzskata, ka ST spriedums "pamatā sniedz legālu pamatojumu turpmākai rīcībai".
T šodien pēc "Parex bankas" mazākuma akcionāru sūdzības atzina par neatbilstošu Satversmei Kredītiestāžu likuma normu, kas nosaka kredītiestādes pamatkapitāla palielināšanu.
Kredītiestāžu likuma 59.5.pants šodien tika atzīts par neatbilstošu Satversmes 105.pantam, kas garantē tiesības uz īpašumu, jo ST konstatēja, ka tas nesamērīgi ierobežo pieteicēju pamattiesības. Apstrīdētā norma atzīta par spēkā neesošu no sprieduma pasludināšanas dienas, proti, šodienas.
ST spriedums nav apstrīdams un stājies spēkā tā pasludināšanas brīdī.
Apstrīdētā Kredītiestāžu likuma norma noteica: "Ja Ministru kabinets (MK) pēc kredītiestādes valdes lūguma ir pieņēmis lēmumu par valsts būtiskas līdzdalības iegūšanu vai palielināšanu kredītiestādē, kredītiestādes padome ir tiesīga, nesasaucot akcionāru sapulci, akcionāru sapulces vārdā pieņemt lēmumu par kredītiestādes pamatkapitāla palielināšanu un apstiprināt pamatkapitāla palielināšanas noteikumus. Šā panta pirmajā daļā minētajos gadījumos līdzšinējiem kredītiestādes akcionāriem nav pirmtiesību iegādāties jaunās emisijas akcijas. Palielinot pamatkapitālu šā panta pirmajā daļā minētajā gadījumā, grozījumus kredītiestādes statūtos izdara padome. Ja pamatkapitāla palielināšanas noteikumos paredzētajā termiņā nav apmaksāta visu jaunās emisijas akciju nominālvērtība, pamatkapitāla palielināšana uzskatāma par nenotikušu un statūtos izdarītie grozījumi zaudē spēku no to apstiprināšanas brīža".
Ar konstitucionālo sūdzību ST vērsās septiņas ārvalstu sabiedrības. Starp pieteikuma iesniedzējiem bija vairākas "Firebird" sabiedrības, "East Capital Asset Management Aktiebolag", "Amber Trust", "SICAF-SIF.
Norma tika pieņemta pēc tam, kad valsts bija iegādājusies "Parex bankas" akciju kontrolpaketi jeb 84,83% no bijušajiem vairākuma akcionāriem Valērija Kargina un Viktora Krasovicka par diviem latiem.
Šī bija jau otrā lieta, ko par Kredītiestāžu likuma normām ierosinājusi ST. Iepriekš ST vērtēja Kredītiestāžu likuma normas, kas regulē kredītiestādes pāreju citām personām, proti, Kredītiestāžu likuma 59.2 panta, 59.3 panta, 59.4 panta, 117.panta 4.daļas 3.punkta, 173.panta 4.daļas un 185.panta 1.1 daļas atbilstību Satversmes 1., 90., 91., 92. un 105.pantam.
Satversmes 1.pants noteic, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika, Satversmes 90.pants noteic, ka ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības. Satversmes 91.pants garantē vienlīdzību likuma un tiesas priekšā, savukārt Satversmes 92.pants - tiesības uz taisnīgu tiesu. Saskaņā ar Satversmes 105.pantu ikvienam ir tiesības uz īpašumu.
Šā gada 30.martā ST atzina, ka vairākas no iepriekšminētajām Kredītiestāžu likuma normām, kas regulē kredītiestādes pāreju citām personām, ir atbilstošas valsts pamatlikumam, savukārt daļā lietas tiesvedība tika izbeigta.
ST atzina, ka apstrīdētās Kredītiestāžu likuma normas atbilst Satversmes 1., 90., 92. un 105.pantam, savukārt attiecībā uz apstrīdēto normu atbilstību Satversmes 91.pantam ST tiesvedību izbeidza, atzīstot, ka šajā daļā prasījums nav piekritīgs ST.
LETA