Pacientiem uzspiež pašus lētākos medikamentus
Tikai pašas lētākās zāles – ar šādu ierobežojumu no šā gada būs jārēķinās ārstiem, izrakstot pacientiem valsts kompensējamos medikamentus. Tas draud aptiekās izraisīt nevajadzīgu jucekli.
Līdz šim attiecībā uz valsts apmaksātajiem medikamentiem darbojās tā sauktais references princips. Tas nozīmēja, ka bija iespēja izvēlēties starp vairāku ražotāju līdzīgas darbības medikamentiem, bet valsts piemaksāja tikai likumā noteiktos procentus no references cenas – tik, cik maksā lētākais no tiem. Ja ārsts un pacients vienojās par dārgāka medikamenta lietošanu, aptiekā nācās maksāt vairāk. Savukārt valsts nauda tika piemaksāta vienādi, neatkarīgi no tā vai zāles dārgākas vai lētākas.
Tikai lētāko
Ar šā gada 1. februāri ārsti drīkstēs izrakstīt tikai vienu – lētāko medikamentu vai arī receptē būs jānorāda to starptautiskais ķīmiskais nosaukums, kas ļaus aptiekās izsniegt lētāku medikamentu. Ja recepte būs izrakstīta pa vecam un tajā nebūs ierakstīts lētākais medikaments, pacientam būs jāiet vēlreiz pie ārsta un jālūdz izrakstīt jauna recepte – vai nu ar lētāko medikamentu vai tāda, kura neparedz valsts kompensācijas. Arī aptiekās uz valsts kompensējamo medikamentu recepšu veidlapām drīkstēs izsniegt tikai vienu konkrētu un lētāko medikamentu.
„Es nezinu, kā būs. Pacientu bez zālēm palaist nevaram,” ir nobažījusies farmaceite Cēsu Centra aptiekas īpašniece Dace Mačuka. Pie tiem ārstiem, kuru prakses ir blakus aptiekai, farmaceites izlabot receptes aizsteigšoties pašas.
Teorētiski vienādas
Teorētiski visām zālēm ar vienādu aktīvās vielas nosaukumu vajadzētu darboties vienādi, taču praktiski ir nelielas atšķirības. Cik lielā mērā tas saistīts ar psiholoģisku zāļu iepakojuma, ražotāja tēla uztveri, cik lielā mērā ar kvalitātes niansēm, ko nosaka tehnoloģijas atšķirības, pildvielu, krāsvielu un fasējumu atšķirības – to grūti izvērtēt. Tikai ceturtā daļa pircēju izvēlas lētākās zāles, pārējiem ir svarīgi arī citi aspekti.
Ieviešot references cenas valsts kompensējamiem medikamentiem, tomēr vislētākais piedāvājums nepalika vienīgais. Tagad valsts rūpēs par iedzīvotāju maciņiem, lētākās zāles gatava uzspiest jau daudz striktāk. Ja patiešām lētākais medikaments konkrētajam pacientam nebūs efektīvs vai raisīs blakusparādības, tad ārstam būs jāziņo par novērotajām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, kā arī pamatojumu zāļu nomaiņai vajadzēs norādīt slimnieka medicīniskajā kartē. Tad ārsts varēs izrakstīt nākamo lētāko kompensējamo medikamentu.
Protams, iespēja izvēlēties un pirkt citas zāles par pilnu cenu saglabājas. „Kas maksā, tas izvēlas. Šajā gadījumā maksātājs ir valsts.” saka Mačuka.
Ieviešot izmaiņas zāļu kompensācijas sistēmā valsts gadā cer ietaupīt 1,7 miljonus latu. Tiem pacientiem, kuri jau lieto kompensējamos medikamentus, uz lētākiem analogiem nebūs jāpāriet. Jaunā kārtība attieksies uz tiem slimniekiem, kam ārsti pirmo reizi izraksta kompensējamos medikamentus. Ja pacients nezina, ka ārstam nav šis izvēles iespējas, problēmām nevajadzētu rasties.
Jaunā kārtība kavējas
Jau par mēnesi ir atlikta jaunā zāļu kompensācijas kārtība. Iepriekš bija plānots jaunu kārtību ieviest jau no 1.janvāra, taču vairāki komersanti iesnieguši vienādas zemākās cenas vienas grupas medikamentiem, līdz ar to Nacionālais veselības dienests (NVD) aicinājis viņus atkārtoti samazināt cenas un jaunās kārtības ieviešanu atlika uz mēnesi.
Patlaban atkārtoti cenas samazināja jau 13 medikamentiem, turklāt ražotāju piedāvātās cenas ir atšķirīgas.
Farmācijas jomas konsultatīvās padomes dalīborganizācijas iepriekš nosūtīja vēstuli premjeram Valdim Dombrovskim, kurā aicināja nepieņemt „sasteigtus un nepilnīgus” grozījumus kompensējamo medikamentu izsniegšanas un izrakstīšanas kārtībā. Padomes pārstāvji uzskata, ka šie grozījumi sašaurina pacientiem ārstēšanās iespējas, rada viņiem lielākus izdevumus, ierobežo ārstu tiesības un uzliek nepamatotas prasības aptiekām.