Pērn Latvijas ekonomika spējusi turēties pretī ārējās vides satricinājumiem
2012.gadā Latvijas ekonomika bija noturīga pret ārējās vides satricinājumiem, secina Ekonomikas ministrija sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par makroekonomisko situāciju valstī.
Ziņojumā, kas pieejams valdības dokumentu vietnē "eportfelis", minēts, ka, lai arī atsevišķās Eiropas Savienības (ES) valstīs ekonomiskā situācija ir smaga, tajā pašā laikā gandrīz puse no visa Latvijas eksporta apjoma kāpuma saistīta ar krīzes mazāk skarto ES valstu tirgiem - galvenokārt Poliju, Dāniju, Igauniju un Lielbritāniju. Strauji eksporta apjomi pieauga arī uz NVS un pārējām pasaules valstīm, kas liecina, ka uzņēmēji apgūst aizvien jaunus tirgus.
Eksporta iespējas sekmēja ražošanas apjomu pieaugumu apstrādes rūpniecībā. 2012.gada laikā apstrādes rūpniecībā ražošanas apjomi mēnešu griezumā ļoti svārstījās - pēc strauja kāpuma viena mēneša laikā sekoja neliels atslābums. Taču kopumā nozarē bija vērojama stabila izaugsme.2012.gada 11 mēnešos apstrādes rūpniecībā ražošanas apjomi bija ievērojami lielāki nekā 2011.gada atbilstošajā periodā - kāpums par 10,2%. Turklāt, pat saglabājoties vājam pieprasījumam ārējos tirgos, nevienā no apstrādes rūpniecības nozarēm nav vērojamas tendences, kas liecinātu par ražošanas sašaurināšanos.
2012.gadā turpināja augt arī privātais patēriņš un atbilstoši palielinājās arī mazumtirdzniecības apjomi. Nodokļu ieņēmumi bija lielāki, nekā tika prognozēts iepriekš. Pretēji tendencēm ES Latvijas iedzīvotāju un uzņēmēju konfidence nepasliktinājās. Kopumā 2012.gadā pēc Ekonomikas ministrijas novērtējuma iekšzemes kopprodukts (IKP) ir pieaudzis par 5,2%.
Tiesa, ministrija secina, ka ekonomiskās situācijas uzlabošanos nav vēl sajutuši visi iedzīvotāji. Darba iespējas un atalgojums aug lēnāk nekā ekonomika kopumā. 2012.gada 3.ceturksnī nodarbināto skaits sasniedza 905 000, kas bija par 3,4% jeb 30 000 vairāk nekā iepriekšējā gada 3.ceturksnī. Bezdarba līmenis, lai arī ir samazinājies līdz 13,5%, tomēr joprojām ir augsts.
Neraugoties uz salīdzinoši straujo izaugsmi, patēriņa cenas 2012.gadā kopumā saglabāja mērenu pieaugumu, kas bija tuvs sezonālo svārstību līmenim. Vidējais cenu līmenis 2012.gadā bija par 2,3% augstāks nekā iepriekšējā gadā. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica administratīvi regulējamo cenu palielinājums, kā arī pārtikas un degvielas cenu kāpums. Ekonomikas ministrija prognozē, ka arī 2013.gadā sagaidāms mērens cenu pieaugums - vidēji gada laikā par 1,5%. Vienlaikus saglabāsies liela nenoteiktība saistībā ar pārtikas un degvielas cenām pasaulē.