Aplokšņu algu maksātāji var teikt paldies Sprūdžam
Bizness un ekonomika

Aplokšņu algu maksātāji var teikt paldies Sprūdžam

Jauns.lv

Ministram Edmundam Sprūdžam izdevies tiesas ceļā izsvītrot no likuma normu, kuras mērķis bija izskaust aplokšņu algas. Viņa uzņēmumā oficiālās algas bijušas divreiz zemākas nekā vidēji nozarē.

Valsts darbā Edmundam Sprūdžam viss vēl priekšā, bet par savas firmas iespējām viņš jau ir parūpējies.
Valsts darbā Edmundam Sprūdžam viss vēl priekšā, bet par savas firmas iespējām viņš jau ir parūpējies.

Vides un reģionālās attīstības ministra Sprūdža informācijas tehnoloģiju uzņēmumā „HansaWorld Latvia” pēdējā gada laikā vidējā alga bijusi ne lielāka par 390 latiem mēnesī, kamēr nozarē vidēji — 887 lati, vēstīja portāls pietiek.com. Šā iemesla dēļ „HansaWorld Latvia” likums liedza iespēju piedalīties valsts iepirkumos, bet nu šī „netaisnība” likvidēta.

Satversmes tiesa pēc „HansaWorld Latvia” pieteikuma atzinusi par neatbilstošu Satversmei Publisko iepirkumu likuma normu, kuras mērķis bija cīnīties pret aplokšņu algām. Proti, šī norma paredzēja izslēgt no dalības iepirkuma procedūrā tos pretendentus, kuru darba ņēmēju mēneša vidējie ienākumi noteiktā laika posmā bijuši mazāki par 70% no attiecīgās nozares darba ņēmēju vidējiem ienākumiem valstī.

Piemēram, ja kādā nozarē oficiāli vidējā alga bija 500 latu, bet valsts konkursam pieteicās uzņēmums, kur maksāja vidēji 200 latu, šādai firmai izredzes uzvarēt nebija. Tagad Satversmes tiesa atzinusi šādu pieeju par neatbilstošu Satversmes 91. pantam, kas paredz personu vienlīdzību likuma un tiesas priekšā. Apstrīdētā norma zaudēs spēku nākamā gada 1. martā. Tiesas spriedums ir galīgs un nepārsūdzams.

„HansaWorld Latvia” pieteikumā tiesai norādīja, ka apstrīdētā norma aizskar tās īpašuma tiesības, jo ierobežo ekonomiskās intereses veikt saimniecisko darbību un gūt peļņu valsts un pašvaldību iepirkumu tirgū, ziņo LETA. Tāpat šāda norma nepamatoti paredzot nevienlīdzīgu attieksmi pret atsevišķiem pakalpojumu sniedzējiem, kas piedalās publiskajos iepirkumos.

Uzņēmums apgalvo, ka ne visi darba devēji, kuru darbinieku vidējie darba ienākumi nesasniedz 70% no vidējās algas nozarē, maksā aplokšņu algas. Iemesli zemākam atalgojumam varot būt dažādi, piemēram, uzņēmums ir nesen nodibināts un nevar atļauties maksāt tādas algas kā nozares vadošie uzņēmumi, uzņēmumā strādā nepilna laika darbinieki, uzņēmums izmanto ārpakalpojumus, piemēram, speciālisti sniedz pakalpojumus kā pašnodarbinātie, norādījusi „HansaWorld Latvia”.

Kasjauns.lv/Edijs Pālens/LETA