Aizvien mazāk sieviešu Latvijā dibina savus uzņēmumus
Pētniece pieļauj, ka dāmu pasivitātes iemesls galvenokārt tas ir fakts, ka uz sievietes pleciem ir mājas rūpes un bērni, tāpat sievietes ir vairāk piesardzīgas un baidās no neveiksmēm.
Bizness un ekonomika

Aizvien mazāk sieviešu Latvijā dibina savus uzņēmumus

Jauns.lv

Vīriešu kopējās agrīnās stadijas uzņēmējdarbības aktivitātes rādītājs kopš 2010.gada turpina augt, turpretī sieviešu rādītājs pēdējos divus gadus ir samazinājies, intervijā stāsta Starptautiskā Ekonomikas politikas studiju centra (BICEPS) pētniece Marija Krūmiņa.

BICEPS publiskojis astoto Uzņēmējdarbības globālo monitoringu, kurā vērojamas izmaiņas situācijā ar dzimumu līdztiesību uzņēmējdarbībā.

"Pirms diviem gadiem sievietes aktīvāk iesaistījās uzņēmējdarbībā, bet šogad jau mazāk - uz katriem desmit agrīnās stadijas uzņēmējiem vīriešiem ir tikai četras sievietes. Lai gan kopumā uz Eiropas Savienības fona sievietes Latvijā aktīvāk iesaistās uzņēmējdarbībā, tomēr, manuprāt, šis skaitlis joprojām nav pietiekams," norādīja pētniece.

Krūmiņa stāstīja, ka iepriekšējos gados veiktajos pētījumos BICEPS secināja, ka ar zaudējumiem vairāk strādā uzņēmumi, kuri pieder vīriešiem, bet mazāk ar zaudējumiem strādā uzņēmumi, kuri pieder sievietēm.

"Tas liek secināt, ka sievietes strādā rūpīgāk. Tajā pašā laikā secinājām, ka sievietēm ir grūtāk piekļūt finansējumam, kas varētu būt skaidrojams ar finanšu iestāžu attieksmi pret dzimumu, proti, uz vīriešiem raugās nopietnāk," atzina BICEPS pētniece.

Aicināta nosaukt iemeslus, kāpēc sievietes pasīvāk iesaistās uzņēmējdarbībā, Krūmiņa pieļāva, ka galvenokārt tas ir fakts, ka uz sievietes pleciem ir mājas rūpes un bērni, tāpat sievietes ir vairāk piesardzīgas un baidās no neveiksmēm.

"Tāpat iesaistīties biznesā sievietes var atturēt arī psiholoģiskais faktors - stereotips, ka uzņēmējdarbība ir domāta vīriešiem -, lai gan Latvijā ir daudz piemēru, kas apliecina, ka bizness nav domāts tikai vīriešiem," uzsvēra pētniece.

Baltijas Starptautiskais ekonomikas politikas studiju centrs (BICEPS) savu darbību sāka 2001.gadā ar Zviedrijas Ārlietu ministrijas dotāciju palīdzību un Stokholmas Pārejas ekonomiku pētniecības institūta atbalstu. Par neatkarīgu institūciju BICEPS kļuva 2002.gada maijā.

BICEPS ir neatkarīgs pētījumu centrs, kura mērķis ir veikt ekonomikas un citu sociālo zinātņu politikas pētījumus. Centrs veic gan akadēmiskus pētījumus, gan vietējo ministriju un starptautisku institūciju pasūtījumus. Tāpat BICEPS ir Eiropas Savienības mēroga sadarbības tīkla sastāvā, centrs ir daļa no integrēta universitāšu un pētījumu centru tīkla šajā reģionā ar sadarbības partneriem Baltijas valstīs, Zviedrijā, Krievijā, Polijā un Ukrainā.


LETA, Nozare.lv/ Foto: All Over Press