Latvijā ražoti bezpilota lidaparāti grib iekarot Austrālijas debesis
Latvijas uzņēmumā „Air Studio” bezpilota lidaparāti nākotnē vēlas lidot ne tikai Eiropas, bet arī Austrālijas, Jaunzēlandes un ASV gaisa telpā. Idejas autors šādus lidaparātus nolēmis ražot, kad vīlās Ķīnas produkcijā.
Uzņēmums „Air Studio” dibināts pērnā gada nogalē, bet jau šī gada 3. janvārī gaisā pacēlās tā pirmais montētais pusprofesionālais lidaparāts, kas paredzēts kā darba instrumentu fotogrāfiem, operatoriem, dažādiem tehniskajiem un civilās drošības dienestiem, vēsta laikraksts „Dienas Bizness”.
Bezpilota lidaparātu ražošanas idejas iniciators ir Ivans Dvoreckis, kurš šo ideju aizguvis no sava vaļasprieka – radiovadāmiem lidmodeļiem. Vienu brīdi dzimusi ideja par to, ka varētu filmēt vai fotografēt no gaisa, un šim nolūkam tika iegādāts Ķīnā ražots lidaparāts. Tas bez muitas izdevumiem un nodokļiem izmaksāja pusotru tūkstoti dolāru (Ls 755), taču neattaisnoja uz to liktās cerības. Tad arī radusies doma par to, kāpēc gan šādus un vēl labākus aparātus nevarētu ražot paši. „Tā kā labi pārzinām hobija industriju, sākām apzināt lietas, ar ko mēs varētu atšķirties. Skaidrs, ka var nopirkt gatavu rāmi, gatavus motorus, saskrūvēt to visu kopā un lidot, taču tad pievienotā vērtība ir tuvu nullei. Un izlēmām, ka mums ir jāsāk ražot bezpilota lidaparātu vadības elektroniku,” „Dienas Biznesam” stāsta Dvoreckis.
SIA „Air Studio” valdes loceklis Aleksejs Vingovatovs atklāj, ka bizness tika sākts pilnībā no nulles. Kā vienu no veiksmes faktoriem viņš uzsver zinošus un atsaucīgus speciālistus, kas kā eksperti tika piesaistīti kā elektronikas, tā citu komponentu izstrādē un ir daudz palīdzējuši, lai ideja par Latvijā ražotiem bezpilota lidaparātiem materializētos.
„Esam integrējuši vadības blokā vairākas būtiskas funkcijas. Izstrādājām un izgatavojām elektroniku, kas nodarbojas ar dažāda tipa lidaparātu, tostarp lidmašīnu, stabilizāciju. Platē ir izvietoti moderni sensori, kas būtiski paaugstina lidojuma kvalitāti. Tiek nodrošināta ne tikai iespēja vadīt un stabilizēt lidaparātu, esam paredzējuši arī autopilota funkcijas,” stāsta Dvoreckis. Nodrošināta ir arī tiešsaiste ar zemi jeb telemetrija.
Uzņēmums jau no paša sākuma ir nospraudis mērķi, lai „Air Studio” produkts vismaz par 90% būtu ražots Latvijā. Tas ir izdevies – Latvijā divās ražotnēs pēc uzņēmuma pasūtījuma rūpnieciski tiek ražoti un montēti elektronikas komponenti. Vienīgais, ko neražo Latvijā, ir lidaparātu motori.
„Air Studio” bezpilota lidaparātu mērķauditorija ir fotogrāfi, operatori, tehniskie dienesti un civilās drošības iestādes – policija, robežsardze un ugunsdzēsības dienests Rēķinoties, ka produkcijas noiets mazajā Latvijas tirgū būs ierobežots, bezpilota lidaparātu ražošana jau no paša sākuma tika pozicionēta kā eksporta projekts. Sākotnēji „Air Studio” eksporta aktivitātes saistītas ar Vācijas, Austrijas un citu Eiropas valstu tirgu, taču perspektīvā uzņēmums raugās arī ASV, Austrālijas un Jaunzēlandes virzienā.