Pasaulē

Igaunija izdod ASV divus kibernoziegumos apsūdzētos

Jauns.lv

Divi Igaunijas pilsoņi, kurus ASV varas iestādes bija izsludinājušas meklēšanā par kibernoziegumiem, pagājušajā nedēļā ir izdoti un nogādāti ASV, pirmdien informēja atbildīgās Igaunijas institūcijas.

Igaunija izdod ASV divus kibernoziegumos apsūdzēto...

Timurs Gerasimenko un Konstantīns Poltevs, kas tiek turēti aizdomās par dalību Igaunijas datorspeciālista Vladimira Čaščina izveidotajā datorkrāpniecības tīklā, kas nozaga miljoniem eiro vērtas summas tiešsaistes reklāmas ieņēmumos, uz ASV nosūtīti 27.jūnijā.

Pārējie septiņu locekļu veidotās bandas pārstāvji ASV izdoti jau iepriekš, bet vienam no viņiem jau tiesa ASV ir piespriedusi  četru gadu cietumsodu par kibernoziegumiem un ir likusi samaksāt septiņus miljonus ASV  dolāru (piecus miljonus eiro). Vienīgi Čaščins vēl ir Igaunijā un gaida izdošanu.

Lēmums par Gerasimenko un Polteva izdošanu pieņemts 26.jūnijā, kad otrās instances tiesa Tallinā atzina apsūdzētos par vainīgiem liela apmēra naudas atmazgāšanā noziedzīga grupējuma sastāvā un piepsrieda viņiem cietumsodus, tādējādi atceļot pērn decembrī zemākas instances tiesas pieņemto lēmumu viņus attaisnot.

Visi apsūdzētie ir Igaunijas  pilsoņi un 2011.gada novembrī tika aizturēti Tartu un Harju apriņķī.

Apsūdzībās ASV teikts, ka grupējums krāpnieciskās darbības internetā gaitā inficējis datorus ar ļaundabīgām programmām un izkrāpis no reklāmdevējiem vismaz 14 miljonus ASV  dolāru (desmit miljonus eiro). Par šādiem noziegumiem var piespriest līdz pat 85 gadu ilgs cietumsodu. Viņiem katram bez piecām apsūdzībām par datoru uzlaušanu un krāpšanos internetā inkriminētas vēl 22 noziedzīga nodarījuma epizodes par naudas atmazgāšanu.

ASV  izvirzītajā apsūdzībā teikts, ka krāpnieciskā grupējuma organizators bijis Vladimirs Čaščins, kas no 2007.gada līdz 2011.gada novembrim nodarbojās ar krāpniecisku datorprogrammu izstrādi un pielietošanu, kā arī nelegāli iegūto līdzekļu slēpšanu. Grupas darbību izmeklē Igaunijā un ASV kopīgā operācijā, kam dots nosaukums "Ghost Click".

Tiek uzskatīts, ka hakeri izveidoja fiktīvas kompānijas un ar to starpniecību noslēdza līgumus par interneta vietņu reklāmu. Lai atbilstoši šiem līgumiem nodrošinātu lielu apmeklējumu skaitu reklamējamās vietnēs, viņi izmantoja ļaundabīgas programmas (malware), kuras novirzīja inficēto datoru lietotājus uz šīm vietnēm viņu meklēto vietņu vietā. Piemēram, ASV Iekšējo ieņēmumu dienesta (IRS) vietnes vietā lietotājs tika novirzīts uz nodokļu deklarāciju sagatavošanas dienesta vietni.

Programmnodrošinājums "DNSChanger" ļāva kontrolēt inficētos datorus un ļaundari varēja izmantot tajos aplūkotās interneta vietnes. Tā rezultātā no inficētā datora bija iespējams iegūt veikto darbību vēsturi.

Valsts prokuratūras rīcībā esošā informācija liecina, ka hakeru programmatūras darbības izveide galvenokārt notika Igaunijā.

BNS