SEB Zviedrijā atmet jaunas internetbankas projektu - 61 miljons latu aizlaists vējā
"SEB banka" Zviedrijā pārtraukusi iecerēto "globālās internetbankas" projektu, aizlaižot par to iztērētos 750 miljonus kronu (61 miljonu latu) vējā, raksta zviedru informācijas tehnoloģiju (IT) portāls "ComputerSweden".
Projekts veidot vienu internetbanku visiem SEB klientiem pasaulē bija daļa no vairākus miljardus kronu vērta lielā zviedru banku koncerna IT sistēmu atjaunošanas projekta "One IT Roadmap".
"ComputerSweden" žurnālists Emanuels Vileda gan norāda: banka nolēmusi atstāt savas internetbankas Baltijas valstīs "tādas, kādas tās ir", cik saprotams, tādēļ, ka sistēma darbojas apmierinoši.
Savukārt lielo vienotās internetbankas projektu, kas aizsākts 2006.-2007.gadā, sagrāvusi straujā viedtelefonu attīstība un izplatība SEB darbības teritorijās, galvenokārt Skandināvijā. Tobrīd spēkā esošās specifikācijas paredzēja, ka internetbanku lielākā apjomā lietos ar mobilo tālruni, taču, kā norāda žurnālists, neviens neprognozēja viedtālruņu "eksplozijai līdzīgo" izplatīšanos SEB svarīgos tirgos.
Sākotnējam projektam un specifikācijām trūka vēriena, lai tiktu galā ar negaidīti lielo viedtelefonu skaitu, un projekta pārstrādāšana maksātu milzu naudu, raksta Vileda. Vienlaikus tika pārdots SEB banku bizness Vācijā un secināts, ka Baltijas valstīs nav vajadzīgs nekas pilnīgi jauns.
SEB atliktu tikai apkalpot galvenokārt Zviedriju ar jauno internetbanku. Bija viegli pārskatīt situāciju un secināt, ka var turpināt darbu ar esošajām sistēmām, tās attīstīt un palielināt jaudu saskaņā ar mobilo ierīču izplatību, lēmumu "norakstīt" globālās internetbankas projektu skaidro SEB biznesa atbalsta direktors Martins Juhansons.
SEB turpmāk, līdzīgi kā līdz šim, būšot trīs klientu apkalpošanas platformas - internetbanka privātpersonām Zviedrijā, internetbanka juridiskām personām un internetbankas Baltijas valstīs.
Blakus lielas naudas norakstīšanai SEB arī būs spiesta krietni samazināt ar internetbankas projektu nodarbināto skaitu no 200-300 līdz ne vairāk par 60-70. Personas, kuras atbrīvos no darba pie neveiksmīgā projekta, pārsvarā ir neatkarīgi konsultanti, norāda portāls.
Notikumu gaita ar SEB Zviedrijā saskan ar IT projektu vadības eksperta, par Latvijas IT nozares krusttēvu dēvētā Jāņa Gobiņa pirms pāris gadiem intervijā "Nozare.lv" teikto, ka pasaulē informācijas tehnoloģiju (IT) projektos tiek izšķērdēti miljardi.
"Pasaulē nojūk vairāk nekā 50% no lielajiem projektiem," 2009.gada sarunā sacīja Gobiņš. Viņš ASV strādājis pie programmēšanas metodikas izstrādes ASV pretraķešu aizsardzības sistēmai "Safeguard" un līdzīgus uzdevumus veica saistībā ar ASV kara flotes peldošo pretgaisa aizsardzības sistēmu "Aegis".
LETA