Ēģiptes tiesa: Pēteris Greste un pārējie notiesātie žurnālisti esot "sātana vadīti meļi"
Par spriedumu Grestem Austrālijas puse pauda šoku, bet Latvija - nožēlu. Žurnālista vecāki cer, ka Pēteri izdosies atbrīvot.
Pasaulē

Ēģiptes tiesa: Pēteris Greste un pārējie notiesātie žurnālisti esot "sātana vadīti meļi"

Jauns.lv

Tiesa Ēģiptē, kas piespriedusi cietumsodus trim Kataras telekompānijas "Al-Jazeera" žurnālistiem, tostarp Latvijas un Austrālijas dubultpilsonim Pēterim Grestem, otrdien motivēja savu spriedumu ar to, ka viņi, "sātana vadīti", izplatījuši Ēģipti apmelojošas ziņas.

Ēģiptes tiesa: Pēteris Greste un pārējie notiesāti...

Telekanāla "Al Jazeera English" korespondents Greste, "Al Jazeera English" Kairas biroja vadītājs Ēģiptes un Kanādas dubultpilsonis Mohameds Fadels Fahmi un Ēģiptes pilsonis producents Bahers Mohameds jūnijā tika atzīti par vainīgiem aizliegtās islāmistu kustības "Musulmaņu brālība" atbalstīšanā un melīgu ziņu izplatīšanā par Ēģiptes atrašanos uz "pilsoņkara" sliekšņa. 

Grestem un Fahmi 23.jūnijā tika piespriests septiņu gadu cietumsods, bet Mohamedam - divi cietumsodi ar septiņu un trīs gadu termiņiem, tātad kopā desmit gadi. Trīs gadu cietumsods Mohamedam piespriests par neatļautu munīcijas glabāšanu, lai gan, pēc "Al Jazeera" sniegtās informācijas,  šī apsūdzība viņam izvirzīta tāpēc, ka pie viņa atrasta patronas čaulīte, kuru viņš paņēmis protestu vietā kā suvenīru.

Deviņiem apsūdzētajiem, tostarp trīs ārzemju žurnālistiem, kuri tika tiesāti aizmuguriski - diviem Lielbritānijas pilsoņiem un Nīderlandes pilsonei, piespriests desmit gadu cietumsods, bet divi apsūdzētie attaisnoti.

"Apsūdzētie izmantoja cēlo žurnālista profesiju ... un pārvērta to no profesijas, kuras mērķis ir meklēt patiesību, par profesiju ar mērķi viltot patiesību," otrdien paziņoja tiesa, motivējot savu spriedumu.

"Sātans viņus vadīja izmantot žurnālistiku un pavērst to uz darbībām pret šo valsti," teikts tiesas paziņojumā.

Greste, Fahmi un Mohameds, kuri tika aizturēti decembrī Kairā, savu vainu tiesā neatzina. Viņi uzsvēra, ka godprātīgi darījuši žurnālista darbu, un noraidīja apsūdzības, ka esot safabricējuši materiālus ar nolūku graut Ēģiptes nacionālo drošību un radīt iespaidu, ka valsts ir uz pilsoņu kara sliekšņa.

Pēc tam, kad Ēģiptes armija pērn jūlija sākumā gāza prezidentu islāmistu Mohamedu Mursi, varas iestādes ir sašutušas par to, ka "Al Jazeera" ziņoja par varas iestāžu nāvējošām represijām pret Mursi atbalstītājiem islāmistiem. Ēģiptes varas iestādes arī apsūdz Kataru Ēģiptē aizliegtās "Musulmaņu brālības" atbalstīšanā un uzskata Kataras valstij piederošo telekompāniju "Al Jazeera" par Kataras valdības ruporu.

BNS, Foto: Reuters