Bizness un ekonomika

"Nulles" deklarāciju iesniegšanas termiņu nokavējuši gandrīz 6000 cilvēku

Jauns.lv

Likumā noteiktajā termiņā - līdz šā gada 1.jūnijam - fizisko personu mantiskā stāvokļa deklarācijas jeb tā dēvētās "nulles" deklarācijas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) nebija iesnieguši 5856 cilvēki.

Kā aģentūru LETA informēja VID Sabiedrisko attiecību daļā, līdz 3.jūlijam VID reģistrējis 130 073 sākumdeklarācijas, no kurām termiņā iesniegtas 124 217 deklarācijas.

VID gan norāda, ka termiņā iesniegto deklarāciju skaits vēl varētu palielināties, jo par savlaicīgi iesniegtām Ieņēmumu dienests atzīst arī tās deklarācijas, ko iesniegs cilvēki, kuri to līdz 1.jūnijam nebija varējuši izdarīt attaisnojošu iemeslu dēļ, piemēram, to nav varējuši izdarīt jūrnieki, atrodoties izbraukumā.

Tāpat VID sola precizēt, cik no šiem vairāk nekā 5800 cilvēkiem sākumdeklarācijas laikus nav iesnieguši attaisnojošu un cik - neattaisnotu iemeslu dēļ.

VID ir sācis izsūtīt brīdinājumus un aicinājumus tiem cilvēkiem, kas deklarācijas savlaicīgi nav iesnieguši, iesniegt dokumentus, kas pamato iemeslus deklarācijas iesniegšanas termiņa kavējumam.

Tāpat šie cilvēki tiek brīdināti, ka VID lems par administratīvās lietas sākšanu, ja deklarācijas iesniegšanas kavējuma iemesli netiks atzīti par attaisnojošiem. Šobrīd neviena administratīvā pārkāpuma lieta gan VID vēl nav sākta.

VID arī norāda, ka joprojām tiek turpināta saņemto deklarāciju reģistrēšana, ko Ieņēmumu dienests cer pabeigt līdz jūlija beigām. Tad arī varētu kļūt zināms kopējais sākumdeklarāciju skaits.

LETA jau ziņoja, ka par fizisko personu mantiskā stāvokļa deklarāciju saturu plašāku sabiedrību VID sola informēt ne ātrāk kā augustā vai pat septembrī.

VID norāda, ka patlaban vēl nav iespējams raksturot deklarāciju saturu un atbildēt uz jautājumu par to, ko visbiežāk iedzīvotāji deklarācijas norādījuši. To VID varētu būt gatavs darīt tuvāko mēnešu laikā - augustā vai septembrī.

Līdz 3.jūlijam 80 personas iesniegtajās deklarācijās ir norādījušas līdz šim nedeklarētos ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekamos ienākumus 2 739 402 latu apmērā, no kuriem aprēķinātais valsts budžetā maksājamais IIN ir 410 652 lati, no kuriem līdz šim saņemti 324 863 latu IIN maksājumi.

VID atgādina, ka fiziskai personai ir tiesības precizēt iesniegtajā mantiskā stāvokļa deklarācijā iekļautās ziņas triju mēnešu laikā pēc deklarācijas iesniegšanas, iesniedzot jaunu mantiskā stāvokļa deklarāciju un tajā veicot atzīmi, ka tiek iesniegta precizēta deklarācija.

Tāpat, ja personai objektīvu iemeslu dēļ nebija iespējams iesniegt mantiskā stāvokļa deklarāciju likumā noteiktajā termiņā - līdz 2012.gada 1.jūnijam ieskaitot, piemēram, jūrniekiem, atrodoties izbraukumā, personai ir pienākums deklarāciju iesniegt triju mēnešu laikā pēc attiecīgo iemeslu izbeigšanās, pievienojot deklarācijai informāciju par objektīvajiem iemesliem, kas pamato personas nespēju iesniegt deklarāciju likumā noteiktajā termiņā.

2011.gada 15.decembrī stājās spēkā Fizisko personu mantiskā stāvokļa un nedeklarēto ienākumu deklarēšanas likums, kas paredz, ka mantiskā stāvokļa deklarācija noteiktām iedzīvotāju kategorijām jāiesniedz VID no 1.marta līdz 1.jūnijam. Tajā jānorāda ziņas par personas mantisko stāvokli 2011.gada 31.decembra plkst.24.

Sākumdeklarācija bija jāiesniedz, ja persona Latvijā ir iegādājusies nekustamo īpašumu, kura iegādes vērtība pārsniedz 10 000 latu un uz kuru nav nostiprinātas īpašumtiesības, kā arī īpašumu ārvalstīs. Tāpat bija jādeklarē skaidras naudas uzkrājumi, iegādātās kapitāla daļas Latvijā un ārzemēs, parāda vērtspapīri, aizdevumi, parādsaistības un citi īpašumi, kuru vērtība pārsniedz 10 000 latu.

Nebija jādeklarē tie īpašumi, kas jau ir reģistrēti valsts reģistros.

Par pārkāpumiem mantiskā stāvokļa deklarēšanā VID varēs piemērot naudas sodu līdz 250 latiem tad, ja persona nebūs iesniegusi mantiskā stāvokļa deklarāciju, nebūs ievērojusi deklarācijas aizpildīšanas un iesniegšanas kārtību vai arī deklarācijā būs norādījusi apzināti nepatiesas ziņas.

Administratīvo pārkāpumu lietas izskatīs VID, un saukt pie atbildības personas varēs ne vēlāk kā četru mēnešu laikā no pārkāpuma atklāšanas dienas un ne vēlāk kā viena gada laikā no pārkāpuma izdarīšanas dienas.

Jautājumā par nelegāli gūto ienākumu deklarēšanu, VID norāda, ka tad, ja persona ir deklarējusi laika posmā no 1991.gada 1.janvāra līdz 2007.gada 31.decembrim gūtos nedeklarētos ienākumus, kas to gūšanas brīdī bija apliekami ar IIN saskaņā ar likuma par IIN prasībām, un par tiem samaksājusi 15% IIN, tad tiek uzskatīts, ka uz deklarēto summu persona ir izpildījusi nodokļu jomu reglamentējošu normatīvo aktu prasības par ienākumu deklarēšanu un nodokļu un ar tiem saistīto maksājumu nomaksu likuma par IIN izpratnē.

VID papildināja, ka situācijā, ja attiecībā uz personu, kas būs deklarējusi šos nelegālos ienākumus, tiks pamanīts, ka tās izdevumi pārsnieguši ienākumus, bet VID konstatēs, ka sākumdeklarācija ir iesniegta un IIN samaksāts, tad nekādi represīvi pasākumi, visticamāk, nesekos.

LETA

Tēmas