Ukrainas ĀM: Krimas lēmums par neatkarības deklarāciju ir "juridiski mazvērtīgs"
Krimas Augstākās radas lēmums par reģiona un Sevastopoles pilsētas neatkarību ir antikonstitucionāls, nelikumīgs un juridiski mazvērtīgs, teikts Ukrainas Ārlietu ministrijas (ĀM) paziņojumā.
Ministrija ar pauž kategorisku protestu par Krievijas Ārlietu ministrijas paziņojumu, kurā Deklarācija par Krimas Autonomās Republikas un Sevastopoles pilsētas neatkarību atzīta par likumīgu.
"Lēmums, kuru pieņēmusi Krimas Autonomās Republikas Augstākās rada, ir antikonstitucionāls, nelikumīgs un juridiski mazvērtīgs. Šis, tā dēvētais dokuments, pārkāpj Ukrainas nacionālo likumdošanu un starptautisko dokumentu nosacījumus, ieskaitot ANO Drošības padomes 1993.gada 20.jūlija paziņojumu, kuru, kā zināms, vienbalsīgi atbalstīja visas ANO Drošības padomes dalībvalstis, ieskaitot Krievijas Federāciju," teikts paziņojumā.
"Krievijas puses darbības ir tiešā pretrunā ar starptautisko tiesību pamatprincipiem un vispāratzītajiem valstu līdzāspastāvēšanas principiem. Tēzes un argumenti par Krimas Autonomās Republikas Augstākās radas lēmuma likumību neiztur nekādu kritiku," uzsver Ukrainas Ārlietu ministrija.
Krievijas puse atsaucas uz ANO Starptautiskās tiesas konsultatīvo slēdzienu lietā par vienpusējā kārtā pasludināto deklarāciju par Kosovas neatkarību.
"Vienlaikus rakstiskajā paziņojumā, kuru Krievijas Federācija iesniedza ANO Starptautiskajā tiesā Kosovas lietā, teikts, ka tiesības uz pašnoteikšanos nevar tikt traktētas kā tādas, kas sankcionē vai sekmē jebkādas darbības, kas novestu pie suverēnu un neatkarīgu valstu sadalīšanas vai arī pie teritoriālās integritātes un politiskās vienotības daļējas vai pilnīgas pārkāpšanas," uzsvērts paziņojumā.
Ministrijā arī atgādina, ka Krievija joprojām nav atzinusi Kosovas neatkarību.
Krievijas puse apgalvo, ka uz tā dēvēto plebiscītu ir uzaicināti Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) novērotāji.
"Situācijas cinisms ir tajā, ka uzaicinājumu novērotājiem apmeklēt suverēnās Ukrainas teritoriju nodevis Krievijas Federācijas oficiālais pārstāvis EDSO," teikts paziņojumā.
Krievija kopš 28.februāra faktiski okupējusi Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Smagi bruņoti Krievijas karavīri, tiesa gan, uniformās bez atšķirības zīmēm, bloķē visus Krimas stratēģiskos objektus, arī Ukrainas armijas daļas, no kurām vairākas ieņemtas.
Krimas reģionālais parlaments paziņojis, ka 16.martā pussalā notiks referendums par pievienošanos Krievijai.
Ukrainas valdība un starptautiskā sabiedrība uzstāj, ka Krievijas militārās okupācijas apstākļos sarīkotais referendums būs neleģitīms un tā rezultāti netiks atzīti.