Analītiķi: Bez ārvalstu finansiālās palīdzības Ukrainai draud maksātnespēja
Bez tūlītējas ārvalstu finansiālās palīdzības Ukrainai draud maksātnespēja, šādu viedokli pauž analītiķi.
Pieaugot bažām par vardarbības negatīvo ietekmi uz tā trauslo Ukrainas ekonomiku, panika vērojama gan iedzīvotājos, gan investoros.
Krīze ekonomiskajās grūtībās nonākušajā Ukrainā izcēlās novembrī, kad prezidents Viktors Janukovičs negaidīti nolēma atteikties no ilgi gatavotā sadarbības līguma ar Eiropas Savienību un tā vietā parakstīja virkni līgumu par stratēģisko sadarbību ar Krieviju, tostarp vienošanos par 15 miljardus ASV dolāru lielu aizdevumu.
Šīs nedēļas asinsizliešana neskaidrību par situāciju Ukrainā ir padarījusi vēl lielāku.
Krievija piektdien paziņoja par lēmumu atlikt otrā aizdevuma maksājuma piešķiršanu Ukrainai.
Ukraina no Krievijas jau ir saņēmusi pirmo aizdevuma maksājumu trīs miljardu dolāru vērtībā, tomēr otrā maksājuma iesaldēšana ir notikusi Ukrainai ļoti nepiemērotā brīdī, politiskajai krīzei arvien vairāk pārņemot arī ikdienas dzīvi.
Visā Ukrainā iedzīvotāji veido pirmās nepieciešamības preču krājumus un steidz izņemt naudu no bankomātiem vai banku filiālēm.
Finanšu institūciju noteiktie izņemamo līdzekļu apjoma ierobežojumi ir radījuši rindas pie bankomātiem.
Atbildīgās institūcijas skaidro, ka šie ierobežojumi saistīti ar drošības apsvērumiem un nevis ar krīzi Ukrainas banku sistēmā.
Situācija Ukrainā izraisījusi paniku arī finanšu tirgos.
Šonedēļ pieredzēts plašs Ukrainas obligāciju pārdošanas vilnis un Ukrainas obligāciju procentu likmes piedzīvojušas strauju kāpumu.
Īstermiņa obligāciju likmes pieaugušas līdz vairāk nekā 30%, salīdzinot ar 5% pirms mēneša.
Savukārt likmes desmit gadu obligācijām pārsniegušas 11%, salīdzinot ar 8,5% janvārī.
Kritumu šonedēļ piedzīvoja arī Ukrainas valūtas vērtība un Ukrainas fondu tirgus.
Sagaidāms, ka piektdien panāktā vienošanās par krīzes noregulējumu valstī tirgus nedaudz nomierinās.
Starptautiskā reitingu aģentūra "Standard&Poor's" piektdien samazināja Ukrainas kredītreitingu, norādot, ka valsts politiskā krīze apdraud valdības spēju atmaksāt savas parādsaistības.
Pēdējo nedēļu laikā par iespējamību piešķirt Ukrainai līdzekļus ir izteikušās gan ASV, gan arī Eiropas Savienība, tomēr nekādi konkrēti skaitļi vai termiņi pagaidām nav tikuši minēti.
Šogad Ukrainai jāatmaksā parādi 13 miljardu ASV dolāru vērtībā, un, nesaņemot ārējo palīdzību, Ukrainai var nākties paziņot par nespēju šīs saistības pildīt.
LETA