Aitu aizsardzībai pret vilkiem iesaka lamas un alpakas
Ieraugot šādu alpaku, diezin vai kāds vilks spēs palikt vienaldzīgs.
Bizness un ekonomika

Aitu aizsardzībai pret vilkiem iesaka lamas un alpakas

Jauns.lv

Lai mājdzīvnieku ganāmpulkus nosargātu pret vilkiem vai klaiņojošiem suņiem, viena no iespējām ir ganu lomā izmantot kamieļu dzimtas dzīvniekus lamas un alpakas, biznesa portālam "Nozare.lv" atzina Latvijas Kamieļu un kamieļu dzimtas dzīvnieku asociācijas vadītāja Ieva Ozola.

"Lai gan lamas un alpakas ir mierīgi un klusi dzīvnieki, briesmās viņi kļūst agresīvi, signalizē ar skaļu balss signālu, sāk spļaut un spert savam pretiniekam, cenšoties to nogāzt gar zemi, lai varētu sabradāt. Līdz 200 kilogramus smagie lamu tēviņi spēj pretinieku satvert zobos aiz kakla, pacelties pakaļkājās un ar priekškājām spert iebrucējam pa vēderu, kas var nodarīt arī nāvējošus ievainojumus," sacīja Ozola.

Viņa arī atzina, ka Šveicē, Vācijā, Lielbritānijā, Īrijā un citās pasaules valstīs arvien vairāk lauksaimnieku par ganību sargiem izvēlas lamas un alpakas. Asociācijas pārstāvji arī apmeklējuši vairākas saimniecības Anglijā, kur ir šāda veida gani.

"Ganāmpulkus apsargā divi vai vairāki kastrēti lamu vai alpaku tēviņi vecumā no diviem gadiem. Runāju ar šo saimniecību īpašniekiem, un viņi visi kā viens apgalvoja - kopš ganāmpulku apsargā alpakas, plēsēju dēļ nav cietis neviens mājlops," pastāstīja Ozola.

Vienlaikus viņa atzina - lai gan Latvijā patlaban ir vairākas saimniecības, kur audzē lamas un alpakas, tomēr pagaidām nav iespējas iegādāties šo šķirņu sargus.

"Ne visi dzīvnieki ir piemēroti būt par sargu, arī lamas un alpakas ir jāatlasa un jāpārbauda apmācību laikā. Pirmie šāda veida ganāmpulku sargi uz Latviju tiks atgādāti 2014.gada pavasarī, kad plānots arī pirmais izglītojošais seminārs, kurā ar atsevišķu lekciju par ganību sargiem piedalīsies eksperti no Anglijas. Ceram, ka šādā veidā varēsim kopīgi cīnīties pret plēsējiem, kuri katru gadu mūsu lauksaimniecībai nodara zaudējumus," rezumēja Ozola.