Pret gāzto Mali prezidentu sākta izmeklēšana valsts nodevībā
Pret pagājušajā gadā apvērsumā gāzto Mali prezidentu Amadū Tumani Turē sākta izmeklēšana valsts nodevībā, paziņojusi Mali valdība.
Turē tiek vainots "ārzemju spēku ienākšanas un nostiprināšanās veicināšanā, neizrādot tiem nekādu pretestību", teikts valdības izplatītajā paziņojumā.
Paziņojumā desmit gadus pie varas bijušais Turē tiek vainots "nacionālās aizsardzības struktūras apzinātā iznīcināšanā vai graušanā" un līdzdalībā "mēģinājumā demoralizēt armiju".
Pērn janvāra vidū tuaregu nomadi sāka sacelšanos valsts ziemeļos, kas ilgstoši uzskatījuši, ka centrālā valdība pret viņiem izturas netaisnīgi. Armijas vadība valdībai savukārt pārmeta, ka tā pietiekami enerģiski nevēršas pret tuaregu dumpi, un Bamako martā sarīkoja apvērsumu.
Politiskā vakuuma rezultātā centrālā valdība zaudēja kontroli pār Mali ziemeļiem, kas nonāca nemiernieku rokās, - ar tuaregu palīdzību varu tur pārņēma islāmistu grupējumi.
Tuaregus, kas Mali ziemeļos gribēja izveidot neatkarīgu valsti, islāmisti drīz vien atstūma no varas, sāka savā kontrolē nonākušās teritorijas pārvaldīt kā brutālu viduslaiku emirātu un ieviesa šariata likumus to radikālākajā formā.
Ārzemēs radās bažas, ka islāmistu pārvaldītie Mali ziemeļi var kļūt par jaunu "teroristu valsti".
Lai apturētu islāmistu karaspēka virzīšanos uz Mali dienvidiem, 11.janvārī konfliktā iesaistījās Francija.
Francijas spēku vadītās ofensīvas rezultātā islāmistus izdevās padzīt no Mali ziemeļu pilsētām, tomēr viņi joprojām spēj sarīkot periodiskus uzbrukumus Francijas, Mali un afrikāņu miera uzturētājiem.