Islandes vulkāniskajā sistēmā notikusi spēcīga zemestrīce
Islandes lielāko vulkānisko sistēmu, kurā ir noteikts otrs augstākais brīdinājuma līmenis saistībā ar izvirduma draudiem, otrdien satricināja zemestrīce ar stiprumu 5,7 magnitūdas pēc Rihtera skalas.
Liela eksplozija valsts lielākajā vulkānā Bardarbungā, kas atrodas zem ledāja, varētu izraisīt izvirdumu, kurš potenciāli nozīmētu jaunu gaisa satiksmes haosu visā pasaulē, kāds tika piedzīvots jau pirms četriem gadiem, kad izvirda cits Islandes vulkāns, pār Eiropas debesīm izmetot plašu pelnu mākoni.
Zemestrīce, par kuru informēja Islandes Meteoroloģijas birojs, bija spēcīgākā, kas reģistrēta šajā vulkāniskajā sistēmā pēdējās pusotras nedēļas laikā, kopš vulkāns kļuvis aktīvs.
Tā bija stiprākā zemestrīce, kas apkaimi skārusi kopš 1996.gada.
Islandes Meteoroloģijas birojs svētdien pazemināja brīdinājuma līmeni par Bardarbungas izvirduma iespējamību no augstākā jeb sarkanā līdz otrajam augstākajam jeb oranžajam, norādot, ka nav pazīmju, kas liecinātu, ka Bardarbungas vulkāna izvirdums ir neizbēgams.
Augstākais brīdinājums, kas tika izplatīts sestdien, nozīmēja, ka virs vulkāna apkaimes ir slēgta gaisa telpa, tomēr kopš seismiskās aktivitātes sākuma visas lidostas Islandē ir turpinājušas darbu.
Seismiskā aktivitāte apkaimē ir augsta, un otrdienas rītā zemestrīces vulkānisko sistēmu satricināja vairāk nekā 20 reižu stundā.
2010.gada aprīlī Eijafjadlajegidla vulkāna izvirdums Islandē izraisīja starptautisku gaisa satiksmes haosu, kura dēļ tika atcelti vairāk nekā 100 tūkstoši reisu. Vulkāna izvirduma dēļ tika veikta plašākā gaisa telpas slēgšana kopš Otrā pasaules kara.
Aviācijas regulatori gan uzsver, ka kopš tā laika ir veiktas reformas politikā par lidojumiem caur vulkāna pelniem, tādēļ tiek prognozēts, ka jauns izvirdums neradītu tādus traucējumus gaisa satiksmē.
2011.gadā izvirda Islandes aktīvākais zemledāja vulkāns Grimsvetns, tādēļ uz laiku tika slēgta Islandes gaisa telpa, radot bažas par Eijafjadlajegidla krīzes atkārtošanos.
Islandē ir vairāk nekā simts vulkānisku kalnu, to vidū ir arī vairāki no pasaulē aktīvākajiem vulkāniem.
BNS