Būs krietni stingrāki noteikumi, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu. VIDEO
Vienas no būtiskākajām izmaiņām sakarā ar nākamā gada valsts budžetu, kas attieksies uz visiem darba ņēmējiem, saistītas ar bezdarbnieka pabalsta izmaksu.
Līdz šim, lai pretendētu uz pabalstu, bija jānostrādā vismaz deviņi mēneši 12 mēnešu periodā, bet no nākamā gada to izmaksās tikai tad, ja būs nostrādāti 12 mēneši 16 mēnešu periodā. Labklājības ministrijā (LM) pamato, ka tādējādi tiks ierobežota negodprātīga pabalstu pieprasīšana, bet tikmēr Saeimā par šo piedāvājumu izvērtušās plašas diskusijas, vēstī Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".
9 mēnešus pastrādā, no darba aiziet, saņem pabalstu, kad tas beidzas, atgriežas darbā, un tā uz riņķi - saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datiem, pēdējo 4,5 gadu laikā šādi vairāk nekā 7,5 tūkstoši cilvēku bezdarbnieka statusā atgriezušies trīs un vairāk reižu. Nereti pat ir situācijas, kad personai katru reizi ir viens un tas pats darba devējs.
Ministrijā uzskata, ka tā ir negodprātīga valsts atbalsta sistēmas izmantošana. "Uz vasaras mēnešiem parādās mācību iestādē darbinieki, sabiedriskās ēdināšanas darbinieki, darbinieki, kas apkalpo apkures sistēmas. Darbinieki, kuri uz vasaras mēnešiem it kā nav darba. Savukārt ziemā parādās celtnieki, lauksaimniecības strādnieki, ceļu būvēs darbinieki. Mūsu mērķis bija izbeigt tās situācijas, kad darba devējs savu uzņēmējdarbību plāno uz to, ka viņš 9 mēnešus veiks iemaksas, bet tos pārējos 3, kad viņam nav tā sezona, darbinieks var saņemt šo atbalstu no sociālās apdrošināšanas sistēmas," saka ministrijā.
Tieši šī iemesla dēļ arī ierosināts šo periodu palielināt no 9 līdz 12 mēnešiem. Ministrijā lēš, ka šādi nākamgad varēs ietaupīt līdz pat septiņiem miljoniem eiro. Saeimas sociālo lietu komisijā konceptuāli šīs izmaiņas atbalsta, taču iebildumi kā allaž ir Saeimas opozīcijai.
Šīs izmaiņas vēl jāapstiprina Saeimā.
Vairāk skaties "Panorāmas" sižetā!