"Citadeles" pārdošanas cena, visticamāk, būs augsta
AS "Citadele banka" ("Citadele") pārdošanas cena, visticamāk, būs augsta, atzina šovasar nodibinātās AS "Rigensis Bank" valdes priekšsēdētājs Rolands Pētersons, piebilstot, ka viņam gan nav zināmi bankas pārdošanas nosacījumi.
Intervijā portālam Nozare.lv viņš saka: "Ir ļoti daudz no valsts puses ieguldīts, lai "Parex banku" izglābtu, tāpēc saprātīga ir pieeja, ka no šī darījuma jāiegūst iespējami vairāk, lai zaudējumi valstij būtu iespējami mazāki. Valsts lēmuma pieņemšanā, visticamāk, ieņems konservatīvu nostāju, tāpēc bankas pārdošanas cena, manuprāt, varētu būt pietiekami augsta," pamatoja Pētersons.
Viņš pieņem, ka interese par šo banku varētu būt gan no Rietumu, gan Austrumu investoriem, taču, tā kā bankas cena varētu būt augsta, konservatīvie Rietumu investori diez vai izskatīšot bankas iegādes iespēju, jo, izvērtējot, izrēķinot un redzot, ka ieguldījumu nevarēs atgūt tuvāko 20 gadu laikā, viņi varētu nospriest, ka nepieciešamais ieguldījums ir pārāk liels.
Savukārt investoriem no Austrumiem esot gan idejas par darāmo, gan nepieciešamā nauda, bet vajadzīga ir finanšu institūcija Eiropas Savienībā (ES).
"Prakse rāda, ka Krievijas lielākajām bankām pieder filiāles, meitasbankas arī Eiropā, kas pilda savu uzdevumu Krievijas uzņēmēju atbalstam ārpus Krievijas teritorijas," skaidroja baņķieris.
Viņš gan uzskata, ka Krievijas nauda nekādi neatšķiras no citu valstu naudas un riskus Latvijas finanšu sektoram nerada.
"Krievijā noziedzīgi iegūtas naudas apkarošanas regulācija patlaban ir pat stingrāka nekā ES dalībvalstīs. Papildu tam Krievijā ir arī valūtas regulācija, kas ierobežo naudas izvešanu no valsts. No krievu naudas "tīrības" viedokļa nebūtu jāsatraucas," sacīja Pētersons.
Savukārt, runājot par ekonomisko ietekmi, Pētersons atgādināja, ka uzņēmējdarbību Latvijā regulē Latvijas likumdošana un nav nekas slikts, ja mūsu valsts uzņēmumos ir krievu kapitāls. Tā ienākšana Latvijas banku sektorā esot pozitīvs signāls savstarpējai valstu ekonomiskai sadarbībai, kas sniedz daudz ieguvumu - darbavietas, nomaksātos nodokļus.
Krievu kapitāls ir arī citās ES valstīs, un tā ienākšana ir vērtējama tikai pozitīvi, uzsvēra baņķieris.
Viņš arī uzskata, ka kapitāla diversifikācija Latvijas banku sektorā, kur līdz šim dominējis skandināvu kapitāls, ir viens no veidiem, kā iegūt stabilitāti.
"Patlaban globālie finanšu tirgi strādā ar līdzīgām procentu likmēm un nav vairs būtiskas atšķirības, vai kapitāls nāk no Krievijas vai Skandināvijas. Arī Krievijas kredītiestādes piedalās globālajos finanšu tirgos, un ir vērojams līdzekļu pārpalikums, jo investīciju objektu ir salīdzinoši maz," teica Pētersons.
Kā ziņots, "Citadelei" tiek meklēts stratēģiskais investors, kurš būtu gatavs banku tālāk attīstīt, nevis pircējs ar īstermiņa mērķiem, iepriekš žurnālistiem atzina Privatizācijas aģentūras Komercdarbības dienesta vadītājs Vladimirs Loginovs, norādot, ka uzrunāti aptuveni 100 potenciālie investori.
Kasjauns.lv/LETA/Foto: Ieva Čīka/ Edijs Pālens/LETA