Pasaulē

Krievija nosoda Bulgāriju par "South Stream" būvdarbu apturēšanu

Jauns.lv

Krievijas vēstnieks Eiropas Savienībā (ES) Vladimirs Čižovs pirmdien nosodīja Bulgārijas lēmumu pakļauties Briseles spiedienam un apturēt Krievijas atbalstītā Ukrainu apejošā gāzesvada "South Stream" ("Dienvidu plūsma") būvniecību, paziņojot, ka tāds lēmums ir "lienošs pāreja uz ekonomiskajām sankcijām pret Krieviju".

Krievija nosoda Bulgāriju par "South Stream" būvda...

"Ir grūti atbrīvoties no sajūtas, ka Eiropas Komisija nozīmīgā "South Stream" posma Bulgārijā būvdarbu sākumu bloķējusi tīri politisku mērķu vārdā," Čižovs sacīja Krievijas valsts ziņu aģentūrai ITAR-TASS.

Bulgārijas premjerministrs Plamens Orešarskis svētdien paziņoja, ka darbi pie "South Stream" būvniecības, ko ir kritizējušas ES un ASV, valsts teritorijā tiek apturēti, kamēr Eiropas Komisija (EK) nenoslēgs izmeklēšanu par aizdomām, ka šis projekts neatbilst ES pretmonopola normatīviem.

EK oficiālais pārstāvis Antuāns Kolombani iepriekš informēja, ka EK ir lūgusi Bulgāriju apturēt "South Stream" projekta īstenošanu saistībā ar brīdinājumu, ka gāzesvada izbūve ir bloka normatīvu pārkāpums.

Serbijas premjerministrs Aleksandrs Vučičs pirmdien paziņoja, ka "South Stream" būvniecības darbi Serbijā norit pēc plāna, un valdība nav lēmusi par to apturēšanu, lai gan iepriekš Serbijas vicepremjere un enerģētikas ministre Zorana Mihailoviča sacīja, ka Bulgārijas pozīcijas dēļ arī Serbijai ir jāaptur "South Stream" būvniecība.

Savienotās Valstis un ES ir noteikušas vīzu aizliegumus un aktīvu iesaldēšanu vairākām Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātām personām saistībā ar Krimas aneksiju un aizdomām, ka Kremlis līdzdarbojas pie saspīlējuma Ukrainas austrumos uzkurināšanas.

Bulgārija pagājušajā mēnesī izvēlējās Krievijas kompānijas "Strojtransgaz" vadītu konsorciju par "South Stream" posma Bulgārijā būvnieku.

Čižovs norādīja, ka, lai gan pret "Strojtransgaz" ir noteiktas ASV sankcijas, ES melnajā sarakstā tas nav.

Viņš teica, ka situācija ir "pārbaude ES spējai veidot politiku neatkarīgi no Savienotajām Valstīm".

Krievijas vēstnieks ES arī norādīja, ka Bulgārija tādu lēmumu pieņēma pēc tam, kad dedzīgais Kremļa kritiķis ASV senators Džons Makeins kopā ar vairākiem citiem senatoriem Sofijā tikās ar Bulgārijas politiskajiem līderiem.

"Tiem, kas apsūdz Krieviju par enerģētikas izmantošanu spiediena izdarīšanai, vispirms vajadzētu paskatīties spogulī," teica Čižovs.

Viņš piebilda, ka par šo jautājumu tuvākajā laikā runās Krievijas un ES enerģētikas sektora amatpersonas.

"South Stream" ir Krievijai nozīmīgs stratēģisks projekts, kas ļaus sūknēt dabasgāzi uz ES, šķērsojot Melno jūru un Balkānu valstis, neizmantojot Ukrainas gāzes tranzīta tīklu. Cauruļvads šķērsos Bulgārijas, Serbijas, Ungārijas, Slovēnijas un Austrijas teritoriju.

Nepilnus 2500 kilometru garā cauruļvada jauda būs 63 miljardi kubikmetri gāzes gadā.

BNS