Pasaulē

Referendums par Katalonijas neatkarību atzīts par nekonstitucionālu

Jauns.lv

Spānijas Konstitucionālā tiesa otrdien atzina plānoto referendumu par Katalonijas reģiona neatkarību no Spānijas par nekonstitucionālu.

Referendums par Katalonijas neatkarību atzīts par ...

Katalonijas reģionālā valdība plāno referendumu par neatkarību rīkot 9.novembrī, tomēr Spānijas centrālā valdība ir paudusi apņēmību to nepieļaut. Februārī šī referenduma rīkošanu noraidīja arī Spānijas parlaments.

Konstitucionālās tiesas spriedumā teikts, ka saskaņā ar Spānijas konstitūciju reģions "nevar vienpusēji izsludināt referendumu par pašnoteikšanos, lai lemtu par savu integrāciju Spānijā".

Tiesa atzina par "nekonstitucionālu un spēkā neesošu" Katalonijas reģionālā parlamenta deklarāciju, kurā apgalvots, ka Katalonijai ir suverēnas tiesības rīkot referendumu par savu nākotni.

Tiesa atbalstīja centrālās valdības lēmumu juridiski apstrīdēt šo deklarāciju un paziņoja, ka jebkādas katalāņu "tiesības lemt" ir īstenojamas tikai saskaņā ar Spānijas 1978.gada konstitūciju, kurā ir uzsvērta Spānijas vienotība.

Katalonijas  reģionālās valdības vadītājs Arturs Mass pērn 12.decembrī paziņoja, ka reģiona politiskās partijas vienojušās šī gada 9.novembrī rīkot referendumu, kurā  Katalonijas iedzīvotājiem būs jāatbild uz jautājumu, vai šim reģionam būtu jākļūst par neatkarīgu valsti.

Daudzi katalāņi salīdzina savu reģionu ar Skotiju, kur septembrī notiks referendums par neatkarību no Lielbritānijas. Lielbritānijas valdība ir atļāvusi rīkot šo referendumu Skotijā. 

Spānijas premjerministrs Mariano Rahojs ir uzsvēris, ka Katalonija nevar rīkot referendumu kā Skotija, jo Spānijai atšķirībā no Lielbritānijas ir rakstiska konstitūcija, kas to nepieļauj.

Konstitucionālās tiesas lēmums ir trieciens Masam, kurš ir paudis apņemšanos sarīkot šo referendumu likumīgā ceļā. Katalonijas reģiona valdība tomēr uzsvēra, ka šis lēmums "neietekmēs [referenduma rīkošanas] procesu".

Pret Katalonijas referendumu ir Spānijas divas lielākās partijas - valdošā konservatīvā Tautas partija un Sociālistiskā partija, kas ir galvenā opozīcijas partija.

Katalonijas iedzīvotājiem referendumā tiks uzdoti divi jautājumi. Viens būs: "Vai domājat, ka  Katalonijai ir jābūt valstij, jā vai nē?". Savukārt otrs jautājums būs: "Ja jā, vai vēlaties, ka valsts ir neatkarīga?".

7,5 miljonu cilvēku apdzīvotā Katalonija ilgstoši tiek uzskatīta par Spānijas ekonomikas dzinējspēku, tomēr pēdējos gados tā ir cietusi no ekonomikas krīzes un nonākusi dziļos parādos. Katalāņi lepojas par savu valodu un kultūru, tomēr pauduši neapmierinātību ar to, kā valdība sadala reģionu iemaksāto nodokļu naudu.

Katalonijā 1,6 miljoni cilvēku pērn 11.septembra vakarā izveidoja ap 400 kilometru garu dzīvo ķēdi pēc Baltijas ceļa  parauga, lai parādītu, ka katalāņu tautas vairākums vēlas  Katalonijas neatkarību. Akcija notika, atsaucoties uz 1714.gadu, kad, pēc daudzu katalāņu nacionālistu domām, 11.septembrī Spānija sāka apspiest šo tautu, kad  Katalonijas karaspēku galīgi sakāva Spānijas karaļa Filipa V bruņotie spēki.

BNS