Zāļu ražotāji kritizē jaunās valdības deklarācijas vispārīgumu
Jaunveidojamās Valda Dombrovska (V) valdības deklarācija veselības aprūpes jautājumos ir pārāk vispārīga, biznesa portālam "Nozare.lv" atzina zāļu ražotāju asociācijas.
Starptautisko inovatīvo farmācijas firmu asociācijas valdes izpilddirektors Valdis Freidenfelds norādīja, ka arī visu iepriekšējo valdību deklarācijas nav bijušas īpaši detalizētas, līdz ar to esot nepieciešams sagaidīt rīcības plānu, no kā būšot skaidrāk redzams, kā valdība varētu paveikt deklarācijā pausto.
"Taču ir patīkami, ka beidzot sagaidīta cilvēka ierindošana prioritāšu pirmajā vietā, jo līdz šim labklājības, demogrāfijas un veselības aprūpes jautājumi vienmēr bijuši iepriekšējo deklarāciju beigu galā," stāsta Freidenfelds.
Vienlaikus viņš atzīst, ka no dokumenta teksta vien neesot skaidrs, kāda ir plānota veselības aprūpes nozares loma Latvijā - ilgtspējīgas attīstības vai tautas ataudzes nodrošināšana.
"Ir svarīgi saprast, kas tieši domāts ar vienu vai otru punktu, taču tur lielāku skaidrību varētu viest rīcības plāns," piebilst Freidenfelds.
Tāpat, viņaprāt, būtu bijis nepieciešams deklarācijā definēt, ka finansējums veselības aprūpei tiek palielināts jau no nākamā gada. Savukārt pozitīvi esot vērtējama ambulatorās veselības aprūpes attīstības noteikšana par prioritāti, taču atkal neesot skaidrs, vai tajā ietilpst arī zāļu pieejamība pacientiem.
Kā norādīja Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācijas valdes priekšsēdētāja Evita Jaunzeme, "valdības deklarācija man šķiet pārāk vispārīga, bet ar to tā, manuprāt, neatšķiras no iepriekšējām".
Atbalstāms esot finansējuma pakāpenisks palielinājums, jo Eiropas kontekstā un salīdzinot ar tuvākajām kaimiņvalstīm, Latvija atšķiroties ne labākajā veidā.
"Manuprāt, iepriekš nav valdību deklarācijās parādījies uzstādījums saistīt nodokļus ar plānveida veselības aprūpes pieejamību. Domāju, ka ideja nav slikta un noteikti vērtējama, bet svarīgi ir lai šī ideja nepārvērstos ļoti sarežģīti administrējamā pasākumā. Gribētu redzēt konkrētus risinājumus un protams, kā tiktu nodrošināta sociāli neaizsargāto grupu, bērnu un pensionāru, veselības aprūpe," klāsta Jaunzeme.
Jautājumā par e-veselības ieviešanu Jaunzeme rosina izmantot Igaunijas pieredzi, kas to jau paveikuši, ieviešot arī elektroniskās receptes.
"Tas varētu daļēji risināt sabiedrības saasināto uzmanību farmācijas industrijas ietekmei un pacienta iespējai "Ārstēties nepārmaksājot". Vienlaicīgi es gribētu uzsvērt, ka nevaram ārstēšanās procesā izslēgt ārsta nozīmi pacienta terapijas izvēlē, ideālā variantā to apspriežot ar pacientu un izvēloties labāko risinājumu konkrētam pacientam. Lētākais nevar būt vienīgais terapijas izvēles kritērijs, manuprāt, vissvarīgākais ir katram individuālajam pacientam visefektīvākais un piemērotākais - arī finansiāli. Patlaban visi runā tikai par cenas aspektu," akcentē Jaunzeme.
Viņa arī pauž skepsi par valdības apņemšanos par vienādu veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti visā Latvijā. Ideja neesot slikta, taču rodoties jautājums, kā nodrošināt vienādu kvalitāti slimnīcās un kā nodrošināt pakalpojuma vienādas izmaksas vietējā slimnīcā un universitātes klīnikā.
Par vienādu VA pakalpojumu kvalitāti - ideja arī nav slikta, bet kā nodrošināt vienādu kvalitāti slimnīcās un kā nodrošināt pakalpojuma vienādas izmaksas vietējā slimnīcā un universitātes klīnikā, es nezinu, vai tas ir reāli.
Pēc viņas teiktā, deklarācijā arī neesot pietiekami runāts par valdības politiku attiecībā uz valsts un pacienta apmaksātajiem pakalpojumiem - tostarp daļēji vai pilnībā kompensējamām zālēm. "Latvijā pacienta maksājumu ir ievērojami augstāki kā citās valstīs," atgādina Jaunzeme.
Kā ziņots, Saeimas balsojums par Dombrovska valdību plānots 25.oktobrī.
LETA